Ne anlamı var ?

Yaz tatilini yarıladık, okul, ders, sınav stresi bir müddet de olsa mola vermiş durumda ve bizim de mola vermemize izin veriyorlar. “Hocam sözlüden 70 verirseniz 4 geliyor.” benzeri diyaloglar geride kaldı.

Yaz tatili geçip gidiyor, denize gitmek, arkadaşlarımızla gezip dolaşmak… Bunlar verdiğimiz 2 dönemlik mücadelenin meyveleri. Ama bunun tam tersinin de olması mümkün. Eğer 2 dönem yaz tatilinde yapacaklarını yapıp da yumurta malum yere gelince aklı başına gelenler sıkıntı içinde tatil geçiriyorlar. Eğer bu gibi kişiler tatillerini adam gibi geçiryorlarsa tabi bu onların başındaki ailelerin sorunu.


Bu yazımı, pencerenin karşısındaki kanepede bilgisayarım kucağımda, karşıdan denizin o püfür püfür esen yeli bana doğru eserken yazıyorum neden? Çünkü, 1.dönem kıl payı teşekkür belgesini kaçırarak sınıfı geçince ailemin yaptıklarını gördüm ve biliyordum. Kendi kendime “Eğer 2.dönemde bu halde olursam, yarıyıl tatilinin benzeri yaz tatili içinde geçerli olacak.” dedim. Bu cümle benim derslere gömülüpte çalışmama yetti de arttı bile. 2. dönem o kadar derslerime yüklendim ki, 1.dönem ne kadar ders çalışmadığımı o zaman anladım. Aslında derslerini adam gibi yapınca da mutlu oluyor insan. Herkes sana karşı güler yüzlü, sana değer veren bakışlarla bkıyorlar. Bir insanı bu mutlu etmeyecekte ne edecek ? Çalıştım… Çalıştım… sonunda ne mi oldu ? 2.dönemi daha iyi bir puanla kapatıp, Teşekkür ve Onur Belgesi aldım. Şimdi de kimseyi takmadan tatilimi istediğim gibi yapıyorum. Çünkü bana diyecekleri bir şey yok. Günlük tekrarı mı yapmam benim ve onlar için yeterli, gerisinde ne yapmak bana kalmış bir şey, diğer türlü tatil yapan insanları anlatmak istemiyorum, çünkü düşünmek istemiyorum, bunları yazarken moralim bozuluyor.

Eğer sonunda böyle bir ödül varken çalışmamak niye ? Okulda çalışır tatilini kazanırsın, işinde çalışır hakkını alırsın, eğer zamanında çalışıp, zamanında tatilini yapmayacak hakkını almayacaksan, bu tatilin ne anlamı var ?

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...