Anadolulu ve Çinli Ressamlar

Yakın zamanda dershanede Türkiye geneli bir sınav yapıldı. Sınavın felsefe kısmındaki bir soruda ilginç bir hikaye vardı. Sizinle paylaşmak istedim umarı beğenirsiniz 🙂

Anadolulu ve Çinli ressamlar ustalıkları konusunda anlaşmazlığa düşünce padişah onları bir sınavdan geçirme gereği duyar. Büyük bir salon, perdeyle ikiye bölünerek duvarlara resim yapmaları istenir. Çinli ressamlar hemen işe koyulup, duvarları müthiş resimlerle boyarken Anadolulu ressamlar, sadece kendilerine verilen duvarı cilalayıp, parlatıyorlarmış. Süre dolduğunda, padişah önce Çinli ressamların resmine bakar ve hayranlığını dile getirir. Padişah, Anadolulu ressamların resmini görmek istediğinde; onların yaptığı sadece aradaki perdeyi kaldırmak olur ve Çinlilerin resmi bu pürüssüz, cilalı yüzeye daha bir alımlı ve etkili düşer.

Anadolulu ve Çinli Ressamlar

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

2 Cevaplar

  1. kralizasyon dedi ki:

    Anlamadım ben tam olarak. Padişah çinlilerin yaptığı resmi mi beğenmiş yoksa Anadolu’lu mı?

  2. Furkan ÖZDEN dedi ki:

    Aga önemli olan o değil 🙂 Şimdi anlatmaya çalışsam ben bile anlamam 😀 Felsefe sorusuydu. Cevap da: Sanat, insanda hoş duygular uyandırıyorsa güzeldir.

Bir Cevap Yazın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: