Viva Sinemia!

viva sinemia

Cannes Film Festivali ödüllerinin sahiplerini bulması ve yaz mevsiminin de gelmesiyle, benim için sinema sezonu artık açılmıştır. Tüm kış boyunca bayık bayık aşk filmleri ve ortalama sinema seyircisine hitap eden kalitesiz Türk filmleri salonları doldurduğundan, mısırımı alıp şöyle yayıla yayıla doğru düzgün bir sinema keyfi yapamadım açıkçası.

Tüm kış ve ilkbahar ayları boyunca, IMDB izleme listemdeki 1970 öncesi kült dramları izlemekten içim şişti diyebilirim. Ama şikâyetçi değilim tabii ki. Bir kapının neredeyse yarım saatte açıldığı bu tarz filmleri de ölmeden önce görmek gerek. Her biri insanın hayatına ve dünyaya bakış açısına gerçekten bir şeyler katıyor. Fakat kuşların cıvıldadığı, çiçeklerin açtığı böylesi güzel havalarda da insanın ölümle satranç oynayan adamı ya da ağacın dibine oturup ağlaşan insanları izleyesi gelmiyor doğrusu.

Ne izleyeceğiz peki, vizyonda neler var derseniz, gerçekten rezalet ötesi, cinli minli kalitesiz yerli filmlerimizin yanı sıra ne zamandır heyecanla beklenen harika filmler de var. Animasyon olarak Zootopolis var mesela ki izlerken gülmekten resmen gözlerimden yaşlar süzüldü. Hem çocuğunuza hem de size hitap edebilen gerçekten kaliteli bir iş olmuş. Özellikle tembel hayvan sahnelerinde gülerken, lütfen bu yazıyı hatırlayın ve benim yerime de bir kere daha gülün.

Korku filmi olarak da Conjuring 2 şu an sinemalarda. Birincisini izleyenler ne kadar kaliteli ve iyi bir film olduğunu hatırlayacaktır. Eminim devam filmi de en az birincisi kadar harika olmuştur. Henüz izlemedim fakat gelen yorumlara bakılırsa, sinemaya gidip izlemeye değer bir yapım olmuş yine.

Beni çok fazla heyecanlandırmasa da Kaptan Amerika ve Warcraft da şu an vizyonda. Özellikle aksiyon sevenler ve bilgisayar oyunlarına aşina olanlar için izlemesi elbette çok keyifli olacaktır. Çok ilgimi çekmese de en yakın zamanda ben de gidip görmek istiyorum. Çünkü yazımın başlığında da gördüğünüz Sinemia adında bir sinema kulübünden haberdar oldum ve ilgimi çeksin çekmesin, torrente düşmesini ya da altyazı çıkmasını beklemeden artık her filmi vizyondayken sinemada gidip görebileceğim. En güzel yanı da emeğe saygısızlık ediyorum diye vicdan azabı çekmeyeceğim.

Sinema salonlarının iyice tekelleşmeye başladığı ve bilet fiyatlarının abartılı bir şekilde uçmaya başladığı şu dönemde, yeni öğrendiğim bu muhteşem sistemden herkesin haberdar olmasını istiyorum. Bu yüzden size kendi tecrübelerimi aktarmak istedim.

Sinemia Nedir?

Tam da öğrenci halimle 3D bir film için bilet parasını nasıl öderim diye düşünürken, Ekşi Sözlük’te bu kulübün başlığına denk geldim. Baktım 30 sayfaya yakın entry var çoğunda olumlu bir şeyler görünce bir göz gezdirdim. Ayrıca Yazarların öve öve bitiremediği Sinemia’nın sitesine girmemle üye olup çıkmam bir oldu. Bir an önce konuya girmem için sabırsızlandığınızı biliyorum. Giriş olarak şöyle başlayayım o zaman: Bu sisteme üye olarak, sınırsızca sinemaya gidebilirsiniz! Aylık 55tl dışında hiçbir ücret ödemeden, tüm bir sene boyunca ve Türkiye’nin her yerinde! Hem de her gün, her filme, 2D, 3D ya da IMAX fark etmeksizin her seansa ve üstelik gözlük ücretleri de dâhil! Şaka gibi, değil mi?

