Blu – Ray Teknolojisi

Blu – Ray teknolojisi yüksek kalitede HD filmlerin depolanması için 25 GB kapasite sağlayabiliyor.

HD kavramının hayatımıza girmesi ve kısa sürede önemli bir yer edinmesi, tüketicilerin HD görüntüleri izleme ve kaydetme isteklerini de arttırdı. Bu yeni format, özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü HD videoların tek bir diskte saklanabilmesini sağlarken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya yardımcı oluyor.

Blu – Ray diskler de bu ihtiyaca yanıt vermesi için hazırlandı. Blu – Ray’i kısaca yeni nesil optik depolama teknolojisi, Blu – Ray Disk’leri de (BD), bu teknoloji tarafından okunup yazılan verinin saklandığı medyalar olarak tanımlayabiliriz. Blu – Ray (Blue-Ray) sözcük olarak mavi ışın anlamına geliyor. Bunun nedeni, günümüzde hala kullanılan CD – DVD gibi optik disk teknolojilerinin veri okuma ve yazmada kırmızı lazer kullanırken, Blu – Ray teknolojisinin mavi – mor lazer kullanıyor olmasıdır.

Blu – Ray’de kullanılan mavi lazer, DVD’de kullanılan kırmızı lazerden dalga boyu, hız, odaklama ve hassasiyet gibi bir çok teknik değerde üstündür. Bu yüzden Blu – Ray diskler 50 GB’a varan kapasiteleriyle 4.5 GB’lık DVD’lerden oldukça fazla depolama imkanı sunabilirler. Piyasada 25 GB’lık (tek katman) ve 50 GB’lık (çift katmanı) BD’ler bulunuyor. Tek katmanlı bir Blu – Ray disk 25 GB’lık kapasitesi ile iki saatten fazla HD görüntü veya on üç saat kadar standart çözünürlükte görüntüyü saklayabilir. Çift katmanlı BD ise bu oranı iki katına çıkabilir. Günümüzde dünyanın önde gelen şirketleri, ürün, film ve oyunlarında Blu – Ray teknolojisini tercih ediyor.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d