Kızıl tehlike devam ediyor

Macaristan’da kaza sonucu çevreye yayılan zehirli kızıl çamur durdurulabilmiş değil.

Macaristan’ın Ajka şehrinde faaliyet gösteren alüminyum fabrikasındaki kaza sonucu çevreye yayılan kimyasal zehirli kızıl çamurun yol açtığı tehlikenin devam ettiği açıklandı.

Macaristan Afet Dairesi Sözcüsü Tibor Dobson, alüminyum fabrikasında kimyasal zehirli kızıl çamurun bulunduğu 10 nolu deponun hasar gördüğünü, kızıl çamurun yeniden çevreye yayılabileceğini açıkladı.

Dobson, tehlikeye karşı fabrikaya en yakın yerleşim birimi olan Kolontar köyünün tamamen boşaltıldığını, 10 nolu deponun kontrollerinin helikopter ile yapıldığını söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Savunma Bakanı Csaba Hende ve İçişleri Bakanı Sandor Pinter olay yerine gelerek incelemelerde bulunuyor.

Macaristan’ın Ajka şehrinde faaliyet gösteren alüminyum fabrikasında 4 gün önce meydana gelen kazada fabrikadaki iki setin yıkılmasıyla yaklaşık 1 milyon metreküp kimyasal zehirli kızıl çamur etrafa yayılmış, 7 kişi hayatını kaybetmiş, 120 kişi yaralanmıştı. 

Rate this post

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...