Libya’ya bomba yağıyor

Fransa’nın BM kararı doğrultusunda Libya’ya yönelik başlattığı operasyona ABD iki savaş gemisi ve Tomahawk füzesi taşıyan üç denizaltı ile katıllıyor. ABD savaş gemilerinden, Libya’daki hedeflere 112 adet Tomahawk füzesi fırlatıldı.

Libya’ya düzenlenen operasyonda ABD ve İngiliz savaş gemileri ve denizaltılarından 112 seyir füzesi fırlatıldığı, toplam 20 hedefin vurulduğu açıklandı.
ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, hedef alınan noktaların, koalisyon güçleri hava kuvvetleri pilotları için tehlike yaratabilecek hedeflerle, sivillere zarar vermesi mümkün olabilecek hedefler olduğunu belirtti.
Füze saldırılarının ana amaçlarından birinin, “insanlı savaş uçağı uçuşlarının yapılmasının koşullarını oluşturmak olduğu” kaydedildi.
Henüz Libya’da hiç bir ABD kara askeriyle, Libya semalarında ABD uçağı olmadığı kaydedildi.


“BU HENÜZ BAŞLANGIÇ”
ABD, Libya’ya karşı başlatılan askeri operasyonun çok aşamalı olduğunu açıkladı.
Washington’da basına bilgi veren Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Koramiral Bill Gortney, operasyonun henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyledi.
ABD savunma yetkililerine dayanılarak verilen haberde bir savaş gemisinden fırlatılan füzelerle, Libya’nın hava savunma sistemlerinin hedef alındığı belirtildi. Bir yetkili, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Kanada’dan oluşan koalisyon güçlerinin, Libya’nın kıyı kesimindeki hedefleri vurmakta olduğu belirtildi.
İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz güçlerinin de devrede olduğunu, operasyonlara katıldığını açıkladı.
Öte yandan Libya resmi TV kanalı başkent Trablus’ta sivil noktaların hedef olduğunu öne sürdü. Haberde, “Haçlı düşmanlar”ın savaş uçaklarının Trablus’taki sivil hedefleri bombaladığı belirtildi.
Amerikan Savunma Bakanlığı Amerikan-İngiliz donanmasından 110 Tomahawk füzesi fırlatıldığını bildirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin BM Güvenlik Konseyi kararına uyana kadar, bu ülkeye yönelik başlatılan operasyonun devam edeceğini söyledi.
Juppe, ”France 2” televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ”Libya yönetimi, BM Güvenlik Konseyi kararına uyana kadar önümüzdeki birkaç gün operasyonlar devam edecek” dedi.
Genelkurmay Başkanlığı, daha önce yaptığı açıklamada, Fransa’nın, operasyona 20 kadar uçakla katıldığını açıklamıştı.
Fransa Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Albay Thierry Burckhard, Charles de Gaulle uçak gemisinin yarın Libya’ya doğru yola çıkacağını bildirmişti.

İSPANYA 4 F-18 UÇAĞI YOLLADI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Libya ile ilgili aldığı karar ve bugün Paris’te yapılan zirve sonrasında İspanya, Libya’ya düzenlenen askeri operasyona katılması için 4 adet F-18 tipi askeri uçağını İtalya’ya gönderdi.
İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, “İspanya, BM’nin kararını etkili hale getirmek için üzerine düşen sorumluluğu, Libya halkını koruma sorumluluğunu kabul ediyor” dedi. Zapatero, 4 adet F-18 tipi askeri uçağın İtalya’ya doğru hareket ettiğini açıklarken, bu uçakların büyük olasılıkla yarın sabah Libya’daki operasyona dahil olabilecekleri kaydedildi.
Verilen bilgilerde ayrıca İspanya Savunma Bakanlığı’nda bu akşam yapılacak olan ve Genelkurmay Başkanı’nın da iştirak edeceği olağanüstü toplantıda Libya’daki operasyona katılacak askerlerin koordinasyonun yapılacağı, yaklaşık 450 kadar askerin gönderilmesinin öngörüldüğü ifade edildi. İspanya 4 F-18 uçağı ile birlikte Boeing 307 Cessna tipi nakliyat uçağı, F-100 tipi bir fırkateyn, bir denizaltı ve bir deniz gözetleme uçağını da Libya’daki operasyon için bölgeye gönderiyor.
İspanyol hükümetinin aldığı kararla ilgili Kral Juan Carlos ve ana muhalefetteki Halk Partisi lideri Mariano Rajoy’a bilgi verildiği belirtilirken, gelecek salı günü mecliste yapılacak oturumda Libya’daki askeri operasyona katılma kararının onayının alınacağı bildirildi.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...