Çok şükür ki şaka değil. Kulübe üye olup arka arkaya 4 günde 4 filme gitmemiş olsam, inanmakta güçlük çekerdim. Bugüne kadar bu sistemden haberdar olmadığım günlere yanarım. Siz de yanmayın diye, hemen bu inanması güç derecede harika sisteme nasıl üye olabileceğinizi ve bu kulüpten nasıl yararlanmaya başlayacağınızı anlatmak istiyorum.

Nasıl Üye Olunur

Öncelikle, internet sitelerine girdiğinizde, sağ üst köşede “Davetiye İste” butonunu göreceksiniz. İlk adım olarak bu butona tıkladıktan sonra, Facebook hesabınızla üye girişi yaparak davetiye istiyorsunuz ve davetiyenizin gelmesini bekliyorsunuz. Bir süre sonra davetiyeniz geldikten sonra, kaç aylık üyelik istediğinizi seçerek kredi kartınızla -ister peşin isterseniz de taksitle- üyeliğinizi başlatıyorsunuz.

Üyeliğinizi başlattıktan sonra çok kısa bir zaman içerisinde Sinemia üyeliğinize özel kredi kartınız kapınıza geliyor.

Daha sonra, akıllı telefonunuza Sinemia uygulamasını indiriyorsunuz ve daha önce internet sitelerine üye olurken aldığınız kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıyorsunuz. Sinemia kredi kartınız ve telefonunuzdaki bu uygulama ile istediğiniz herhangi bir sinema salonunda, hiçbir ek açıklama yapmaya gerek duymadan, ücretsiz olarak sinema bileti almaya hazırsınız.

Nasıl Kullanırım

Gelelim işin en eğlenceli kısmına. Doğrusunu söylemek gerekirse, bu aşamaya geldiğimde, yani sinemada bilet almak için sıra beklerken, sürekli “kesin bir şey çıkacak”, “kesin kabul etmeyecekler”, “kesin ekstra ödeme isteyecekler” gibi düşüncelerle kendi kendimi yiyip bitirmiştim. Fakat hiçbir ödeme yapmadan ve uzun diyaloglara girmeden kolayca biletimi aldım ve gidip filmimi keyifle izledim. Gerçekten inanılır gibi değil!

Peki, sinemaya gittik. Bu aşamada ne yapmamız gerekiyor? Çok basit. Tek yapmanız gereken sinema salonuna gidip, telefonunuza kurduğunuz Sinemia uygulamasından basit bir “check-in” yapmak ve gişedeki görevliye Sinema premium kartınızı uzatmak. Hepsi bu. Sonra gidip güzel güzel filminizi izliyorsunuz.

Bu arada, hatırlatmakta fayda var. “Ya gideceğim sinema salonu Sinemia ile anlaşmalı değilse” gibi korkulara kapılmanıza hiç gerek yok çünkü Sinemia’nın zaten hiçbir sinema salonuyla anlaşması yok. Dolayısıyla, istediğiniz il ya da ilçede, istediğiniz salonda, istediğiniz filmler ücretsiz olarak sizi bekliyor olacak.

Gerçekten kim düşünüp kim yaptıysa helal olsun diyorum. Bundan sonra müzik için Spotify ne ise sinema için de Sinemia odur benim için. Bir sürü para bayılıp yıllık abone olduğumuz Mubi hep ya çoktan izlediğim kült filmleri yayınladı ya da izlerken fenalıklar gelen festival filmlerini. Sinema biletlerini uyguna getireceğim diye tek tek takip ettiğim kampanya siteleriyle aldığım biletlerde hep problem çıktı. Ya ekstradan gözlük parası verdim ya da anlaşmalı olan sinema salonuna ulaşabilmek için bir bilet parası kadar da yol parası verdim. Torrentten film indireceğim diye adil kullanım kotasını aştım; ya film sinema çekimi çıktı ya da İspanyolca dublajlı çıktı. Neyse ki artık hepsi geride kaldı! Sinemia’ya buradan ulaşabilirsiniz.

Açgözlü sinema salonu markalarına dünya kadar para bayılmaya artık son! En azından film başlamadan önce verdikleri yarım saatlik reklamları izlerken sinirlerimiz bozulmayacak. Üstelik Sinemia içerikleri sayesinde sinema ile alakalı tüm haberleri takip edebiliyor www.sinemia.com/vizyondaki-filmler sayfasından tüm vizyon filmlerini inceleyebiliyorum!

Herkese iyi seyirler!

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...