MSI Optix AG32CV 31.5″ 165Hz 1ms Monitör İncelemesi

msi optix ag32cv incelemesi

Yaklaşık üç ay önce MSI Optix AG32CV model monitörünü satın aldım. Bu inceleme yazısını da üç aylık deneyimimle yazıyorum.

Monitör 31.5″ büyüklüğünde 165Hz yenileme hızı ve 1ms tepki süresine sahip. Bu büyüklükteki bir monitöre 4K veya 2K çözünürlük çok iyi gider dediğiniz duyar gibiyim. Evet gider. Ancak o model AG32CQ modeli. Benim aldığım bu model en fazla 1920×1080 olarak ayarlanabiliyor. Peki bu büyüklükteki monitör için 1080p az değil mi? Değil. İnternette ürünü satın almadan önce okuduğum yorumlardan bazıları “piksellerine kadar fark edersin, gözüne takılır, o kadar büyük monitöre yakından bakılmaz, fps türü oyunlarda kafanı çevirmek zorunda kalırsın…” şeklindeydi. Öncelikle denildiği kadar büyük değil. Alınca alışıyorsun… Kafanızı çevirmeye ihtiyaç duymak için monitörün dibine kadar girmeniz gerekiyor. Normal bir mesafeden gayet doğal bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Pikseller hiç fark edilmiyor. Tabi 2K olsa daha net bir görüntü olacağı kesin ama bu ekranın da 1080p olması net olmayan bir görüntü izlemenize neden olmuyor.

Görselde de gördüğünüz üzere MSI marka monitörün yanında AOC G2460PG model monitör yer almakta. 24 inç ile 32 inç arasındaki fark bu kadar.

MSI Optix AG32CV Teknik Özellikler

 • 31,5″ LCD panel LED arka ışık (1920 x 1080 Full HD)
 • 165Hz yenileme hızı.
 • 1800R kavisli panel tasarımı.
 • 1ms yanıt süresi.
 • NTSC% 85, sRGB% 110.
 • 178 derece.
 • AMD FreeSync desteği.

Monitörün kendi panel ayarlarında ise bilindik ayarların yanı sıra ekrana “crosshair” ekleyen bir seçenek var. Birkaç kez denedim fakat benim için pek kullanışlı gelmedi. Hedef işini iyi yapıyor. Belirtildiği gibi ekranın tam ortasında yer alıyor ve hesabınızın engellenmesine neden olmuyor. Hedef kırmızı ve yeşil seçeneği yanında iki farklı şekil ile geliyor.

Monitörün herhangi bir yükseklik ayarı yok. Sadece ileri ve geri eğilebiliyor. Onun yanında 1800R değerinde bir kavisle üçlü monitör seçeneği ile kullanıma en yakın hale getirilmiş. Bu kavis ile de 178 derecelik bir görüş açısı sunuyor.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Aklınıza takılan herhangi bir soru varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Paylaş

2 Cevaplar

 1. Usluer dedi ki:

  Ben de geçtiğimiz günlerde AOC 24G2U aldım. Araştırma yaparken eğer 2k olmayacaksa 27″ yerine 24″ alınmasını tavsiye eden bir sürü yorum okudum. Hatta oyun oynayacaklar için 27″ büyük geleceğini, kafayı sağa sola çevirmek gerekeceğini yazanlar bile vardı. Ben de bu yorumlara istinaden gidip 24″ aldım. Aldıktan sonra keşke 27″ alsaydım diye pişman oldum. Üstelik iki monitör arasında sadece 250 TL fark vardı. Aslında iade edip 27″ olan modelini de alabilirdim fakat uğraşmak istemedim.

  • Furkan Özden dedi ki:

   Laptop ekranında uzun zaman geçirdim. 24″ de kullandım 25″ de. 32″ gerçekten mükemmel bir deneyim sunuyor. Öyle 2K da şart değil. Ekranın dibinden bakmadığın için sorun olmuyor 1080p. Kafa döndürme olayı da bence şehir efsanesi. Büyük ekranda küçüklere oranla hedefler rahat seçilebiliyor. Ben genelde simülasyon türünde oynuyorum. War Thunder’da kilometrelerce uzaklıktaki hedefleri rahatlıkla seçebiliyorum. Flight Simülatör deneyimi mükemmel. FPS türü oyunlarda da dediğim gibi hedefi seçmene faydası oluyor. Ancak 27″ de o kadar küçük sayılmaz. Ama 32″ satın aldığında iade etmek istemezsin (: AOC G2460PG de var bende. Ürün kalitesi olarak gayet iyi bi ürün güzel bir seçim yapmışsın ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...