“Şehit cenazeleri duble yollar sayesinde daha kısa sürede memleketlerine ulaştırılıyor.” Haberi Deşifre Edildi

Haberi ilk gördüğümde yüzümde bir tebessüm belirdi. Çünkü yapılan şey çok amatörce idi. Sanki adamın biri bilgisayardan anlayan küçük oğluna talimat verip yaptırmıştı.

Bu haber de ilk değil. Yaklaşık bir yıl önce de bunun aynısı olmasa da benzer şekilde sosyal medya provoke alanı haline gelmişti.

İşin ilginç yanı sosyal medyayı kötüye kullanan bu adilerin TRT Haber’in twitter üzerinden haber paylaşacağını düşünemeyeceğimizi düşünmeleri. Bu kadar basit bir fikirle bir resim hazırlamışlar. Videoyu bulamadım ama araştırmalarıma göre Anadolu Ajans’ın bir fotoğrafından yararlanılarak yapılmış ve Rota Haber’in iddiasına göre işin içinden ulusalcı bir grup çıkmış.

Gazetede gördüğüm 24 şehidimizin memleketlerine uğurlanmalarıyla ilgili bu haberdeki görselin nasıl deşifre edildiği gayet açık ve net bir şekilde açıklanmış. Öncelikle TRT Haber’in logosunun arkaplanını transparan (saydam) yapmamışlar. İkincisi “Son Dakika” bandında gözle görülür bir düzeltme var. İşin açıkcası ilk görüşte gerçek gibi gelse de bir gariplik olduğu ilk dakikalarda fark ediliyor.

Bu olay hakkında TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken ilgililerle yargı önünde hesaplaşacaklarını ve bunun sadece TRT’ye değil Türk halkının bölünmez bütünlüğüne yapılmış bir saldırı olduğunu açıkladı. İlk önce Twitter’dan bu olaya ilişkin eleştiriler ve yalanlamalar kesilip yerini TRT Haber’in sosyal medya danışmanlarının hazırladığı ve TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken’in onayladığı kısa bir metin aldı.

Rate this post

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: