Sıra beklemek istemeyen KOBİ’lerin yeni rotası Samsun Limanı

İhracatta rekorlar kırılırken konteyner trafiği baş döndürüyor. Bugüne kadar daha çok İstanbul, İzmir ve Mersin limanlarında yaşanan sevkiyat trafiği, Samsun Limanı’na kaymaya başladı. Özelleştirme sonrası yapılan yatırımla bölgedeki ihracatçıların yeni adresi Samsunport Limanı Terminal Müdürü Halit Bezek, Afrika, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine konteyner sevkiyatı yaptıklarını söyledi.

Ekonomik istikrarla birlikte her yıl düzenli olarak artan ihracat, gerek kamunun gerekse özel sektörün elindeki limanların işlem kapasitesini en üst seviyeye çıkardı. Ürünlerin neredeyse tamamına yakını limanlardan konteynerlerle ihraç edilirken, ortaya çıkan trafik kapasitesi ise baş döndürücü seviyeye ulaştı. Ağırlıklı olarak İstanbul, İzmir ve Mersin limanlarında yaşanan sevkiyat trafiği, ihracatçılar için büyük zaman ve maliyet kaybına yol açmaya başladı. Ürünlerini kısa zamanda ve ucuz maliyetle ihraç etmek isteyen üreticiler, yönlerini konteyner taşımacılığına başlayan Samsun Limanı’na çevirdi.

İhracat ve ithalatın yüzde 90’ının denizyoluyla yapıldığı Türkiye’de konteyner pazarı giderek büyüyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre geçen yıl konteynerde 5,8 milyon TEU (Twenty-foot Equivalent Unit (TEU)- 20 feet’lik konteynır) ticari hacmi (298 milyar dolar) gerçekleştiren iş dünyası, yıl sonuna kadar yüzde 30 artışla 6,7 milyon TEU’ya ulaşmış olacak. Giderek artan konteyner trafiği, limanları kapasitelerini doldurma seviyesine getirirken, yakın bir zamanda yoğun trafiğin kapasiteyi karşılayamaz hale geleceği öngörülüyor. Bu nedenle kısa vadede trafiği rahatlatacak yeni liman ve kapasite artırım yatırımlarına ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Samsun Limanı’nın özelleştirilmesinin ardından 28 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştiren Ceynak Grup, Samsunport’u konteyner trafiğine de açtı. Konteyner trafiğine açılan liman, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi sanayicilerinden büyük ilgi görüyor. İhracatçı firmalara yakınlığı, ürünlerin fabrikada yüklenme, ulaşım maliyetini azaltma ve zaman tasarrufu sağlama gibi avantajlarından dolayı Karadeniz havzasının konteynerde toplama merkezi haline gelen Samsunport, 3 ayda 50 bin TEU kapasiteye ulaştı. Limanda 1 yılın sonuna kadar 250 bin TEU’luk kapasiteye ulaşılması hedefleniyor.

Konteyner seferleriyle ilgili Zaman’a bilgi veren Samsunport Limanı Terminal Müdürü Halit Bezek, konteyner ihracatı için gerekli tüm yatırımları gerçekleştirdiklerini, bu sayede de beklentilerinin üzerinde bir yoğunluk yaşadıklarını söyledi. Limandan Afrika, Ortadoğu, Güney Afrika veya Uzakdoğu’ya konteyner ihracatı yapıldığını ifade eden Bezek, “Dünyanın en büyük 2 şirketi, limanımızdan seferlerine başladı. Her biri haftada 1 gemi getiriyor. Daha önce Mersin ve İstanbul’a yük gönderen ihracatçılar, şimdi Samsunport’a yöneliyor. Müşterilerimize en fazla 200 kilometre uzaklıktayız. Yüklerini konteynerlere limanda da yükleyebilirler, fabrikalarında da. Bu sebeple limanımız lojistik köy oldu.” dedi. Gelecek 5 yılda konteyner kapasitesinin daha da artacağını ifade eden Halit Bezek, Samsun-Avrupa arasında TIR Ro-Ro trafiğinin çoğalacağını vurguladı. Bezek, limandan en çok tıbbi cihazlar, cerrahi el aletleri, mermer, un, tekstil ürünleri ve makine malzemelerinin ihraç edildiğini de sözlerine ekledi.

Ulusoy Denizcilik AŞ Karadeniz Ro-Ro ve Konteyner Taşımacılık AŞ Karadeniz Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu da Karadeniz’deki konteyner trafiğinde Samsun’un önemli bir işlev kazandığını kaydetti. Bunun ihracatçı ve ithalatçılara büyük kolaylık sağlayacağının altını çizen Üçüncüoğlu, “Dünya piyasaları, kaliteli malı en ucuza mal etme politikasıyla yürüyor. Onun için ihracatta konteyner trafiği olmazsa olmazlarından. Son yıllarda da bu trafik gittikçe artıyor. Bunda ekonominin giderek iyileşmesi ve istikrar ortamının yakalanması da etkili oldu. Son 5 yılda konteyner taşımacılığı yüzde 500-600 arttı.” ifadelerini kullandı.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...