Disturbia (2007)

disturbia poster

  • Yapım: 2007 – ABD
  • Tür: Gerilim, Gizem, Romantik, Suç
  • Süre: 104 dakika
  • Yönetmen: D.J. Caruso
  • Oyuncular: Shia LaBeouf, Carrie-Anne Moss, Aaron Yoo, David Morse, Sarah Roemer, Amanda Walsh, Jose Pablo Cantillo, Viola Davis, Charles Carroll, Matt Craven, Kent Shocknek, Cindy Lou Adkins, Lisa Tobin, Dominic Daniel, Daniel Caruso, Brandon Caruso, Rene Rivera, Elyse Mirto, Kevin Quinn, Luciano Rauso, Gillian Shure
  • Senaryo: Christopher B. Landon, Carl Ellsworth
  • Senaryo (Kitap): Christopher B. Landon
  • Yapımcı: Steven Spielberg, Joe Medjuck, Jackie Marcus Schaffer, Walter F. Parkes, E. Bennett Walsh, Jackie Marcus

Filmin Özeti

Kale Brecht (Shia LaBeouf), babasının kazayla trajik ölümünden sonra girdiği bunalımı atlatmaya çalışan sorunlu bir gençtir. Asık yüzlü, içine kapanık ve çekingendir. İşlediği küçük bir suçtan dolayı yargıç tarafından ev hapsi cezasına çarptırılır. Annesi Julie ise (Carrie-Anne Moss) evin geçimini sağlayabilmek için gece gündüz çalışmaktadır. Tek isteği kayıtsız ve bezgin davranışlarda bulunan oğlunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek, ona babasının eksikliğini hissettirmemek ve iyi bir gelecek sağlayabilmektir.

Evinin duvarları adeta Kale’in üzerine üzerine gelmektedir. Zaman geçirebilmek için tüm ilgisini pencerenin dışındaki komşu evlerine yöneltince röntgenci bir genç olup çıkar. Gözetlediği evler arasında, sorunlu geçmişinden kaçmak için yeni taşınan güzel komşu kızı Ashley de vardır. Yerel gazetelerde esrarengiz adam kaçırma olaylarıyla ilgili haberler çıkmaya başlayınca Kale tüm dikkatini komşularından orta yaşlı gizemli adama yöneltir. Genelde sessiz ve sakin bir yer olan kasabada terör estiren seri katilin kapı komşusu olduğuna ikna olmaya başlamıştır. Gözetlemeyi takıntı haline getirerek komşusunun attığı her adımı izlemeye başlar. En küçük hareket,nüans ve detayları bile not almaktadır. Elinde inandırıcı herhangi bir kanıt olmadığı halde kendini birtakım önlemler almak zorunda hisseder. Kuşkularının sağlamasını yapabilmek için güzel komşusu Ashley ile arkadaşı Ronnie’den yardım ister. Ev hapsinde olduğundan tüm bunları evinin sınırlarını aşmadan yapmak zorundadır.

Editörün Yorumu

Senaryosu sıkıcı olmayan bir film. Bu filmde karakterini çok sevdiğim bir oyuncu oynuyor, Shia LaBeouf. İsmi biraz zor okunsa da Transformers filmindeki çocuk diyebiliriz 🙂 Shia LaBeouf’in sevdiğim diğer filmlerinde de Kartal Göz, Transformers vs. çok güzel bir oyunculuk sergiliyor. Bu film de o filmlerden biri. Sıkılmadan izleyebileceğiniz güzel bir film.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...