Dünya’nın en uzun köprüsü

Çinliler 4 yıl gibi rekor bir sürede 42.58 km uzunluğundaki dünyanın en uzun köprüsünü inşa etmeyi başardı.
4 yılda tamamlandı
Shandong Eyaleti’nin doğusundaki Qingdao Kenti’yle Huangdao Bölgesi’ni birleştiren Qingdao Haiwan Köprüsü’nün inşaatı, 4 yıl süren çalışmadan sonra 27 Aralık’ta tamamlandı. İki ayrı işçi grubunun inşa ettiği, 42.58 km uzunluğuyla şimdiye kadar yapılan en büyük köprü, Londra’daki ünlü Tower Bridge’dan 174 kat uzun. Yapımı 13.2 milyar liraya mal olan köprü önümüzdeki günlerde açılacak.

Yol 30 km kısalıyor

Çinlilerin heyecanla beklediği köprünün açılışıyla Qingdao Kenti ile Huangdao Bölgesi arasındaki mesafe 30 km kısalacak, yolculuk süresi 20 dakikaya düşürecek. Projede görev alan bir mühendis “Hesaplamalar çok iyi. Fakat köprünün iki kısmını birleştirene kadar gerçekten rahat olamıyorsunuz” dedi. Çin eseri yeni köprü, ABD’nin Louisiana Eyaleti’ndeki 38.42 kilometre uzunluğundaki Lake Pontchartrain geçidinin de rekorunu kırdı.

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...