Kar altında kalan adaya sonunda ulaşıldı

Yoğun kar yağışı nedeniyle 5 gündür dünya ile bağlantısı kesilen Danimarka’nın Bornholm adasına sonunda yardım ulaştı. Kar altındaki evlerinde mahsur kalanlar kurtarıldı.


Kalabalık bir gönüllü grubu da Kopenhag’dan Bornholm Adası’na gemiyle giderek kurtarma çalışmalarına katıldı.

Salı günü Kopenhag’dan adaya gönderilen 16 kar küreme makinesi çalışmaya ve yolları açmaya başladı.

Kar küreme makinesi dışında askeri kurtarma helikopterleri ve paletli araçlar da adadaki çalışmalara katıldı.

Kurtarma çalışmalarına katılan askerler kar kalınlığının yer yer 8 metreye ulaştığını bildirdiler.

Bornholm adası Emniyet Müdürlüğünden Komiser Jan Egelund, adadaki tüm yolların açılması ve mahsur kalan ailelere ulaşılmasının bir hafta sürebileceğini söyledi. Jan Egelund “Bornholm adası sakinleri kötü şartlara rağmen hayatta kalmayı başardı. Çünkü tüm ailelerin bu tür durumlara karşı depolanmış erzağı var. Kar yağışı durmuş olmasına rağmen halkın mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamasını tavsiye ediyoruz. Adada yardım çalışmalarına katılan helikopter dışında gece uçuş özelliklerine sahip bir helikopter daha geldi. Şu anda sadece bir kişinin tedavi edilmesi gerekiyor” dedi.

Adadaki çiftlik evlerinde mahsur kalan bir bayan ile küçük oğlu ve diğer ailelere helikopterle erzak ulaştırıldı. Bazı  evlerde su borularının donması nedeniyle ısıtma sistemleri çalışmayınca evlere gazlı ve petrollü soba ulaştırıldı.

Çiftçiler binlerce ton sütü alıcıya ulaştıramadıkları için dökmek zorunda kaldıklarını bildirdiler. Ada sakinleri evlerin üzerindeki kalın kar tabakasının ağırlığından çatıların çökme tehlikesi içinde olduğunu bildirdi.

Başbakan Lars Lökke Rasmussen, adada afet durumu ilan ederek, hükümetin ekstra ekonomik yardım göndereceğini bildirdi. Danimarka Meteoroloji İstasyonu ise, Bornholm adasına 100 milyon tondan fazla kar yağdığını bildirdi.

Rate this post

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...