postacı@işsizkalabilir.com

Dünyada gönderilen mektupların yüzde 40’ından sorumlu olan Amerikan Posta İdaresi internete yeniliyor. İki yıldır zarar eden ve kaybı 8 milyar dolar olan kurum, iflasın eşiğinde.

Gelişen teknoloji ve sanal iletişim hızı, posta yoluyla haberleşmeyi her geçen gün biraz daha azaltıyor. Yarım milyon işçi çalıştıran ve dünya çapında gönderilen mektupların yüzde 40’ından sorumlu olan Amerikan Posta İdaresi, iflasın eşiğine geldiğini açıkladı.Amerikan Posta İdaresi devletten hiçbir mali destek almadan kendi kaynaklarını kendisi sağlıyor. BBC’nin haberine göre Posta İdaresi Başkanı Patrick Donahoe, kurumun finansman şeklini değiştirmesine izin verilmesini isteyerek, aksi takdirde bir yıl içinde borçlarını ödeyemez duruma gelebileceklerini söyledi.

3 bin postaneye kilit vurulacak

İnternet yoluyla iletişim nedeniyle son beş yılda mektupla haberleşme hacminin yaklaşık yüzde 25’ini yitiren Posta İdaresi’nin kaynaklar giderek daralıyor. İki yıldır art arda zarar eden Ameriken Posta İdaresi’nin kaybı 8 milyar doları geçti. Şirketin yönetici Patrick Donahoe, Kongre üyeleriyle yaptığı görüşmede önümüzdeki dört yıl içerisinde 220 bin elemanı işten çıkartmasına verilmesini talep etti. 3 bin postanenin kapatılması düşünülürken, çalışanların sağlık sigortaları ve emeklilik düzenlemelerini değiştirmesine olanak tanınması istendi.

Rate this post

Paylaş

5 Cevaplar

 1. OrhanBatu dedi ki:

  O da onları işi . Birisi iş kazanırken diğeri kaybediyor 🙁

 2. Can Atasever dedi ki:

  Klasik posta’nın elbet bir gün teknolojiye yenileceği zaten biliniyordu.. Arkadaşından mektup alan var mı aranızda? Sosyal ağlar, elektronik posta, cep telefonu derken klasik posta tarihe gömüldü artık.

 3. Ali - Spacely dedi ki:

  Teknolojiye bir gün yenilecekleri belli ama o el ile yazılan mektupların da yerini tutmaz o e-postalar.

  Teşekkürler

 4. Ömer Faruk dedi ki:

  Türkiye’dede sadece faturaları dağıtmakla uğraşıyolar.

 5. Kubilay Cenk dedi ki:

  Bence kapatılmasın postaneler :s yazık ya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...