Tek Konulu ve Çok Konulu Blog ile Pazarlama Fikirleri

Tek Konulu ve Çok Konulu Blog ile Pazarlama Fikirleri

Pazarlama, hedef kitlenizi büyütmenize, trafiği artırmanıza ve içeriğinizi görmeyecek yeni okuyuculara ulaşmanıza yardımcı olur. Bir blog için pazarlama, içeriğinizi veya içeriğinizin bağlantılarını en sevdiğiniz sosyal medya platformlarında yayınlamayı, e-posta pazarlamasını ve reklamlar için ödeme yapmayı içerebilir.

Tek bir konu blogu pazarlamak, çok nişli bir blogdan çok daha kolaydır. Bunun nedeni, hedef kitlenizin çok daha fazla hedeflenmiş olmasıdır. Blogunuzu ziyaret eden herkes, aynı genel konuyu kapsadığı için içeriğinizin tamamına zaten belirli bir düzeyde ilgi duymaktadır. Hedef kitleniz ne kadar hedeflenirse, pazarlama kampanyanız o kadar başarılı olur. Hedefi yüksek bir kitle ile daha fazla trafik getirecek, daha fazla reklam gösterimi alacak, daha fazla satış yapacak ve daha fazla etkileşim ve paylaşım elde edeceksiniz. Temel olarak, hedefiniz ne olursa olsun, başarmanız daha kolay olacaktır.

Çok niş bir blog yazmaya çalışırsanız sosyal medya takipçilerinizin ve e-posta abonelerinizin yalnızca bir kısmı belirli bir gönderiyle ilgilenecektir. 3 nişi eşit olarak kaplarsanız, her niş için takipçilerinizin yalnızca 1/3’ü hedeflenir. Hedef kitleniz daha az hedeflendiği için daha düşük bir dönüşüm oranınız ve daha az etkileşiminiz olur.

Örneğin, blogunuzda yalnızca ahşap işleri hakkında blog yazdığınızı varsayalım. Facebook, Pinterest ve Instagram’da ağaç türleri ile ilgili bir gönderi paylaşırsanız, tüm takipçilerinizin buna ilgi duyacağını bilirsiniz. Ağaç işleri, arabalar ve kaynak işleri hakkında çok niş bir blog yazarsanız ve farklı ahşap türleri hakkında bir gönderi paylaşırsanız, takipçilerinizin ve abonelerinizin yalnızca bir kısmı ilgilenecektir.

Tek ve Çok Konulu Bloglar için Sosyal Medya Pazarlaması

Ne tür bir blog başlatırsanız başlatın, blogunuzun adı için yapabileceğiniz tüm sosyal medya tanıtıcılarını dikkate almalısınız. En azından Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram ve YouTube alanına yoğunlaşmalısınız. Hepsini kullanamayabilirsiniz, ancak ihtiyaç duymanız durumunda ayrılmış bir kullanıcı adınızın olması iyidir.

Bazı sosyal medya platformları, çok nişli bloglama için diğerlerinden daha iyi çalışır. Tek bir konu blogcusuysanız, seçtiğiniz hemen hemen her sosyal medya platformunu kullanabilirsiniz. Elbette başarınız aynı zamanda niş(ler)inize de bağlıdır. Bazı nişler, bazı sosyal medya platformlarında diğerlerinden daha iyi performans gösterir.

Blog yazmak için en iyi sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır:

