3G hakkında bilmeniz gerekenler

3G kullanımında önceden biraz ön bilgi sahibi olmanızda yarar var. Gerçi bu hizmet başladığında yazılı, elektronik ve görsel basında bilgi bombardımanına tutulacağınızı tahmin etmek güç değil ama biz yine de şimdiden bazı anahtarları kısaca açıklayalım:

Görüntülü Konuşma: Cepten karşınızdakiyle 3G sayesinde görüntülü konuşma yapmanız mümkün olabilecek. Bu nedenle sahip olduğunuz ya da satın alacağınız yeni bir cep telefonunun özelliklerine iyice göz atmanızı öneririz. Çünkü her 3G’li telefonda görüntülü konuşma özelliği ne yazık ki yok.

Görüntü Kalitesi: Cep telefonunuz görüntülü konuşmaya izin veriyor diyelim. Ama bu tek başına yeterli değil, Görüntü kalitesi, renkler ve kullanım kolaylığı da çok önemli. Kısacası denemeden ve kendi gözlerinizle kaliteyi görmeden yeni bir cep telefonu almayın. Şu anki 3G’li telefonunuzda ise yapabileceğiniz bir seçim şansınız yok.

Şebeke Kalitesi: İlk kurulacak 3G şebekelerinde aldığımız duyumlara göre düşük bant genişliği tercih edilecek ve operatörlerin elde edecekleri kullanıcı verilerine göre bunlar yenilenecek. İlk başlayacak 3G şebekesi hizmetlerinde meraktan dolayı yoğunluk ve aksaklıklar olabilir Bu nedenle 3G’den hemen soğumamanızı öneririz. 3G teknolojisi ile 2G’nin farklı altyapılarından dolayı, yolda giderken, örneğin bir araç içinde hareket halindeyken sağlıklı bir görüntülü konuşma ya da internet bağlantısı yapamayabilirsiniz. Çünkü baz istasyonu değiştirirken özellikle görüntülü konuşmalarda kesiklikler olabilir. 3G şebekeleri, teknolojisinin elverdiği ölçülerde ne yazık ki hareket halindeki kullanıcıları pek sevmiyor.

Abonelik Paketleri: 3G aboneliği için yasal düzenlemeler hala tam oturmadı ama dünyadaki kullanımına baktığımızda çoğu ülkelerde paket abonelik hizmetinin yaygın olduğunu görüyoruz. Yani tıpkı şu anki mobil internet paketleri duyuracak ve çeşitli sabit ücretler karşılığında sizlere aylık belirli sürelerde görüntülü konuşma, sms ve sesli konuşma örnekleri sunulacak. Hatta internet data trafiği de bu tarifelerde yerini alacak. Ancak şimdiden belirtelim. 3G üzerinden hızlı internet kullanımının fiyatının evinizdeki 1Mbit hızındaki ve 6MB kotalı tarifenin birkaç kat üstünde olacağını söyleyebiliriz.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...