Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Akıllı telefonlar günümüzde en çok tercih edilen telefon tipleri. Fakat az da olsa batarya konusunda normal telefonlara göre olumsuz yanları var. Gerek uygulamalar olsun gerekse ekran büyüklüğü olsun bataryanın ömrünü tüketen sebeplerin başında geliyor. Aşağıda Windows Phone sistemli telefonlar için batarya ömrünü uzatmaya yönelik 15 ipucu listeledim. Ancak bu yöntemleri uyguladığınızda bazı hizmetleri veya özellikleri kullanamayacağınızı belirtmek isterim. Hepsini uygulamanıza gerek yok ama bazılarını uygulasanız bile batarya ömrünün bir nebze olsun artmasına yardımcı olursunuz.

Pil tasarrufu özelliğini kullanın

Pil seviyesi azaldığında telefonun pil tasarrufu moduna geçmesi için ayarlama yapabilirsiniz. Ayarlamayı yapmak için Ayarlar › Pil tasarrufu yolunu izlemelisiniz. Pil seviyesi %20’nin altına düştüğünde pil simgesinde bir kalp belirir ve tasarruf modunun etkin olduğunu gösterir. Bu mod etkin olduğunda bazı hizmetler ve özellikler kapanır ancak arama yapabilir, gelen aramaları cevaplayabilir ve sms alıp sms atabilirsiniz. Epostalar için ise elle yenileme yapmanız gerekir. Pil seviyeniz düşük olmasa bile İleri Düzey butonuna dokunarak karşınıza gelen menüden hangi durumlarda pil tasarrufu yapabileceğinizi seçebilirsiniz. Bu seçenekler ‘Pil düzeyi azaldığında’, ‘Tekrar şarj edilene kadar’ ve ‘Her zaman’dır. Son seçenek çok cazip görünse de uzun vadeli kullanımda pilinizde kalıcı hasar oluşturabilir. Size ilk iki seçenekten birini seçmenizi tavsiye ederim.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucuWindows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Gereksiz sesleri kapatın

Sadece ihtiyacınız olan sesleri açık tutun. Ayarlar › Zil Sesleri + Uyarılar yolunu takip ederek sesler için bir düzenleme yapabilirsiniz. Mesela benim telefonumda tuş kilidi, tuş ve kamera çekim sesi kapalı. Eğer çok sayıda bildirim veya eposta alıyorsanız bu sesleri kapatmanız daha yararlı olacaktır.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Göz atma

Sadece Nokia Lumia serisi için geçerli olan bu özellikte telefonu kilitlediğimizde ekranda saat ve yanında birkaç bildirim görünür. Bu bana çok gereksiz geldiği için hep kapalı tutuyorum. Fakat bu özelliği kullanmak istiyorsanız Ayarlar › Göz atma yolunu izleyerek Göz atma ekranı menüsünden Özet seçeneğini seçebilirsiniz. Bu diğer seçeneklere göre pili daha az tüketir. Başlangıç ve bitiş saatlerini de ayarlamayı unutmayın. Bu seçenek belirlediğiniz saatler arasında ekran parlaklığını değiştirir.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Telefonu uyandırmak için çift dokunun

Bu seçeneğe Nokia Lumia telefonunuzdan Ayarlar › Dokun menüsüne giderek ulaşabilirsiniz. Açık olduğunda ekranda dokunma duyarlılığı her zaman açık olacağı için pil ömrünü azaltır. Mümkün olduğunca kapalı tutmaya özen gösterin. Örneğin; araç kullanırken bu özelliği açmanız sizin yararınıza olacaktır.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Ekran parlaklığını azaltın

Bu özellik pil ömrünü en fazla uzatan seçeneklerden biri. Windows phone işletim sistemine sahip telefonlar diğer akıllı telefonların aksine ekran parlaklığı en düşükte olsa bile ekrandakileri görmenize yeterli bir ışık sağlıyor. Bu seçeneği Ayarlar › Parlaklık menüsüne giderek değiştirebilirsiniz.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

BONUS: Eğer parlaklığı otomatik ayarlama özelliğini açarsanız gün ışığına göre ekran parlaklığı değişir ve karanlık ortamlarda ‘Düşük’ seçeneğinden daha karanlık bir parlaklık sağlar.

Arkaplanda çalışan bazı uygulamaları kapatın

Ayarlar menüsüne geldiğinizde ekranı sola çekip Uygulamalar menüsüne geçiş yaparak Arkaplan Görevleri menüsünden arkaplanda çalışmasının gereksiz olduğunu düşündüğünüz uygulamaları engelleyin.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucuWindows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Uçuş modunu kullanın

Uçuş modu sadece uçarken kullanılacak bir özellik değil. Mesela müzik dinlerken arama yapmak veya almak istemiyorsanız uçuş modunu açabilirsiniz. Gece uyurken telefonu kapatmak yerine uçuş modunu kullanabilirsiniz. Bu moda geçtiğinizde NFC, Wi-Fi ve Bluetooth özelliği otomatik olarak kapanır ancak dilerseniz uçuş modu etkinken bunları kullanabilirsiniz. Modu aktifleştirmek için Ayarlar › Uçuş Modu yolunu takip edin.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Bluetooth veya NFC özelliğini sadece gerektiğinde açın

