Ufak Ufak Aliexpress Deneyimlerim

aliexpress türkçe

Sonunda bir dönemin daha sonuna geldik. Bu sene de eğitim döneminin bitmesiyle birlikte hemen Ramazan ayı da giriyor.

Bildiğiniz gibi bu sene başında kardeşimin bilgisayarını yükseltmek için birkaç parça alıp kendi çapımızda bir sistem topladık: “1000 Liraya Giriş Seviye Oyun Sistemi Topladık” Artık bilgisayar da istediğimiz gibi performans verince hemen oturup yazın ‘maceralarımızı’ çekmek ve kendimizce yaptığımız geziler ve belki birkaç da vlog için bir kamera almaya niyetlendim. Elimin altında annemin telefonu ve kendi telefonum var. Kamera kaliteleri de oldukça iyi fakat. Gezerken o kadar da pratik olmadıkları için küçük ve kaliteli bir aksiyon kamerası almak için araştırmalara başladım.

Şimdi burada yapacağım şeyler amatörce olduğundan ucuzundan sağlam bir şey işimi göreceği için geriye sadece iki seçenek kaldı: Sjcam ve Xiaomi. Gönül ister Sony Action Cam tabi ama el mahkum yapacak bir şey yok. Sjcam’in SJ4000 Wifi modelini aliexpress.com’dan uzun araştırmalarım sonucunda orijinal ve sağlam bir paketleme yaparak gönderen bir satıcı buldum. İlk yurt dışı alışveriş deneyimim olacağı için vereceğim parayı azat ettim. Yorumlarda ne kadar ürünün sağlam bir şekilde ulaştığı resimlerle desteklenerek yazılmış olsa da içim rahat değil. Normalde çoğu alışverişimi e-ticaret sitelerinden yaptığım için biraz da güveniyordum açıkçası.

Aliexpress deneyimi

31 Mart 2016 tarihinde saat 03:56‘da verdiğim sipariş 18 Nisan 2016 tarihinde saat 17:30‘da elime ulaştı. Normalde cuma günü bulunduğum şehre geldi ancak araya hafta sonu girince 19 gün gibi bir sürede Çin’den kapıma kadar gelmiş oldu. Ürün de gayet orijinal ve sağlamdı. Sadece kutuda hafif bir bükülme vardı ancak göz ardı edilebilir.

Aliexpress deneyimi

Geçtiğimiz günlerde de bu kameram için 7,4 lira gibi bir fiyata lens koruyucu telefon kılıfları gibi mat bir kamera koruyucu sipariş ettim.

Yine yakın bir zamanda şu anda kullandığım Logitech M185 faremin ara ara takılma yapması dolayısıyla yeni bir fare alma gereği duydum. İyi hoş ürün gayet kaliteli ve sağlam ama muhtemelen kullandığım pilden veya bilgisayarın usb girişinden dolayı ara ara kopmalar oluyor. Kapatıp açınca düzeliyor tabi öyle adamı delirtecek cinsten değil. Fakat bu durum cs:go’da kritik bir maç ortasında olduğunda işin rengi değişiyor.

Aliexpress deneyimi

Önceki faremin kablosu bilgisayarı sağa sola taşırken koptuğundan dolayı M185 tercih etmiştim. Şu an için bilgisayarın yerini sürekli olarak değiştirme gereği duymadığımdan ve bilgisayarı daha çok oyun ve tasarım için kullandığımdan dolayı Razer Deathadder almaya karar verdim. Tabii ki bunu da gidip 300-350 lira verip alacak değildim. Aliexpress imdadıma yetişti ve 87,6 liraya satan bir satıcı buldum. Bunu da önceki kamera siparişimde olduğu gibi yorumları ve sipariş sayılarını inceleyerek yaptım. İnsanın kafasına öncelikle ‘Neden Türkiye’de fiyat bu kadar pahalıyken dışarıda bu kadar ucuz?’ sorusu takılıyor. Ürünün açıklamasında da görüldüğü gibi ürün kutusuz olarak ve yorumlardan da anlayacağınız üzere ticari mal olarak değil de gift (hediye) olarak gönderiliyor. Bu durumda sanırım gümrükte sıkıntı çıkmıyor ve vergiden muaf oluyor. Yani yurt dışındaki teyzem bana hediye olarak bir fare gönderiyor gibi oluyor diyebiliriz. Bir de tabi ki Razer markası yeşil renkle tanındığı için yeşil rengi benim aldığım mavi renge göre daha pahalı. Aldığım ürünün ucuz olmasının bir sebebi de bu. Mavi zaten sen sevdiğim renk ve benim aradığım da performans. Aldığım ürünün yanında bir adet de hız sürümü bir mouse pad geliyor. Almışken onu da alayım tam olsun dedim.

Şu an bu satırları yazarken farem yolda ancak kamera lens koruyucu ve kılıfı yola çıkmadı. Muhtemelen aldığım bu ürünlerden Sjcam Sj4000 Wifi modeli ve Razer Deathadder oyuncu faresi incelemesini Ramazan ayında yayımlayabileceğim. Yani takipte kalın. Sevgiyle kalın.

Rate this post

Paylaş

1 Cevap

  1. Özellikle SJCam incelemeni merakla bekliyorum Furkan. Ben de Xiaomi istiyorum ama bakalım kısmet 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: