Ziraat Bankası Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

kredi notu

Kredi notu bankalardan kredi çekmek için işinize yarayacak bir puandır. Kredi notu yüksek olan bir kişinin bankalardan istediği miktarda kredi almasında kolaylık sağlayacaktır. Kredi notu kişinin bankaya olan borcunu son ödeme tarihinden önce yatırıp yatırmadığı ile de ilgilidir. Kişi kredi kartı borcunu veya kredi borcunu zamanında ödemez ise kredi notu negatif bir değer alacaktır.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalardan kredi almak isteyen bir kişinin kredi notuna bakılır. Kredi notu kişinin sicilidir. Kredi notu pozitif yönde olan bir kişinin bankalardan kredi alması daha kolay olmaktadır. Bu yüzden kişi kredi notunu yüksek tutar ise kredi alması kolay olur. Kredi notu belli başlı kriterler dikkate alınarak yüksek tutulabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

Kişinin bir bankadan kredi kartı var ise veya aynı şekilde bir bankadan kredi çekmiş ise borcunu zamanında ödemesi gerekir. Kişinin kredi kartı ekstresinde yazan son ödeme tarihine kadar borcunu ödemesi gerekir. Son ödeme tarihinden sonra ödeme yapmış ise kredi notu negatif bir değer alır. Kişinin kredi kartı borcunun en az asgari ödeme tutarını son ödeme tarihinden önce ödemesi gerekir. Detaylı bilgi için Buraya Tıklayın

Kişinin almış olduğu krediyi kendi bütçesine göre ayarlamalıdır. Kişi ödeme tutarlarını kendi bütçesine göre ayarlar ise ödemede sıkıntı yaşamaz ve kredi notunu da yüksek tutmuş olur. Kredinin son ödeme tarihinden sonra yatırılmış ise kredi notu negatif değer çıkar. Kişi kredi borcunu eksik yatırmış ise de kredi notu negatif değer alır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaya kredi almak için başvuran kişinin kredi notuna banka tarafından bakılır. Kredi notu yüksek olan kişi banka tarafından ilk onayı geçer. Kişi kendisi de kredi notunu öğrenmek isteyebilir. Bunun için oluşturulmuş birçok site mevcuttur. Kişi kredi notunu kredi kayıt bürosundan öğrenebilir. Kredi kayıt bürosuna ait olan Findeks kişilere kredi notunu öğrenme fırsatı sunuyor. Kişi belirli bir ücret ödeyerek kendi kredi notunu öğrenebiliyor. Bu sayede kişi başvuracak olduğu kredinin nasıl sonuçlanacağını tahmin edebiliyor. Siteye ücretsiz bir şekilde üye olabiliyorsunuz. Üye olan kişi ürünler sekmesinden kredi notu öğrenmeye tıklayıp kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Sitenin kaynak linki google üzerinden bulunabiliyor.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...