Facebook’ta fake hesap kalmayacak

Facebook'ta kâbusa son!

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan E-GÜVEN’in Facebook uygulaması GerçeXiz sayesinde mobil imza teknolojisi kullanılarak sahte ve gerçek hesapların ayırt edildiği bildirildi.

E-GÜVEN’den yapılan açıklamada, Facebook profiline kişinin mobil imzasıyla giriş yapmasına olanak sağlayan GerçeXiz uygulamasının, kişinin gerçek isim, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilerinin gömülü olduğu mobil imza sertifikasıyla Facebook profil bilgilerini eşleştirdiği kaydedildi.

Uygulamanın eğer uyumsuzluk bulunursa, kişiye profile giriş yapma imkanı vermediği dile getirilen açıklamada, mobil imzasıyla kendi profilini imzalayan profil sahibinin, aynı uygulamayı kullanan arkadaşlarının listesinde ”güvenli” olarak işaretlendiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, GerçeXiz’in, E-GÜVEN’in geliştirdiği ve bilgisayar ortamında yaratılmış her türlü dosyanın özetine nitelikli elektronik sertifika verme yetkisine sahip bir sunucudan aldığı zaman damgasını vuran bir sistem olan Tasdix’in bir uygulaması olarak çalıştığı ifade edilerek, Tasdix’in, çalışmaları fikri ve sınaı mülkiyet kapsamında sayılabilecek kişiler ile ticari sırlarına ilişkin zaman bilgisi elde etmek isteyen herkes tarafından kullanılabildiği bildirildi.

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan E-GÜVEN İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Ayşegül Tüzün ”Türkiye’de kurumların olduğu kadar bireylerin de sanal ortamdaki güvenliğinin sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sosyal hayatın bir parçası olan ve Türkiye’de binlerce kullanıcısı olan Facebook’a, mobil imza ile giriş yapılmasını sağlayan Gerçexiz sayesinde kullanıcılar, Facebook’a her girdiklerinde yasal geçerliliğe sahip kendi kimlik bilgilerini de onaylamış oluyor. Gerçexiz’in Facebook’ta sahte hesaplar yüzünden güvenlik sorunu yaşayan birçok kişinin hayatını kolaylaştıracağına inanıyoruz” dedi.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...