İngilizcenin Coğrafi Dağılımı

ingiltere telefon kulubesi

2016 yılında yapılan anket sonuçlarına dayanan verilere göre 400 milyon birey birinci dil olarak ve 1,1 milyar insan da ikinci dil olarak İngilizceyi kullanmaktadır. İngilizce ana dil olarak Mandarin ve İspanyolcadan sonra en çok konuşulan üçüncü dil olarak saptanmıştır. Osmanbey İngilizce Kursları sizlere dünyanın kapılarını açmaktadır.

Bu verilere göre de ana dil olarak konuşulan ve ikinci dil olarak konuşanları birleştirdiğimiz zaman, dünya çapında en yaygın kullanılan bir dil olabilir. İngilizce her kıtada ve tüm okyanuslardaki adalarda topluluklar tarafından kullanılmaktadır.

İngilizce dilinin yaygın olarak konuşulduğu ülkeler, her bir ülkede İngilizcenin nasıl kullanıldığına göre farklı kategorilere farklılık gösterebilir. İngilizceyi ana dil olarak konuşan “iç daire” ülkeleri yazılı İngilizce için uluslararası standartları bölüşmektedir ve dünya çapında İngilizce konuşma normlarını beraber etkilerler.

İngilizce sadece bir ülkeye bağlı yada İngiliz yerleşim yerlerinden gelen kişilere ait bir dil değildir. İngilizce, İngilizceyi ana dil olarak konuşan kişilerin soyundan gelen az kişinin yaşadığı ülkelerin de ana dilidir. Aynı zamanda, ortak ana dili olmayan insanların bir araya geldiğinde kullandıkları en önemli uluslararası iletişim için kullanılan bir dildir. Osmanbey İngilizce Kursları bu denli önem içeren ve kariyer hedefinizi sağlamlaştıracak normlarda konuşmanızı sağlamaktadır.

İngilizce konuşan ülkelerin üç halkası olarak tanımlanan yerler !!!

Braj Kachru, İngilizcenin üç halka modeli ile konuşulduğu ülkeleri ayırmaktadır Bu modelde “iç halka” ülkeleri ana dili  olarak İngilizceyi kullanan büyük toplulukların yaşadığı ülkeleri içermektedir. “Dış halka” ana dil olarak İngilizce konuşulan az sayıda toplulukların olduğu ama İngilizcenin eğitim ya da yerel resmi amaçlarda veya yayıncılıkta yaygın olarak ikinci dil olarak kullanıldığı ülkeleri içermektedir. “Genişleyen halka” İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenildiği ülkeleri kapsamaktadır.

Kachru ya göre bu eğitim modeli, tarih içerisinde İngilizcenin farklı ülkelere nasıl dağılım gösterdiği, kullanıcıların İngilizceyi nasıl konuştuğu ve her ülkede İngilizce kullanım çeşitliliğine göre temellendirilir.

İç halka içerisinde bulunan Ülkeler !!!

Birleşik Krallık, ABD, Avustralya, Kanada, İrlanda ve Yeni Zelanda gibi ana dil olarak İngilizce konuşan büyük ülkeler ve Güney Afrika gibi önemli ölçüde bir azınlığın İngilizce konuştuğu topluluklardır.

İngilizceyi ana dili olarak konuşan bireylerin en fazla olduğu ülkeler azalan sırayla ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Güney Afrika, İrlanda ve Yeni Zelanda diyebiliriz.

Bu ülkelerde ailelerinden ana dilleri olarak İngilizceyi öğrenebilen çocuklar ve başka dil konuşan yerel insanlar veya komşularıyla ve iş arkadaşları ile iletişim kurmak için İngilizce öğrenen göçmenler mevcuttur. İç daire ülkeleri İngilizcenin dünyanın diğer ülkelerine yayılması için temel oluşturmaktadırlar.

kelime avı

İkinci dil ya da yabancı dil olarak İngilizce konuşan kişilerin tahmin edilen sayısı 470 milyon ve 1 milyar arasındadır, yeterlilik tasvirine göre değişkenlik göstermektedir. Dil bilimci David Crystal ana dil olarak konuşmayan kişilerin ana dil olarak konuşan kişileri üç katı geçtiğini tahmin edilmektedir. Osmanbey İngilizce Kursu ikinci diliniz için size çeşitli olanaklar sunar.

Kachru’nun üç halka modelinden bahsederken de Filipinler, Jamaika, Hindistan, Pakistan, Singapur ve Nijerya gibi ülkeler, İngilizceyi ana dil olarak konuşan az sayıda bireylerin bulunduğu fakat eğitim, yönetim ve devlet resmi işlerinde rutin olarak İngilizceyi kullanabilen “dış halka” ülkelerindendir.

Günlük kullanım olarak veya video haber kanalları gibi basınlalrı dinleyerek İngilizce öğrenen kişi sayısında hızlıca büyüme saptanmıştır. Bu durum özellikle İngilizce eğitim veren bu dilin kullanıldığı okullara gidenlerde daha fazla görülmektedir.

Ana dil olarak İngilizce konuşan ailelerde doğmamış kişiler tarafından kullanılan İngilizce çeşitleri bu kişilerin konuştuğu diğer dillerden etkilenir.

İngilizcenin bu denli çeşitlilikleri iç halka ülkelerinde de ana dil olarak İngilizceyi kullananların kelimelerini de içermektedir ve iç halka çeşitlerinden dil bilgisi ve fonolojik olarak farklar gösterebilmektedirler. İç halka ülkelerinin standart İngilizcesi genellikle dış daire ülkelerinde İngilizce kullanım normu olarak bilinmektedir.

dünya haritası

Genişleyen halkada yer alan Ülkeler !!!

Üç halka modeline göre İngilizcenin yabancı dil olarak eğitimi verildiği Polonya, Çin, Brezilya, Almanya, Japonya, Endonezya, Mısır ve diğer ülkeler “genişleyen halkayı” göstermektedir İngilizcenin ilk dil, ikinci dil ve yabancı dil olması arasındaki ayrım genellikle tartışmaya açıktır ve zaman içerisinde belirli ülkelerde değişebilmektedir.

İngilizcenin bu denli önemli olduğunu bizlere gösteren veriler sağlam kaynaklara dayanmaktadır Sizlerde geç kalmadan bu dili öğrenmek ve geleceğinize yön vermek istiyorsanız harekete geçmelisiniz.İngilizce ile ilgili tüm öğrenmek istediklerinizi isterseniz www.tadmecidiyekoy.com adresinden öğrenebilirsiniz.

 

 

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...