Dikkat Dağınıklığını Yenmenin 11 Yolu

Dikkat dağınıklığı veya bilinen diğer adıyla dikkat eksikliği çoğu insanın karşı karşıya kaldığı ve hiç hoşlanmadığı bir durum. Hoş olmayan bu durum aşırı şekilde zaman kaybından tutun da sorumlulukları yerine getirememeye kadar ilerleyebiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da insanlar günde ortalama 2 saat boyunca dikkati dağıldığı için odaklandıkları asıl işle ilgilenemiyor ve işin farkına varıp o işe devam etmeleri de 25 dakikayı alıyor. Yıllar ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe dikkatin dağılmasını kolaylaştıracak birçok unsur hayatımıza girmiş bulunmakta. Bunun yanında doğuştan kişinin kendinde de bulunabilen bu problemi çözmenin birkaç yolu var.

1 – Belli bir programınız olsun.

program

Rutin bir işiniz varsa bunu yapmak çok kolaydır. Zor olan boş zamanı programlamaktır. Çoğu kişi gibi sizin de yemek yediğiniz saatler, uyandığınız saatler ve işe gittiğiniz saatler bellidir. Gelin bunları bir kağıda not edin ve geriye ne kaldığına bakın. İşiniz çok yoğunsa ve ancak akşamları boş vaktiniz varsa gününüzün bu kısmını da güzel bir zamanlama ile dolu dolu yaşayabilirsiniz.

2 – Çalışma alanınız geniş olsun.

ofis duzeni

Herkesin çalışma alanı birbirinden farklıdır. Çalıştığınız alan bir bilgisayar monitörü ise bunun monitörle aranızdaki mesafeye oranlı şekilde büyük olmasına dikkat edin ve tam ekran çalışmaya özen gösterin. Bu şekilde dikkatinizi dağıtan sekmelerden veya gelen bildirimlerden rahatsız olmayacaksınız. Eğer bir masada çalışıyorsanız işinizle ilgili olmayan şeyler ya masada olmasın ya da masanın arka planında bir yerde dursun. Böylece elinizdeki işe odaklanmanız kolaylaşacaktır.

3 – Beyninize komut verin.

macbook klavye

Elinizdeki iş ne olursa olsun bunu yapmak için öncelikle kendinizi güdülemeniz gerekiyor. Bunu yapmadan işe başlarsanız işin bitme süresi uzar da uzar. Bunun için yapmanız gereken işe başlamadan önce birkaç kısa kelime veya kendinize özel bedensel hareketler olabilir.

4 – Telefonlar!

akıllı telefon

Özellikle ders çalışırken yanınızda bulunmaması gerekenlerin başında yer alan telefonlar dikkatin dağılması için adeta birer cevher niteliğindedir. Siz ders çalışırken şehrin altını üstüne getiren kankanızdan gelecek aramalar sizi önünüzdeki işten soğutacağı gibi dikkatinizi de dağıtacaktır. Bir şeye odaklandıysanız vazgeçilmez Whatsapp gruplarınızdan gelen mesajları göz ardı etmeniz gerekiyor. Nereye varacağı belli olmayan hortum gibi Whatsapp grupları sizi işinizden alıkoyup ne kadar süre uzaklaştıracağı belli olmaz. Bu nedenler çalışmanıza odaklanmadan önce masanızdaki hatta bulunduğunuz odadaki telefonu başka bir yere koyun.

5 – Temizlik

masa duzeni

Çalışma dolayısıyla kirlenen masalar hariç üzerinde çöp, buruşturulmuş kağıtlar, açılmış gofret paketleri olan bir masa ne kadar çekici gelebilir? Masasının yanıbaşında çöp kutusu olduğu halde masasını kirli bırakan insanlar var. Bunu yapmayalım. Göze hoş görünmeyen bir yerde çalışmak kimse istemez. Her ne kadar fark etmeseniz bile bu da dikkatinizi dağıtan unsurlardan biridir.

