Tek sigara = bir ekmek!

7 TL olan bir sigaranın tekinin maliyeti 35 kuruş. Halk ekmek ise ekmeğin tanesini 35 kuruştan satıyor

Ekonomi yönetiminin emekli maaşlarını artırmak için gerekli olan 5 milyar liralık kaynağı yaratmak için yaptığı sigaradaki vergi artışı, sigaranın tanesini halkın en temel besinlerinden olan ekmekle aynı fiyata getirdi.  Star gazetesinin haberine göre, tütün ve tütün ürünlerine yılın son gününde yapılan zamla birlikte bazı yabancı sigaraların fiyatı 7-7.5 liraya ulaştı. Buna göre, bir tek sigaranın bedeli 35 ila 37 kuruşa yükseldi. Halen 35 kuruşa satılan Halk Ekmek’in fiyatı baz alındığında, tek bir sigaranın bedeli bir ekmeğin bedelini geçmiş oldu.

UCUZ MARKAYA YÖNELİYORLAR

Bir pakette 20 sigara bulunduğu hesabıyla günde bir paket içen tiryaki, günde 20 ekmeği havaya savurmuş oldu. Bu nedenle vatandaş da ya sigarayı bırakmaya ya da daha ucuz olan markalara yönelmeye başladı. Ekonomi yönetimi sigaranın fiyatının yükselmesinin ise burada kalmayacağının işaretini verdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yeniden masaya oturmaya hazırlanan ekonomi yönetimi, 2010 yılı içinde ihtiyaç duyulması halinde tütün ve tütün ürünlerine bir zam daha yapmayı planlıyor. Bu yıl içinde yeni bir zam yapılması halinde sigara fiyatlarının 8-9 liraya yükselmesi bekleniyor.

VERGİ GELİRİNDE HÂLÂ AÇIK VAR

Maliye Bakanlığı 2010 yılı içinde tütün ve tütün ürünleri üzerindeki vergilerden 16.4 milyar liralık gelir elde etmeyi planladı. 2009 yılı içinde ise tütün ürünlerinden elde edilen gelirin 11.6 milyar lira olacağı tahmin ediliyor. Buna göre, 2010 yılında tütün ürünleri üzerinden alınan vergi gelirinin yüzde 41.54 oranında artması gerekiyor. Söz konusu artışın, yaklaşık 1.5 milyar liralık kısmı geçtiğimiz yıl yapılan vergi artışından sağlanacak. Yine yılın son gününde yapılan zamlardan da ek olarak 1.5-2 milyar liralık ek gelir elde edilmesi bekleniyor. Bu durumda sigara üzerinden elde edilecek gelir hedefinde 1.3 milyar liralık bir açık ortaya çıkıyor. Bu açığın da yıl içinde yapılacak ikinci bir zamla karşılanması bekleniyor. Eğer yıl içinde makro dengelerde bir bozulma yaşanır ve vergi tahsilatlarında bir azalma meydana gelirse sigara vergilerinde yeniden bir ayarlamaya gidilecek. Bu da sigara fiyatlarının yeniden artmasına neden olacak.

Sigaranın 9 liraya kadar yolu var

Ekonomi kaynaklarının yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de satılan sigaraların fiyatları ile Avrupa ülkelerinde satılan sigaraların fiyatları arasında halen önemli bir fark bulunuyor. Bu durum, ekonomi yönetimi arasında, “zam için biraz daha marj var” şeklinde yorumlanıyor. Son yapılan zamla birlikte bazı yabancı sigaraların fiyatları 7-7.5 liraya ulaştı. İkinci bir zam yapılması halinde fiyatlar 8-9 liraya yükselecek. Böylece sigara fiyatları Avrupa ülkelerindeki fiyatlara ulaşmış olacak. Söz konusu zamlarla bütçeye ek kaynak sağlamasının yanı sıra sigarayı bıraktırmanın da özendirilmesi amaçlanıyor.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...