Çayırova’da kimyasal atık şüphesi

Kocaeli’nin Çayırova İlçesi’nde açık menfez çalışmalarının sürdürüldüğü Emek Mahallesi Korkak Dere Mevkii’nde kimyasal atıklar bulundu.

Kocaeli İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu bölgede başka atıklar da olabileceği olasılığı üzerine mahallede 5 ayrı noktanın kazılmasını kararlaştırdı.

Emek Mahallesi’ne dökülen atıklar için İl Genel Meclis geniş çaplı araştırma yaptırttı. Sınırları içinde çok sayıda sanayi kuruluşunu barındıran, hem de İstanbul’a sınır olan Çayırova İlçesi’nde bölgenin 5 ayrı noktasında kazı yapılması kararlaştırıldı.

İl Genel Meclis üyesi CHP’li Fahri Ediz Kutlu’nun ortaya çıkardığı atıklarla ilgili yaptığı ilk incelemenin ardından, henüz ne olduğu belirlenmeyen kimyasal atıklarla ilgili olarak Çevre ve Sağlık Komisyonu, Çayırova İlçesi Emek Mahallesi Orta Sokak Mevkii’nde şimdilik kim tarafından döküldüğü belli olmayan atığın TÜBİTAK-Mam ve İzaydaş tarafından incelenen numunelerin inceleme sonucuna göre bertarafının yapılması ve bu atıklardan hareket edilerek çevredeli fabrika ve işletmelerin mercek altına alınarak atığın hangi fabrika veya firmaya ait olduğunun ortaya çıkartılması, bu atığın tehlikeli atık olduğunun tespit edilmesi halinde haklarında yasal işlem yapılmasına karar verildi.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...