Sahte koordinatlarla PKK mağaraları yerine boş araziler bombalanmış!

İkinci Ordu Komutanlığı’nın, terör örgütü PKK’ya ait unsurları bombalayacak Hava Kuv-vetleri’ne hedefleri 18 kez yanlış verdiği iddiası komuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Taraf Gazetesi’nin gündeme getirdiği, ‘370 PKK’lının yerlerini içeren koordinatlar F-16’lara yanlış bildirilince boş araziler bombalandı’ haberini değerlendiren emekli Yarbay Halil Mert’e göre, “ortada kasıt var”. Mert, “F-16’lar hem Kara Kuvvetleri’nin kullandığı grid koordinat sistemini hem de coğrafi koordinat sistemini otomatik olarak algılayan bir uçaktır. Burada kasıt vardır.” diyor. Emekli Kurmay Binbaşı Kemal Şahin de, aynı hatanın 18 kez gerçekleşmesinin tesadüf olamayacağını vurguluyor. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise gazetecilerin konuya ilişkin sorularına şu cevabı verdi: “Arkadaşlar hazırlıyorlar, bana bilgi verecekler, ben de size veririm.”

Taraf’ın haberine göre olay, 2. Ordu Komutanlığı bünyesinde gerçekleşti. Ekim 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı ve Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 2. Ordu Komutanlığı’na bir istihbarat ulaştırıldı. İstihbarata göre 20’nin üzerinde tespit edilen bölgede 370 PKK’lının bulunduğu bilgisi alındı. Ardından PKK’lıların bulunduğu bölgelerin koordinatları belirlendi. 2. Ordu Komutanlığı, gelen bu istihbarat raporunun ardından ‘Ani Yakın Hava Desteği İsteği’ adı altında bu bölgelerde bulunan gruba hava saldırısı düzenlenmesi için Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bir emir yazdı. Ancak 2. Ordu Komutanlığı’nda hazırlanan üç sayfalık ‘Gizli, Kişiye Özel’ emir isteğinde skandala imza atıldı. Yüzbaşı Eyyüp Atlıhan imzasını taşıyan üç sayfalık raporda, gerçek koordinatlar yerine sahte koordinatlar verildi. İddiaya göre koordinatlar ‘grid’ yerine ‘coğrafi’ yöntemle aktarılırken değiştirildi. Toplam 18 koordinat değiştirilip, PKK’lıların bulunduğu bölge yerine kilometrelerce uzaktaki boş arazilerin değerleri F-16’lara bildirildi ve dağ, taş bombalandı.

Emekli Yarbay Halil Mert, olayda kasıt olduğu görüşünde. Mert, “Burada kasıt vardır. F-16’lar operasyonlarda kullanıldıysa grid koordinat sisteminin coğrafi koordinat sistemine çevrilmesine gerek yok.” şeklinde konuşuyor. Emekli Kurmay Binbaşı Kemal Şahin de olayda kasıt olduğunu söylüyor. Şahin, “Böyle bir hatayı 18 defa yapan personelin orada bulunması bile kasıttır. Ortada ciddi ihmal ve hatta kasıt var. Daha önce ‘İHA’ları düşürün’ diyen komutanın yaptığından farkı yok.” diyor.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...