Google arama sonuçlarında çıkan istemediğiniz siteleri veya sayfaları silin

Aslında böyle bir olayın yapıldığına geçenlerde Google+ servisinin dünya geneli lansmanının yapılmasının hemen ardından Türkiye’de bunun duyurusunu ilk yapan site olmamız hasebiyle farkına vardık. Yalnız ortada bir gariplik vardı. Tanıtımı yapan ilk biz olmamıza rağmen, her ne olduysa oldu ve tanıtım yazımız Google tarafından tarandığı ve de sonuçlarda çıktığı halde arama sonuçlarından çıkarıldı. Ve sonuçlarda bu hileyi yaptığını düşündüğümüz sahtekar site ilk sıraya çıktı. Hem de aynı haberi bizden saatler sonra yayınlamış olmasına rağmen. Peki herhangi bir site, kendi rakibi başka bir sitenin sayfalarını Google’dan nasıl kaldırabilir? Çok kolay! Google Webmasters Tool’daki URL Removal aracının bir açığından faydalanarak…

Google URL Removal aracı, Web Yöneticisi Araçları içerisinde bulunan ve site sahibinin artık Google sonuçlarında çıkmasını istemediği sayfalarını hızlı bir şekilde Google dizininden kaldırmak için kullanılan yararlı bir araçtır.

Fakat bu araçtaki bir açık yüzünden belki de çok uzun bir zamandır dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de bazı hain, sahtekar, sansasyonel, kalitesiz, dandik ve sağdan soldan çalınmış yazılarla bezenmiş sitelerin bu yolu kullandığına dair çok kuvvetli işaretler vardı.

Özellike Google Adwords ve Adsense üzerine uzmanlaşmış bazı meşhur (!) firmaların, kendisini ilgili konularda otorite gibi yansıtacak kadar kuru egolu (sosyal medya gibi) ama dandik içerikli sitelerle işbirliği halinde arama motoru trafiklerini artırmak için başka sitelerin yazdıkları içerikleri bu araç yoluyla kaldırdıklarına dair çok ciddi emareler vardı.

Bu açığın ortaya çıkmasıyla da işaretler artık gerçeğe dönüştü. Ve Google geçici bir süreliğine bu aracın fonksiyonlarını askıya aldı. Bir de olay üzerine inceleme başlatı. Ümidimiz o dur ki, Google’ın özellikle Türkiye’den bu sahtekarlığı yapanları afişe etmesidir. Böylelikle herkes kimin nasıl hain ve düzenbaz olduğunu anlayacaktır.

Yöntem Nasıl Çalışıyor?

Bu yöntemi kullanmak için öncelikle Google Web Yöneticeleri Aracı sayfasına giriş yapıyosunuz. Ardından:

https://www.google.com/webmasters/tools/removals-request?hl=en&siteUrl=http://{sizin_URL_adresiniz}/&urlt={baska_sitenin_URL_adresi}

uzun parametrelei sorgu adresini kullanarak; {sizin_URL_adresiniz} kısmına kendi orjinal URL adresinizi yazıyorsunuz (www.furkanozden.blogspot.com/ gibi). Sonra Google dizininden silinmesini istediğiniz rakip sitenin site veya ilgili sayfa URL adresini {baska_sitenin_URL_adresi} alanına yazıyorsunuz (www.rakipsite.com/sosyal-medya/ gibi)

Ayrıca {baska_sitenin_URL_adresi} kısmına ister rakip sitenin kök adresini, ister herhangi bir kategorisini isterseniz de doğrudan bir yazının uzun adresini yazarak ilgili adresin Google arama sonuçlarından çok hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

Kaldırma isteği yaptığınız takdirde Google sizi zaten uyarıyor, site sahibini bundan haberi olacak diye. Eğer denemeye kalkarsanız da fişlenmemeniz işten bile olmaz! Örnek olarak aşağıdaki resimdeki site için ben kaldırma isteği yolladım, siz de girip bakarsanız bomboş site kaç aydan beri öyle duruyor, benim arama sonuçlarımı işgal ediyor.

Kaliteli ve özgün içerik hazırlama özürlüsü olan bu tip hain, düzenbaz ve dandik sitelerin gerçek yüzünü Google’ın yakın zamanda yapmasını umduğumuz açıklamasının hemen ardından biz de büyük bir zevkle sayfalarımızda o sitelerin adını vererek ortaya çıkaracağımıza ve onları bu alemde rezil edeceğimize söz veriyoruz.

Başkalarının içeriğini ya doğrudan çalarak, ya da üzerine birkaç cümle ekleyip devşirerek yayın yapmak ve bu yolla Google’dan nemalanmaya çalışmak çok adice ve karaktersiz bir davranıştır. Hatta daha da ileri gidip siteleri silmeye çalışmanın nasıl bir hareket olduğunu da siz kıymetli okuyucuların izanına bırakıyoruz. Ve gerçeklerin sonradan ortaya çıkmak gibi çok kötü bir huyu olduğunun da altını kalın çizgilerle çiziyoruz.

İlkeli ve kaliteli web sitesi sahipleri ve yöneticilerini bu konuda daha duyarlı ve çok dikkatli olmaya davet ediyoruz…

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...