Taken 2 (Takip: İstanbul) 2012

Taken 2 (Takip: İstanbul) film afişi
Taken 2 (Takip: İstanbul) film afişi

Taken filminin devam filmi olan Taken 2 (Takip: İstanbul) 5 Ekim 2012 tarihinde vizyona girdi. Filmin konusu ise şöyle; İlk filmde Liam Nesson (Bryan Mills)’ın kızını kaçıranlar kızın babası tarafından öldürülmüştü. Bu filmde ise o öldürülenlerden birinin babası intikam için bu sefer eski CIA ajanı Bryan Mills’in eşini kaçırmayı planlıyor. Bryan Mills bu sefer eşini kızının yardımıyla kurtaracak.

Fragman

Film çıktığı günden beri tüm dünyada yüksek gişe hasılatları kazandı. Fakat Türkiye aynı sonucu vermedi. Bunun nedeni de filmde Türkiyenin bir arap ülkesi gibi gösterilmesiydi. Tamam iyi hoş her yerde ezan sesleri duyuluyor muhteşem bir atmosfer var ama hemen hemen her sokakta çarşaflı kadınların gezmesi olmamış. Benim dikkatimi çeken şey ise gündem de öne çıkan konunun sadece çarşaflı kadınlar olması. Kimse Türkiyede Murat 131 markalı polis araçlarından fazlası olduğunu yazmamış. Kimse İstanbulun dar sokaklardan ibaret olmadığını yazmamış. Kimse Türkiye’nin bir kulübe ve bir odun parçasından oluşan bir sınır kapısının olmadığını yazmamış.

Türkiyeyi dünyaya yanlış tanıtan filmde birçok mantık hatası da beraberinde geliyor. Liam Nesson bir mekândan çıkıyor. Çıkarken Göksel’in bir şarkısı çalıyor. Gelmesi bana kalırsa en az 20 dakika sürüyor ama hâlâ aynı şarkı çalıyor. Liam Nesson’un eşini kaçırmaya Arnavutluktan gelen grup ise hararetli bir şekilde Galatasaray maçı izliyor. Bazı kovalamaca sahnelerinde “Önüne baksana be adam!” gibi cümleler kullanırken araya tamamı Arapça olan cümleleri kullanan insanlar da giriyor. Bunları göz önünde bulundurmazsak Liam Nessonun oyunculuğu aksiyon ile birleşince ortaya başarılı bir film çıkmış. “Birinci filmle kalmalıydı devamı gelmemeliydi. Bir daha ki filmde de teyzesini mi kaçıracaklar?” diyenlere inat film mükemmeldi ve filmin devam filmi olarak üçüncüsünün de çıkması muhtemel. Bunu filmin son sahnesini izleyince daha rahat anlayabilirsiniz. Puanım 7/10.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: