Hırsızlık Olaylarında Eşyalarınızdan Fazlasını Kaybedebilirsiniz

hırsızlık

Araştırmalara göre hırsızlıkların yüzde 10’unda hırsız, ev sahibi ile karşılaşıyor ve bu durumda ev sahiplerinin neredeyse yarısı fiziksel şiddete uğruyor. Bu bulgulara ek olarak, fiziksel şiddet görsün ya da görmesin; hırsızla karşılaşan ev sahibinin yaşadığı travmayı atlatması çoğu zaman ayları buluyor. Yani sadece değerli eşyaların kaybı değil can ve ruh sağlığı da hırsızlardan zarar görebiliyor. Peki, bunu önlemek için neler yapılabilir? Ev güvenliği günümüzde gerçekten çok önemlidir biraz göz atalım.

 

Basit Ama Etkili: Her Yeri Kilitleyin!

Kilitler birçok hırsızın soygunu gerçekleştirmesini önlüyor. Evden kısa bir süre için dışarı çıksanız bile, evinizi ve pencerelerinizi kilitleyin. Uygun kapı ve pencere kilitleri hakkında araştırma yapabilir ve tüm pencereleri tek bir tuşa kilitleyebilen ekipmanlar bulabilirsiniz.

 

Perdeleriniz Kapalı, Işığınız Açık Olsun

Eğer evinizin içerisi sokaktan net bir şekilde görünüyorsa bu hırsızların evinizi hedeflemesi için bir sebep olabilir. Aynı zamanda eğer evinizin hemen önünde çalışmayan bir sokak lambası varsa bunu ilgili kuruma hemen bildirin, hırsızların genelde karanlığın arkasına saklandıklarını unutmayın.

 

Savunmanızı Güçlendirin

Birçok hırsızlık vakasında kapı ya da pencerelerin kurcalandığı, kırıldığı görülür. Genelde eski tip kapı ve pencereler hırsızların işini kolaylaştırır. Her şeyden önce kapı ve pencereler evinizin ilk savunma hattıdır. Eğer kolayca açılan eski bir pencereniz varsa mutlaka güçlendirin, çok eskiyse de evin tüm pencerelerini yenileyin. Aynı zamanda çelik kapı ve güvenli kilitler de savunmanızı çokça artıracaktır.

 

Karanlık Noktalara Önlem Alın

Evinizin arka kapısı veya garajınızın eve de açılan bir kapısı varsa hırsızlar evinize girmek için buraları hedef alabilir. Genelde girişe ve eve bir nebze uzak diye önemseyen bu alanlar da dışarıyı biraz olsun aydınlatan ışıklar bulunursa hırsızlar o noktalarda bulunmaya çekinecektir. Hatta buralarda bulunacak otomatik ışıklar hırsızın hemen korkup kaçmasını sağlayabilir, hem de gereksiz yere enerji tüketmez.

 

Hırsızlar Tatil Yapmaz

Uzun süreli bir tatile ya da iş seyahatine gittiğinizde dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar var. Örneğin bir apartmanda yaşıyorsanız, posta kutunuzu boşaltması için bir komşunuza rica edebilirsiniz. Birikmiş postalar hırsızların sizin evinizi hedeflemesini sağlayabilir. İçeride birilerinin olduğu düşünülsün istiyorsanız çok yüksek olmayan bir sesle küçük bir radyoyu çalıştırabilirsiniz. Ayrıca kapının önüne çok fazla kullanmadığınız bir ayakkabıyı bırakabilirsiniz.

araç hırsızlığı

Anahtarlarınızı Koruyun

Çoğu insan yedek anahtarlarını evin yakınında bir yere gizlemeyi tercih ediyor. Bu hem siz bunu yaparken tesadüfen oradan geçen kötü niyetli birini cezbedebilir hem de hırsızların ilk yaptığı şeylerden biri ev kapısına yakın bölgelerde yedek anahtarı aramaktır. Aynı zamanda yakında bulunan ve tanıdığınız bir esnafa yedek anahtarınızı bırakmayı tercih edebilirsiniz fakat siz her ne kadar o kişiye güvenseniz de onun bir yabancı olduğu gerçeğini değiştirmez. Anahtarlar çok kısa sürede kopyalanabilir ve bu riske girmeyi tercih etmemelisiniz.

 

Değerli Eşyalarınızı Bir Kasada Saklayın

Hırsızlık olaylarında sizin de tahmin edebileceğiniz gibi en çok para ve mücevheratlar çalınmaktadır. Bu değerli eşyalarınızı kaliteli bir kasada saklayarak hırsızların işini zorlaştırabilirsiniz. Güvenlik önlemleri alınmamış bir girmek onlar için bazı durumlarda kolay olabilir ama iyi bir kasayı açmaları pek de kolay olmayacaktır.

 

Değerli Eşyalarınızın Reklamını Yapmayın

Örneğin yeni ve markasından pahalı olduğu anlaşılan bir bilgisayar aldınız. Bilgisayarın kutusunu evinizin önündeki çöpün yanına atarsanız bu hırsızların dikkatini çekebilir. Veya perdeleriniz açıksa ve evinizin içi görünüyorsa masada bıraktığınız bir cüzdan bile hırsızın dikkatini çekip evinize girmeyi istemesine sebep olabilir.

 

Komşularınızla Arkadaş Olun

Sıkı topluluklarda, insanlar birbirlerini ararlar. Komşularınız şüpheli bir durum olduğunda, örneğin evinizden bir ses geldiğinde ya da kapınızın önünde yabancı birilerini evinizi gözetlerken gördüklerinde müdahale edebilirler veya polise haber verebilirler. Bu durumda hırsızlık olayının önüne geçebilir.

 

Bir Köpekle Hırsızları Caydırın

Evinize sizin için sevimli başkaları için korkutucu olabilecek bir savunma katmanı ekleyin. Havlayan bir köpek de eviniz için etkili güvenlik sağlayabilir. Evinizin dışına “Dikkat Köpek Var” işaretini takmak bile hırsızları evinizi hedeflemeden önce duraklatabilir.

 

Pronet’e Gelin

Bütün anlattıklarımız güvenliğinizi artırma konusunda size gayet yardımcı olabilecek ip uçlarıydı ama asıl tavsiyemiz tabi ki evinize bir güvenlik sistemi kurmanız. Türkiye’nin en çok tercih edilen alarm sistemi Pronet‘e gelin, evinize en uygun güvenlik önlemini hemen alın.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...