Marmaray projesi 2013’te hazır


Çalışmalar hızla sürüyor. Saatte 70 bin kişiyi taşıyacak projenin son hali medyaya tanıtıldı.

İSTANBUL’un her iki yakasını Boğaz’ın altından birbirine bağlayacak olan
Marmaray Projesi 29 Ekim 2013’de hayat bulacak.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Marmaray’da bugüne kadar yapılan çalışmaları tanıttı. Marmaray hizmete girdiğinde Üsküdar’ın ekonomisinin, sosyal ve kültürel hayatının daha güzel olacağını söyledi, İSTANBUL’un her iki yakasını birleştiren tünelin, kentin ulaşımına önemli katkıları olacağınısöyledi.
İSTANBUL’un her iki yakasını Boğaz’ın altından geçecek bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlayacak olan Marmaray Projesi 29 Ekim 2013’de hayat bulacak.
Kara, Söğütlüçeşme’den başlayarak Yenikapı’ya kadar giden hattın bittiğini, deneme geçişinin Mart ayında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılımıyla dekovil aracıyla yapılacağını söyledi. Marmaray saatte 70 bin kişiyi taşıyacak.
Kara, Marmaray çalışmalarından en çok Üsküdarlıların etkilendiğini de ifade ederek, ”Marmaray tamamlandığında Üsküdar’a ulaşım daha kolay olacak. Üsküdar’da ticaret daha hareketli hale gelecek. Üsküdar Belediyesi olarak da Marmaray’a ilişkin hazırlıklarımızı yapıyoruz. Marmaray hizmete girdiğinde Üsküdar’ın ekonomisi, sosyal ve kültürel hayatı daha güzel olacak” dedi.
Tüp geçidin deniz üstündeki güzergahına ”Hüdayi Yolu” denildiğini anımsatan Kara, gezinin Hüdayi yolunun bulunduğu noktada yapıldığını da vurguladı.
Projenin tamamlanıp 76,3 km uzunluğundaki sistemin devreye girmesiyle İSTANBUL ulaşımında toplu ulaşımın payı yüzde 7′den 28′e çıkarken, Üsküdar’dan her saat 60 bin kişi aktarma yapacak. Asrın projesi olarak anılan ve geçmişi 1860 yılına kadar giden Marmaray’ın yürürlüğe girmesi ile Üsküdar’ın ticari hayatında büyük bir patlama olacak.
Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...