 • Pinterest – Bu, çok nişli blogcular için muhtemelen en iyi sosyal medya platformudur. Çünkü farklı blog konularınız için birden fazla pano oluşturmanıza olanak tanır. İnsanlar sadece ilgilendikleri panoları takip edebilirler. Örneğin, bir blog için bisiklet, seyahat, yürüyüş, kamp vb. gibi farklı nişleri kapsayan yaklaşık 30 pano oluşturabilirsiniz.
 • Reddit – İçeriğinizi, nişlerinizden biriyle aynı konuyu kapsayan alt dizinlerde paylaşabilirsiniz. Trafik yüksek oranda hedeflenmiştir. Göndermeden önce, subreddit kurallarını okuduğunuzdan emin olun. Birçoğu kendini tanıtmayı ve hatta bağlantı göndermeyi yasaklar.
 • Quora – Bu bir soru cevap sitesidir. Niş alanınızla ilgili soruları yanıtlayabilir ve yanıtınızda sitenize geri bağlantı verebilirsiniz. Bu, belirli bir soru soran insanları hedefler. Quora, hem tek hem de çok nişli bloglar için iyi çalışır.
 • YouTube Video içeriği oluşturuyorsanız, YouTube muhtemelen yayınlamak için en iyi yerdir. İçeriğinizi kategorilere ayırmanıza veya oynatma listeleri oluşturmanıza olanak tanır.
 • Medium – Bazı blogcular içeriklerini burada yeniden yayınlamayı tercih ediyor.
 • Twitter – Birçok blogcu Twitter ile büyük başarı elde ediyor. Her gün makalelerinizden birini Tweetleyerek ve hashtag’leri kullanarak iyi bir trafik çekebilirsiniz. Twitter ayrıca diğer blogcularla ağ kurmak için mükemmel bir yerdir.
 • Facebook – Çok nişli bloglar için içeriğinizi ilgili Facebook gruplarında paylaşmak iyi sonuç verir. Yeni makalelerinizi de zaman tünelinizde yayınlamalısınız.
 • Instagram – Bu, örneğin yemek blogları ve seyahat blogları gibi çok sayıda görsel içerik içeren nişler için harika.
 • Snapchat – Bazı blogcular canlı video paylaşmada veya Snapchat hikayeleri oluşturmada başarılı olabiliyorlar.
 • TikTok – Bu platform, daha genç bir kitleye pazarlama yapmak için harika bir fırsat sunuyor. Video içeriği oluşturursanız bu platform harika çalışır.

Genel olarak, tüm takipçilerinizin paylaştığınız tüm içeriği görebileceği şekilde kurulan platformlar, çok nişli bloglama için iyi çalışmaz. Örnekler Facebook, Instagram ve Twitter’dır. Yine de profiller oluşturmalı ve denemelisiniz. Denemeden önce hangi sosyal medya platformunun blogunuz için en iyi sonucu vereceğini asla bilemezsiniz.

Başlarken, önce odaklanmak için en sevdiğiniz sosyal medya platformlarından 2-3 tanesini seçmenizi öneririm. Blogunuz daha başarılı hale geldikçe ve daha fazla takipçi kazandıkça, daha fazla platforma genişleyebilirsiniz.

Eposta pazarlama

Hangi türden blog yazarsanız yazın, yazmaya başladığınız anda e-posta adreslerini toplamaya başlamalısınız. Bazı çok nişli blogcular, e-posta kayıt formlarını, abonelerin ilgilenecekleri içerik türünü seçebilmeleri için ayarlar. Genellikle e-posta kayıt formunda birkaç onay kutusu bulunur. Örneğin, blog beş farklı alanı kapsıyorsa, aboneleriniz e-posta almakla ilgilendikleri tüm kategorileri kontrol edebilir.

Bu yöntem, nişe bölünmüş birden çok e-posta listesi oluşturmanıza olanak tanır. Bunun yararı, yemek pişirmekle ilgilenen okuyuculara balık avı hakkında bir e-posta göndermeyeceğinizdir. E-posta listeleriniz hedeflenir. Tabii ki dezavantajı, birden fazla e-posta bülteni oluşturmanız gerekeceğinden daha fazla iş gerektirmesidir.

Tek bir konu blogcusuysanız, büyük bir e-posta listeniz olabilir ve herkese aynı bülteni gönderebilirsiniz.

Reklamlar

Reklam satın almanın güzelliği, belirli bir kitleyi inanılmaz bir hassasiyetle hedefleyebilmenizdir. Tek konulu bir blogcu veya çok nişli bir blogcu olmanız farketmez. Reklam kampanyasını tasarlarken, istediğiniz hedef kitlenin tam yaşını, yerini, cinsiyetini ve ilgi alanlarını seçebilirsiniz. Blogcular için Facebook ve Instagram reklam satın almak için en popüler yerlerden ikisi olarak öne çıkar.

Rate this post

Paylaş

1 Cevap

 1. Arif dedi ki:

  blog siteler keşke kaliteli bir biçimde çoğalsa herkes blog kullansa üretken olsa ne güzel olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...