Yetişkinler rahatsınız, ısıtın gidin Dünya’yı

Bu sabah uyandığımda cama çıkıp güzel bir gerindim, denizin esintisi ve gün ışığı mutlu etti beni ama bir ara deniz esintisi kesilince yüzümde kalp atışlarını hissetmeye başladım, yüzüm anında ısınmaya başladı. Sonra biraz haberlere bakayım dedim. Bütün haberler Libya’dan gelecek hava dalgasını söylüyor ve sıcaklığın 37 dereceye çıkacağını tahmin ediyorlar.
Geçen sene bundan azdı. Ondan önceki sene ondanda azdı. Demek ki her geçen sene sıcaklık artıyor. “Peki biz n’apcaz ?” Yetişkinlere ve özellikle öğretmenlerime bu soruyu yönelttiğimde, “Onu siz düşünün biz gidiciyiz.” Öyle şey mi olur. Dünya’yı ısıt ısıt sonra biz gidiciyiz de. Umarım bu işlerle uğraşan birileri vardır. Yoksa… Hayal bile edemiyorum.
Küresel ısınmayı mı ? Yoksa, Buzul çağını mı ? tercih edersin deseniz. Buzul çağı derim. Bu verdiğim cevap o kadar çok soğuk görmemiş olduğumdan olabilir. Ama yinede Buzul Çağı iyi gibi görünüyor. Eğer Dünya ısınırsa, ter, pislik, havaleler… Kimse evinden dışarı çıkamayacak. Dünya’nın nereye gideceğini anlayanlar intihar edecek. Bunlar olur mu bilinmez ama Dünya’nın ısındığı bir gerçek.

Serin Mayıs ayı geçiren kuzey bölgeler hızla ısınıyor. Bu yılın ilk sıcak hava dalgası Libya üzerinden geliyor. 3-4 gün kalacak sıcak hava dalgası, sıcaklığı 30-35 dereceye çıkaracak. ‘Türkiye yaza giremedi’ derken sıcaklar birden yükseldi. Yazın ilk sıcak hava dalgası sıcaklıkları daha da artıracak. Marmara ve Ege bölgelerindeki sıcaklıklarda yükselme devam ediyor. Çarşamba ve perşembe günü Edirne, Balıkesir, Sakarya, Bursa, İzmir, Denizli boyunca sıcaklıklar gölgede 35-36 dereceye çıkarken, güneşin altında 40 dereceye
ulaşacak.
37 DERECEYİ GÖRECEĞİZ!
Perşembe günü Aydın 37 dereceyi görecek. Bolu, Kastamonu, Ankara, İç Anadolu boyunca da sıcaklıklar 35 dereceye yaklaşacak. İç kesimlerde hala hafif yağmurlar oluyor ama az alanda etkili. Sıcaklık hava dalgasıyla sıcaklıklar ortalamaların 4-6 derece üzerine çıkacak ancak cumadan itibaren kuzeye dönecek rüzgarlarla yeniden düşerek ortalamalara inecek.
SICAK HAVALARDAN SONRA YAĞMUR GELECEK!
Perşembe akşamı ve cuma günü yüksek sıcaklığın ardından Trakya ve Marmara genelinde kısa süreli yağmurlar başlayabilir. İstanbul’da sıcaklık yarın gölgede 28, çarşamba 29, cuma 30 derece olacak.
UZMANLARDAN ÖNEMLİ UYARI!
Bu üç gün boyunca ülke genelinde güneşin altında fazla kalmamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Uzmanlar bol sıvı tüketilmesi konusunda uyarıda bulunuyor.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...