Tam Bir Milyon Ziyaretçi!

Blog tutmanın faydalarından bir tanesi de geriye dönüp zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlayabilmenizdir. Hatırlarsanız Furkan Özden Blog 500.000 ziyaretçi sayısına ulaştı başlıklı yazımda sizlere söylemiştim: ‘Eğer bu yazı burada uzun süre kalırsa -ki kalmasını çok isterim.- geri dönüp bir nostalji yaparız.’ İşte tam 8 ay sonra o an geldi. Bağlantısını verdiğim yazıda çekiliş yapmayı düşündüğümü de söylemiştim. Fakat ben bu olayın yaz mevsiminde gerçekleşeceğini düşünerek böyle demiştim. Erken de gerçekleşebileceğini hesaba katmam iyi olmuş. Sanırım o yüzden de ‘büyük konuşmak istemem’ demişim. Ama aklımda bu olay. Çekiliş yapmadan olmaz. Ama böyle eften püften bir hediye değil. Adam gibi bir şey düşünüyorum.

Aslında bu yazının başlığında Furkan Özden Blog 1.000.000 ziyaretçi sayısına ulaştı cümlesini kullanacaktım fakat diğeriyle aynı olur diye farklı birşey yazmak istedim ve her bir milyonda bir böyle yazı yazarsam işimin iş olacağı da aklıma gelmedi değil. Amacım infografik yapmaktı. 500.000 ile 1.000.000 arasında istatistikler benzer olduğundan yapmak istemedim. Zaten infografiğin temelinde geniş bir süreci grafikler yardımıyla açıklayıcı ve basit bir şekilde sergilemek yatar. Milyonda bir yaparsam olmaz ki. Şöyle bir araya 3-5 milyon ziyaretçi girsin o zaman daha profesyonelce birşeyler hazırlayabilirim. Geniş zamanımda olur oh mis. Hem atalarımız ne demiş? “İnfografiğin azı karar çoğu zarar.” atalarımız dememişse bile webmaster atalarımız kesin demiştir.

Bu yazıda da kendime bir hedef koymadan edemeyeceğim. Hangi yazıda görüşürüz desem acaba? Az önceki paragrafta her bir milyonda bir yazı yazmanın uğraş verici ve gereksiz olduğunu söylemiştim. Şöyle bir on milyon mu desem acaba? Yok çok oldu. Beş milyon iyi aslında. Evet bu oldu. Başlığı da düşünelim hemen… Not Found. Zamanı gelince bakarız. Yolumuz uzun. Elbet bir an gelir güzel birşeyler uydururuz.

Blogumda yaptığım birkaç değişiklikten bahsedeyim sizlere; E-Bülten & Sosyal Profiller gadgetında yer alan sosyal medya linklerini kaldırdım. Hepsine Hakkımda sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında kısmının hemen üstüne 468×60 boyutunda bir reklam görseli ekledim.

Yazıların altında bulunan kutulardan birinde Kalıcı Bağlantı ve paylaşma butonları vardı. Onlar için addthis servisini kullanıyordum. Ondan vazgeçip sharethis servisine geçtim.

Bundan sonra belki göremeyebilirsiniz. Yan menünün en üstünde sadece yazı sayfalarında çıkan bir oylama alanı var. Buna nedense kimse ilgi göstermiyor. Bunu yazı alanının dışında bir yerde durmasına bağlıyorum. İçeri alsam ya yazının üstünde ya yazının altında oluyor. İçine alsam hata veriyor. Blogger’ın kendi derecelendirme eklentisi üzerinde birkaç ekleme çıkarma yaptım ama onunda sayacı yok. Kimin hangi yazıya ne kadar oy verdiğini göremiyorsun. En iyisi Blogger sisteminin güncellenmesini beklemek.

Beni tanıyanlar ve takip edenler yazım ve imla kurallarına ne kadar dikkat ettiğimi fark etmişlerdir. Bu nedenle takip ettiğim birçok blog ve sitede bir sürü yazım yanlışlarıyla karşılaşıyorum. Bunun için geniş çaplı ve güncel bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Şöyle de birşey var. Hep yaparım/ederim dedim ama biraz (aşırı) üşengeç olduğumdan yaparım/ederim dedikleriminin yapılma/edilme süresi uzayabilir. Bunu da belirtiyorum çünkü biraz zaman geçince ‘Nerde kaldı yazılar?’ diyenler olunca kendimi suçlu hissedip her şeyi bir kenara bırakıp yazı yazmaya başlıyorum.

Burası en önemli nokta: Yakın zamanda Yllix Media ile reklam yayınlama denemelerine girdim. Arada sırada blogumda çıkan popup reklamlara denk gelmişsinizdir. ‘Her ziyeretçiye günde bir kere çıkan popup rahatsız etmez herhalde.’ dedim ama popup reklamlarla beraber olumsuz birçok yorum geldi. Her zaman olduğu gibi ziyaretçilerimi/takipçilerimi düşünerek popup reklamları kaldırdım. Diğer görseller duruyor. Nedeni de reklamlar için uygun olan yerlerin boş kalmamasını istemem. Boş kalınca canımı sıkıyor.

Yan menüdeki resimlerin okumayı zorlaştırdığına dair duyumlar aldığımdan dolayı onun üstünde de çalışmayı düşünüyorum. Mesela yazıyı okurken 10 saniye geçtikten sonra yen menünün saydamlığı artabilir.

Blogu geliştirmek için aklınıza gelen fikirler varsa yorum yaparak bana bildirebilirsiniz. Beraber güzel bir şeyler ortaya çıkarabiliriz.

Blogumun buralara kadar gelmesine vesile olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kalın sağlıcakla. Günün anlam ve önemini belirten bu şarkı da benden size gelsin.

Rate this post

Paylaş

15 Cevaplar

 1. Arda Erakman dedi ki:

  Hayırlısı olsun Furkan. Devam böyle 😉

 2. ahmet Güler dedi ki:

  Çekiliş Felan Demişşin.Konuyu Az Açıklasan 😀 ödüller yarışma felan

 3. ahmet Güler dedi ki:

  Furkan Kıymetimi Bil Ben Olmasaydım 999.999 olcaktı ziyaretçi sayısı 😉 bu arada başarılar blog hayatında …

 4. Onur Batur dedi ki:

  Hayırlı olsun Furkan, senin adına çok sevindim başarılar dilerim 🙂

 5. Oğuzhan Aktepe dedi ki:

  Hayırlı Olsun Darısı Benim Başıma Kardeşim 🙂

 6. Tebrikler Furkan. Büyük başarılara adım atıyorsun.

 7. Müjdat Sayar dedi ki:

  bende 500 olcam 2 gün sonra hadi hayırlısı darısı başımıza furkan

 8. kralizasyon dedi ki:

  Şarkı “cuk” oturmuş 🙂
  Nice ziyaretçi sayılarına inşallah kardeşim! 🙂

 9. Dilek dedi ki:

  Hayırlı olsun Furkan, tebrikler!
  Giflerde şahaneymiş bu arada. 🙂

 10. Hayırlı olsun . Darısı bizim başımıza artık 🙂

 11. WebSeyyahi dedi ki:

  başarılarınızın devamını dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...