Dünya’ya en çok benzeyen gezegen

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Güneş Sistemi’nin dışında birçok bakımdan Dünya’ya şaşırtıcı biçimde benzeyen yeni bir gezegen buldu.

Bilimadamları, yeni gezegenin yüzeyinde sıcaklığın yaklaşık olarak 22 derece olduğunu, yıldızının Güneş’e ikize kadar benzediğini, muhtemelen su ve toprağa sahip olduğunu söyledi.

Yeni gezegenin NASA’nın ‘gezegen avcısı’ teleskopu Kepler tarafından bugün yaşanabilir bölgenin ortalarında bulunduğu, bunun da yaşam koşullarının uygunluğuna işaret ettiği belirtiliyor. Kepler’in ilk defa Güneş Sistemi’nin dışında yaşanabilir bölgede ne çok sıcak ne de çok soğuk bir gezegen bulduğu kaydedildi.

Dünya’dan 2,4 kat daha büyük olduğu belirtilen gezegenin, kendi Güneşi’nin etrafındaki “yaşanabilir bölge” içerisinde kaldığı ve 290 günde dönüşünü tamamladığı kaydedildi. NASA, ‘gezegen avcısı’ teleskopu Kepler’in bulduğu gezegene Kepler-22b adının verildiğini ifade etti. Kepler-22b’nin Dünya’ya benzeyen ilk gezegen olduğu bildiriliyor.

Astronomlar sözü edilen bölgede daha önce iki kez gezegen bulduklarını açıklamışlar ancak yaşam için umut vadetmeyen gezegenlerden birinin konumunun çok tartışmalı olduğu, diğerinin de sıcak sınırda olduğu belirtilmişti.

Kepler Teleskopu, adını Alman gökbilim, fizik, matematik bilgini Johannes Kepler’den (27 Aralık 1571-15 Kasım 1630) alıyor.

Editör’ün Yorumu

Yaşamın olması için su vazgeçilmezdir. Bu bulunan gezegende sudan fazlası var.

Rate this post

Paylaş

1 Cevap

  1. izle dedi ki:

    Hadi hayırlısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...