Kitap Tasarımı Nasıl Yapılır?

kitap

Kitap Tasarımı Nasıl Yapılır?

Çoğu yazar, kitaplarının tasarım sürecini kendileri halletmek ister. Bir kitabın tasarımının sadece bir kitabın kapağının tasarımı olduğunu düşünüyorlar. Diğer yandan; sayfa tasarımı (düzen) kapak tasarımı kadar önemlidir. Kitap ister basılı kâğıda ister e-kitap olarak okunsun, sayfa tasarımı okuyucunun kitaptan keyif almasını sağlar. Kitap tasarımı kitabın ruhunu yansıtıyor ve standart bir yapısı yok. Tasarım aynı zamanda kitabın tarzına ve türüne de uyum sağlamalıdır.

Kitap Tasarımı Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Sanat kitapları grafik öğelerini çok fazla metinle doldurmamalıdır. Özensiz, yoğun kelimeler, satırlar ve kısacası uyumsuz kitap düzenleri okuyuculara kötü haberler göndererek kitapları zorlaştırabilir veya yorucu hale getirebilir. Güçlü kitap tasarımı iyi görünmeli ve iki önemli alanda dengeli ve uyumlu olmalıdır.

Kitap Tasarımında Sayfa Düzeni Önemlidir!

Teknik olarak boş alanlar olmalarına rağmen, kenar boşlukları muhtemelen bir kitap düzeninin en önemli parçasıdır. Bir kitabın sayfaları üç kenar boşluğuna (dış, üst, alt) ve bir iç kenar boşluğuna (sayfanın yapıştırıldığı veya zımbalandığı iç kenar) sahiptir. Bu marjların her birinin belirli bir amacı vardır. Dış kenar boşluğu, kitabı tutarken okuyucunun başparmağı için boşluk yaratır. Üst kenar genellikle yazar, kitap adı ve sayfa numarası için ayrılan boşluktur. Alt kenarlık, metin bloklarını desteklemek için alan sağlar. Köprü, metnin yapıştırılmış alana kaymasını önler. Kitap tasarımı hakkında bilgi almak için https://ikinciadamyayinlari.com.tr/kitap-tasarimi/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...