Kürk Mantolu Madonna (1943)

Kürk Mantolu Madonna (1943)

İki insanın aşk ve ölüm karşısındaki çaresizliğini anlatan bir roman Kürk Mantolu Madonna.

Sabahattin Ali bu romanı 1943 yılında yayımlamıştır. İlk olarak Hakikat gazetesinde 18 Aralık 1940 – 8 Şubat 1941 (çıkmadığı günler: 8-10,14,15 Ocak 1941) tarihinde “Büyük Hikâye” başlığı altında 48 bölüm halinde yazı dizisi olarak yayımlanmış. Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna’yı ikinci kez askerlik yaptığı Büyükdere’de çadırda yazmış ve günü gününe gazeteye yetiştirmeye çalışmış, romanı yazdığı günlerde attan düşüp sağ kol bileği çatlayınca, kolunu tenekede ısıtılan suya koyup yazmaya devam etmiş.*

Raif Efendi‘nin Berlin’de bir tabloya dalıp gitmesiyle başlayan eser karşı konulmaz bir aşk hikayesine dönüşüyor. ‘Kürk Mantolu Madonna’ olarak tasvir edilen Maria Puder, Raif Efendiyle karşılaşıp yaşamının en büyülü anlarını yaşamaya başlıyor. Buradan sonra Maria ve Raif Efendi arasında geçen konuşmalar aşk ve arkadaşlık arasında gidip gelmeler ile birçok soruyu kafamızda irdelememizi sağlıyor. O aciz, o basit insanın böyle bir kadın sayesinde aslında ne kadar harika ne kadar muhteşem bir ruha sahip olduğunu görüyoruz. Maria, yaşamın o karanlık köşesindeyken Raif Efendi sayesinde hayatın güzelliklerinin farkına varıyor. Maria, Raif Efendi ile geçirdiği zaman zarfında “Aşk inanmaktır.” fikrini irdeliyor. Bunun yanında betimlemelerin açıklığı ve çekiciliği sayesinde zihnimiz adeta bir ziyafet çekiyor.

Hikayenin sonlarına doğru yaklaştıkça boğazım bir nebze daha düğümleniyor. Belki kitabı beş saat gibi bir sürede bir anda okumam bu duygu karmaşıklığını bir anda yaşamama neden oldu. Zaten son sayfalarda ip koptu gitti.

Maria iyi güzel kadın… Her erkeğin hayalindeki ideal bir kadın ama kendi duygularını Raif Efendi’ye en katı halde ifade etmeliydi. Aşkın büyüsüne bu kadar kapılıp kendini umursamazlığa vermemeliydi. Belki sürprizini daha önce söylese naz etmese hikaye mutlu sonla bitebilirdi. Zaten Raif Efendi’nin de ‘İlk görüşte aşk’a tabî olduğuna inanıyorum. O kadına ulaşmak için o kadar çaba sarf et, kendini kanıtla. Türkiye’ye döndükten sonra 10 sene mektupla idare et. Olacak iş değil!

Sabahattin Ali’nin bu ölümsüz eserini okumam için aracı olan Türkçe hocam Melek Ceren Çakır‘a sevgilerimi iletiyorum 🙂

Rate this post

Paylaş

1 Cevap

 1. Merhabalar,

  Sabahattin Ali‘nin 1943 yılında yayımladığı ”Kürk Mantolu Madonna” romanı, günümüzde en çok ilgi gören ve en çok satan kitaplar arasında yer alıyor. Roman; aşk, yalnızlık ve yabancılaşma temaları etrafında şekillenmektedir.

  Edebiyatımızın en önemli romanları arasında gösterilen ”Kürk Mantolu Madonna” özellikle son yıllarda sosyal medyada çok popüler olmuştu. Pek çok kitapsever, bu romanı okumasa bile mutlaka romandan bir alıntıyı hatırlamaktadır.

  Hem gözlem yeteneğine ve güçlü kalemine hem de başarılı ruh tahlillerine hayran olduğum Sabahattin Ali’nin ”Kürk Mantolu Madonna” romanından hafızamda en çok yer edinen alıntıları okumanız için sizinle de paylaşmayı istedim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/kurk-mantolu-madonnadan-24-muhtesem-alinti/ Umuyorum ilgiyle okursunuz.

  Keyifli okumalar dilerim,
  edebiyatla ve sağlıkla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...