Razer Deathadder Classic İncelemesi

aliexpress razer deathadder

İşte karşınızda uzun bir süreden beri yazmak için doğru zamanı yakalamaya çalıştığım Aliexpress‘ten alınma Razer Deathadder Classic incelemesi. Öncelikle ürünü aldığım aliexpress ürün sayfasının linki ile başlayayım: link

aliexpress razer deathadder

Verdiğim bağlantı üzerinden ürünün 2013 model DeathAdder olduğunu görebilirsiniz. Farklı açılardan görmek için Türkiye’den yapılan yorumlara ve görsellere bakabilirsiniz. Şimdi sipariş kısmı ile ilgili birkaç bilgi vereyim: 7 Mayıs 2016’da verdiğim sipariş 10 Mayıs 2016‘da kargoya verilmiş.

aliexpress razer deathadder

Ve ayrıntılarını paylaştığım kargo hareketlerinden de gördüğünüz üzere 24 Mayıs 2016 tarihinde elime ulaştı. Kutusunu açarken bir video çekmiştim ancak şimdi arşivde derinlere inemedim. Bilindik aliexpress kargosu. Sarı bantlarla etrafı çevrelenmiş. Üzerinde çince yazıları yazan kargo etiketi. Önemli olan içindeki ürünün hasarsız gelmesiydi. Öyle geldi de. Aynı ürünün yeşil ışıklı olanı buna göre daha pahalıydı. En ucuz olanı mavi ışık olanı ve sol el için tasarlanmış olanıydı. Şimdi 1 yıllık kullanımım sonucundaki görüşlerime geçelim:

  • Elimin temas ettiği bölgeler mat bir dokuyla kaplanmış. Bu da fareyi rahatça tutmanızı sağlıyor.
  • Benim aldığım model sağ el için olan modeldi. Görsellerden de gördüğünüz üzere farenin tüm şekli avuç içinin şekline göre yapılandırılmış.
  • Farenin sol kenarında iki adet fazladan programlanabilir tuş bulunuyor. Ben Spotify’de şarkı geçişlerinde kullanıyorum.
  • Programlanabilir demişken Razer‘in resmî Synapse programı ile farenin üstündeki her tuş programlayabiliyor ve bunu farklı profillere kaydedebiliyorsunuz. Bu profiller arasındaki geçişi de altındaki profil tuşundan sağlayabiliyorsunuz. Program ile birlikte DPI değerini, ışıkların açık/kapalı durumu gibi birçok özelliğine müdahale edebiliyorsunuz.
  • Kumaş kaplı kablosu ve sağlam usb girişi ile kalitesini burada da hissettiriyor.
  • 1 senelik kullanım sonunda farenin tekeri ve tuşlarının hassasiyeti hala ilk günkü gibi. Tek yıpranan yeri alt kısmında bulunan barkod bölümü.

Sırada tabii ki en can alıcı soru: ‘ABİ ORİJİNAL Mİ?’ Arkadaşlar görseller ortada. Görüşlerimi de belirttim. Orijinal olup olmadığına siz karar verin. Aldığım tarihteki dolar kuruyla yaklaşık 82~ lira fiyata almıştım. Bu fiyata böylesi bir fare kaçmaz derim. Hatta şunu da ekleyeyim. Bunu satayım da adam gibi faturalı ve garantili ne olduğu belli bir fare alayım dedim. O kadar araştırmalarım sonunda Logitech G300s buldum ama o da elime küçük geldi. Razer’ı sattığım arkadaş da açıklamaya yazdığım halde ‘Sen bunu aliexpressten almışsın orijinal değil.’ deyip üstüne bir de ‘Çalışmıyor tutukluk yapıyor.’ diye de ekledi. Bu cevap üzerine de ‘Yolla geri.’ dedim. O sırada da G300s yeni gelmişti ve elime tam oturmamıştı. İnanır mısınız tıklama hissi ve kalitesi de pek güven vermedi yalan yok. Onu iade ettim ve canım farem geri geldi. Ey fareyi satıp sonra iade almama sebep olan arkadaş! Bir sene geçti gördüğün gibi fare sapasağlam. Konumuz bu değil o yüzden elinde orijinal Razer Deathadder Classic faresi olan varsa gelin yorum yapın bu konuyu tartışalım. Ben de çok merak ettiğimden Razer Support’a seri numarasını yazıp mesaj atmıştım. Aldığım cevap ise ‘Elimize almadan net bir cevap veremeyiz.’ oldu.

2 Yıl Kullanım Sonrası Değerlendirme

Şu an bu güncellemeyi Aliexpress’ten ucuza Razer fare almak konusunda hala endişeli olan arkadaşlara kaynak olması açısından yazıyorum. Geçtiğimiz günlerde sayfalarda kaydırma yaparken farenin tekerinde atlama olduğunu fark ettiğimden dolayı içini açıp temizlemeyi düşündüm. Hem de gördüğünüz üzere aldığımda beyaz olan teker kirden sararmış ve üstünde kir birikmişti. Açıp temizledim ve tekeri bulaşık deterjanıyla yıkadım. Görselde görünen kırmızı altıgen şekilli tekerin takıldığı kısmı da iyice temizledim. Hazır açmışken içinin de fotoğrafını çekeyim belki karşılaştırmak isteyen olur dedim. Fare aldığım günkü gibi bildiğin TAŞ.

Paylaş

1 Cevap

  1. hayatvesiz dedi ki:

    Yararlı bilgiler için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...