Denizler ve Karalar Yer Değiştirdiğinde

world map inverted
world map inverted

Yukarıda gördüğünüz çalışma Vlad Gerasimov tarafından yapılan bir çalışmadır. Gerasimov, 1998‘de web siteleri ve yazılım uygulamaları için kullanıcı arabirimleri tasarlamaya başlamış. Boş zamanlarında ise bunun gibi hayal dünyasını yansıtan masaüstü duvar kağıtları tasarlarmış. Bu hobisi zamanla bir iş haline gelmiş ve sonunda Vladstudio‘yu kurmuş. Gerasimov’un kurduğu bu web sitesi aracılığı ile her türlü platform için harika duvar kağıtları indirebilirsiniz. İşin en güzel tarafı ise Vlad Gerasimov’un bu işi severek yapıyor olmasıdır. Bence çalışmalarının mükemmelliği de bundan kaynaklanıyor.

Küçüklüğünüzden beri coğrafyaya ilginiz varsa bu tür haritalar ile pek çok kez karşılaşmışsınızdır. Siyasi olsun fiziki olsun birçok türü önünüze gelip gitmiştir. İnsan ister istemez düşünüyor. Acaba karalar ile denizler yer değiştirseydi ne olurdu? Bu soruya kafamızda yer vermemizin sebebi ise çok basit: Haritaların oluşturulma aşamasında zıt renkler kullanılmaması. Çünkü zıt renkler yerine birbirine yakın renkler kullanılması bu soruyu sormamıza neden oluyor. Bunda biraz da algıda seçicilik kavramının öne çıktığı aşikâr. Her insan farklı olduğundan verdiğim sebeplerden dolayı bu tür haritaları farklı algılayabilir.

Hatırlarım. Bazen coğrafya derslerim sadece bu haritalara bakmakla geçerdi. Arada bir hoca bana bakıyor mu diye kontrol edip tekrar hayal dünyama döner gözümün önündeki haritaları yukarıdaki resimdeki gibi bir hale getirir ve kendi kafamda kurgular oluştururdum.

Kurgu safhasından sonra işin içine tarih girerdi. Şimdiye kadar öğrendiğim tarih derslerinden yola çıkarak karalar yerine denizlerin içinde çizilen devlet sınırlarını, günümüze dönüp şimdiki devlet sınırlarının nasıl olacağını, eğer dünyamız böyle olsaydı denizin çok önemli bir ticaret ve savaş olgusu olacağını düşünür dururdum.

Yukarıda gördüğünüz fantastik haritayı bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza indirmek için bu sayfayı kullanın:

Planet Earth – Inversed · Desktop wallpapers · Vladstudio (Yazılı)

Planet Earth – Inversed · Desktop wallpapers · Vladstudio (Yazısız)


Eğer bu tip haritaların değişik türlerini görmek istiyorsanız kullandığınız arama motoruna world map inversed veya world map inverted yazıp arama yapın.

Rate this post

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

1 Cevap

  1. kralizasyon dedi ki:

    Ben de bir kaç gün önce kafamda böyle bir şey canlandırmıştım.

    Bu haritada işler alt üst olmuş. Dünyanın 4/3 toprak resmen. Susuz kalır ölürdük 4 yıl içinde bence 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...