84 şehit ve sosyal medya saçmalıkları

19 Ekim 2011 tarihinde PKK’nın düzenlediği saldırıda 24 askerimiz şehit olmuş, 18 askerimiz ise yaralanmıştır.

Bu haberden sonra gerçekten çok üzüldüm, çünkü bu yaşıma kadar hiç bu kadar askerin birden şehit edildiği haberi duymamıştım. Neyse, okula felan gittim geldim gittim geldim. Facebook, friendfeed, twitter takılırken bir de ne göreyim ! Önüne gelen haber yapıp atmış ortaya, ya abi ona yanmıyorum da adamlarda cidden inanıyorlar ya, gerçi onlara da hak vermek lazım. Millet neye inanacağını şaşırdı.

Bir kere o haberdeki grafiklere bakarsın, anlatıma bakarsın, bir de yazım yanlışlarına bakarsın. Hani kaynağın doğruluğunu ölçmek babında. Hani tamam bunları profesyonel biri de yapar. O zaman bir kaynaktan değil de 10 kaynaktan araştır doğrula yani.

Gördüğüm haberleri ve yorumları aktarayım sizlere.

AKP, Amerika ile antlaşma yapmış, Amerika demiş ki, “İlk önce şehit verin, ondan sonra size saldırma hakkı tanırız.” demiş.

Böyle birşey olabilir mi ya ? Ortada bir antlaşma olsa bile, böyle bir madde mi olur. O sayfa bu sayfa paylaşmış adam da paylaşmış yani, cehalet diyelim.

Bunlar hep AKP’nin oyunları, O gün 24 değil de 84 şehit vardı. Halk paniklemesin diye basın yayın organlarını 24 şehit deyin diye ikna ettiler.

Bir kere böyle bir durumda, ilerdeki günlerde Hükümet basına yamuk yaptı mı bunların hepsi açığa çıkar, öyle bir risk alınır mı ? Hem 84 kişi şehit olmuş olsa -ki Allah korusun- bunların aileleri 1-2 hafta haber alamayınca ne olacak ? Öyle sakat iş mi olur abi ya.

Bir de bu 84 şehit işini şöyle yorumlayanlar var, şehit sayısı 50yi geçerse ülkenin başındakiler görevi bırakmak zorunda kalırmış. Mış diyorum çünkü bende bu konu hakkında araştırma yapmadım ama mantıken bu zamana kadar verdiğimiz şehidi göz önüne alırsak 5-10 tane hükümet değiştirirdik herhalde. Ama bunun bir kerede olmasına gerek yok yani haber tutarsız.

Adam Facebook’un başından kalkıpta haber izlediğimi var da bu gibi durumlarda sorgulamadan paylaşım yapacak. Ben mesela geçenlerde bu gibi oyunların BDP’nin oyunları olduğunu bunu da Twitter’ı kullanarak yaptıklarını dinledim bir tartışma programında.

Diyeceksiniz ki onlara neden güveniyorsun doğru bilgi verdiklerini sanıyorsun. Aslında hiçbir yayın organına güvenmemek gerekir, o yüzden dedim ya 10-15 kaynaktan bak ki doğru bilgiye ulaş.

Mesela aşağıda paylaştığım resim, Twitter’da yaptığım arama sonucunda çıkan twitler -aralarından bazıları işi kavramış ama gerisi yalan-, artık yorum yapamıyorum, gerisi size kalmış. Siz de aşağıdaki resmi canlı olarak görmek isterseniz linke tıklamanız yeterli.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

Rate this post

Paylaş

3 Cevaplar

  1. Anonymous dedi ki:

    Yok kardeşim yok bizim hükümetimiz askeriyeyi de ele geçirdiği için 1000 şehitten versen halk uslanmadıkça o herifleri oradan kimse alamaz..

  2. Adsız: dedi ki:

    Aklınıza verim sizin.Beyninizi yıkamışlar adamların bi bildiği var hadi kanıtla 84 şehit olduğunu ya tabi kalırsın öyle kanıtlayamayınca ordan burdan duyduklarına inanma istersen..!!

  3. Anonymous dedi ki:

    benim anlamadığım birşey var bu twitterde yorum yapan insanların yarısı askere bile gitmemiştir yarısı zaten kadın ordan burdan sallıyor bir git doğuya ordaki hayatı gör öyle kolay değil bu işler şehir kadını twitter dan sallıyor o ne ala memleket…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: