En büyük petrol arama gemisi Samsun’da: Deepwater Champion

Samsun Limanı’nda demirli olan ve şehrin her bir noktasından görünen dünyanın en büyük petrol arama gemisi ‘Deepwater Champion’un gece görüntüsü bir mahalleyi andırıyor.
ExxonMobil Exploration (ExxonMobil) ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı işbirliğiyle getirilen ve Karadeniz’de yapılacak petrol ve doğalgaz aramasında kullanılacak olan 229 metrelik sondaj gemisi Deepwater Champion (Derin Deniz Şampiyonu) gemisinin Samsun Limanı’nda sondaj aparatlarının montajına başlandı.

Su derinliği 3 bin 48 metre olan ve derin denizlerde toplam 12 bin 190 metreye kadar sondaj yapabilen 229,44 metre uzunluğu ve 36 metre genişliğindeki dev cüsseli gemi, liman içerisinde büyüklüğü ile gören herkesin ilgisini çekiyor.

Şehrin her bir noktasından görünen ve geminin gece görüntüsü ise ayrı bir renk cümbüşü oluşturuyor. Havanın kararmasıyla tüm ışıklarını yakan dev petrol arama gemisi bir mahalleyi andırıyor. Gemide sondaj aparatlarının montajı aralıksız sürerken, geminin ışık saçan görüntüsü gözleri kamaştırıyor. Özellikle sahil kısmından geminin denizdeki ve görünümündeki ışık yansımaları insanları etkiliyor.

Dünya’nın en büyük sondaj gemilerinden biri olduğu belirtilen Deepwater Champion, Kastamonu açıklarında nisan ayı içerisinde başlayacağı sondaj çalışmalarını 2 ay sürdürecek.

Gemi Detayları

Gemi Tipi: Diğer
Boy x Genişlik: 229 m X 36 m
Kaydedilen Hız (En Çok / Ortalama): 12.1 / 11.5 knots
Bayrak: Vanuatu [VU]

Çağrı İşareti: YJVM9
IMO: 9471862, MMSI: 576486000

Alınan son Konumu

Buradan itibaren tüm bilgiler, bu yazının yayımlandığı tarihe göre değerlendirilmelidir.

Alan: Karadeniz
Enlem / Boylam: 41.29183˚ / 36.34683˚ (Map)
Bulunduğu Liman: SAMSUN
Son bilinen Liman: SAMSUN
Alınma Zamanı: 0d 0h 0min 12s ago
Şimdiki Pozisyon
Önceki Seyir Planları

Yolculukla İlgili Bilgiler (Son Alınanlar)

Su Çekimi: 12 m
Gidilecek Yer:
Alınma Zamanı: 2011-04-05 13:59 (0d, 0h 25min 7s önce)
Son Liman Çağrıları: Kayıt Bulunamadı
Eski İsimleri Kayıt Bulunamadı

Rate this post

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...