6 – Birbirini takip eden aralar.

aslan

Her insanın parmak izi farklı olduğu gibi belli bir şeye odaklanabildiği süre de farklıdır. Bu nedenle kendinizi tanıyın ve belli bir işe odaklanabildiğiniz süreyi bulun. O süre boyunca çalışın ve biraz mola verin. Molayı uzun tutmak veya işinizden uzaklaştıracak şeylerle ilgilenmek de dikkat dağınıklığını tetikler ve zamanın boşa gitmesine neden olur.

7 – Kendinizi ödüllendirin.

madalya vektör

Meşgul olduğunuz şey karşılığında bir şey almayacaksanız bu elinizdeki işe olan azminizi kıracak ve dikkatinizin dağılmasına zemin hazırlayacaktır. Mümkünse yaptığınız şey karşılığında ücretini talep edin veya karşılığında alacağınız şeyi siz belirleyin. Bu işinize odaklanmanıza yardımcı olacak ve daha dikkatle işe sarılmanızı sağlayacaktır. Mutlaka karşılıklı bir alışveriş olmasına gerek yok. Kendinize bir ödül belirleyin ve işi tamamladığınızda bu ödülü kendinize alın. İlk senaryoya göre biraz tuzlu olur ama yine de idare eder.

8 – Müziksiz olmaz!

laptop kulaklık

Yazı yazarken genellikle müzik dinlemeyi sevmem. Çünkü yazarken bir yandan düşünüp bir yandan müziğin ritmine kendimi verdiğimde yazma hızımın yavaşladığını fark ettim. Bunun yanında yazım hatalarını da yapmam kaçınılmaz oluyor. Eğer bu şekilde etkilenen biri değilseniz veya önünüzdeki iş müzik dinleyerek yapmaya müsait ise kulaklığınız takın ve keyfini çıkararak işinizi yapın. Bu arada müziğe kendinizi kaptırıp mola vermeyi de ihmal etmeyin. Bir anda halsiz düştüğünüzü hissedebilirsiniz.

9 – Anlamsız sohbetler.

kuşlar

Dijital dünyada Whatsapp gruplarının veya Discord odalarının varlığının yanında gerçek dünyada da anlamsız sohbet alanları mevcuttur. Bu gibi alanlardan işinizle ilgilendiğiniz sürece kendinizi soyutlayın veya orayı terk edin. Böyle bir ortamda bir işe koyulmak sizi oldukça büyük zaman kaybına uğratacaktır.

10 – Kahve!

kahve

Kahvelerde bulunan kafein vücudu uyanık tutmaya ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olur. Yorucu bir gün geçireceğinizi düşünüyorsanız güne kahveyle başlamayı tercih edebilirsiniz. Verdiğiniz küçük molalarda da kahve içebilirsiniz. Aşırıya kaçmadıktan sonra kahve oldukça yararlı bir içecektir.

11 – Rahat bir şeyler giyin.

kıyafet askısı

Ofis ortamında ayakkabıyı çıkarıp terlik giymek kadar kısıtlı olsa da bu madde rahatlamanıza yardımcı olacak bir eylemdir. Eğer işinizi evden yapıyorsanız ne giyeceğinize karar vermeniz için pek fazla düşünmenize gerek yok. Eğer sıcak bir ortamda ders çalışıyorsanız ne giyeceğiniz zaten bellidir. Burada önemli olan ne giydiğiniz değil daha rahat olmak için ne giyeceğinize karar vermektir.

Rate this post

Paylaş

2 Cevaplar

  1. Ergün dedi ki:

    Begendim Ritalin tavsiye eder misiniz peki?

    • Furkan Özden dedi ki:

      İlaç kullanmıyorum. Dikkat dağınıklığı da dahil. Birkaç egzersiz var. İnternette bulunabilir. Ne kadar doğru bilmem ama bende işe yaramıştı. Gerçek anlamda olmasa da 3-5 satır günlük tutmak veya herhangi bir yerde yürürken geçtiğim yerlere odaklanmak diğer işlerimde dikkat dağınıklığımı bir nebze de olsa önlemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...