Belirttiğim özellikleri çok sık kullanmıyorsanız kapalı durumda olmasına özen gösterin. Bu özellikleri sadece gerektiğinde kullanmanız halinde pil ömrü daha da uzayacaktır.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucuWindows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Eposta kontrol aralığı

Eğer çok sık eposta almıyorsanız eposta indirme sıklığı ayarından değişiklik yapmanızda fayda var. Bu ayarı yapmak için hangi eposta sağlayıcısını kullanıyorsanız onun gelen kutusuna gidip Ayarlar › Eşitleme Ayarları yolunu takip edin ve ’15 dakikada bir’, ’30 dakikada bir’, ‘Saat başı’, ‘2 saatte bir’, ‘İstediğim zaman’ seçeneklerinden size uygun olanı seçin. Pil ömrüne en az etki eden son seçenektir. Eğer son seçeneği seçerseniz eşitlemeyi gelen kutusuna girip ‘Eşitle’ butonundan el ile yapmanız gerekir.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Ekran zaman aşımı süresini azaltın

Telefon boş durmaya başladıktan kaç saniye sonra ekranın kapanması gerektiğini ayarlamak için Ayarlar › Kilit Ekranı menüsüne gidip en kısa zaman olan 30 saniyeyi seçin.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

NOT: Wi-Fi açıp uzun süreli bir indirme yapacaksanız Ayarlar › Wi-Fi › İleri Düzey menüsünden ‘Ekran zaman aşımına uğradığında Wi-Fi bağlantısını açık tut’ seçeneğini işaretleyin. İndirme bittiğinde ayarı eski haline getirmeyi unutmayın.

Yeni Wi-Fi ağları için aramayı durdurun

Evde veya ofiste bağlandığınız ağları telefonunuza eklediyseniz arkaplanda telefonun yeni Wi-Fi ağları için tarama yapmasını durdurabilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar › Wi-Fi › İleri Düzey menüsünden ‘Yeni ağlar bulunduğunda bana bildir’ seçeneğini işaretlemeyin. Aslında buradaki dört seçeneği de işaretlemenize gerek yok.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

XBOX bağlantılarını devre dışı bırakın

XBOX Live’a başarılarınızı ve oyun puanlarınızı yüklemeyi dert etmiyorsanız bu ayarı kapatabilirsiniz. Eğer telefonunuzda XBOX Live uyumlu oyun bulunmuyorsa gerçekten bu özelliği devre dışı bırakmak çok yerinde bir tercih olacaktır. Ayarlar menüsüne geldiğinizde ekranı sola çekip Uygulamalar menüsüne geçiş yaparak Oyunlar menüsünden ‘XBOX ile Bağlan’ tercihini ‘Kapalı’ konuma getirin. Aynı şeyi müzikler için de yapabilirsiniz. Aynı sırayı takip edip ‘Müzik+Videolar’ menüsündeki ‘XBOX Music’e bağlan’ ve ‘XBOX Music bulut koleksiyonu’ tercihlerini kapalı duruma getirin. Bu durumun Pandora, Spotify, Fizy ya da Nokia MixRadio gibi uygulamalara etkisi olmaz.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Kullanmadığınız uygulamaları kapatın

Arkaplanda çalışan kullanmadığınız ya da işinizin bittiği uygulamaları açık tutmaktan sakının. ‘←’ tuşunu kullanarak arkaplanda açık olan uygulamaları görebilirsiniz.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

Telefonunuzun güncel olduğundan emin olun

Telefonunuza için yapılan güncellemeler, optimizasyonlar ve düzeltmeler pil ömrü için yararlı olabilir. Telefonunuzun güncel olup olmadığını kontrol etmek ve güncel değilse güncelleştirmek için Ayarlar › Telefon güncellemesi menüsündeki ‘Güncellemeleri denetle’ butonuna dokunun. Eğer güncelleme varsa indirmeye başlayacaktır.

Windows Phone için Pil Ömrünü Uzatmaya Yönelik 15 İpucu

ÖNEMLİ: Eğer güncellemeleri yükleyecekseniz pil seviyesinin %30’dan yukarı olmasına dikkat edin.

Aksesuar kullanın

Bazı telefonlar için üretilen ekstra bataryaya sahip kılıf, kamera tutacağı ya da ekstra taşınabilir usb batarya şarj ünitesi gibi aksesuarlar kullanın. Eğer pilin gereğinden hızlı tükendiğini düşünüyorsanız telefonu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Sorun hâlâ devam ediyorsa pilde kaçak veya benzeri bir hasar olabilir. Bu durumda destek ve bakım için telefonunuzu en yakın yetkili servise götürün. Belki gözümden kaçmış olabilir. Sizin pil ömrünü uzatmaya yönelik uyguladığınız taktikler farklı taktikler varsa paylaşmaktan çekinmeyin.

Rate this post

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: