Pompeii (2014)

Pompeii Movie Banner

Konusunu geçmişte yaşanmış olan Pompeii Faciası‘ndan alan film 2014 yılında Death Race ve Resident Evil serilerini beyaz perdeye aktaran Paul W. S. Anderson tarafından çekildi. Filmde Game of Thrones dizisinin Jon Snow’u Kit Harington (Milo) karakteriyle Atticus rolünü üstlenen Adewale Akinnuoye-Agbaje‘ye ve Cassia rolüyle Emily Browning‘e eşlik ediyor.

M.Ö. 79 yılında Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü Pompeii şehrindeki Vesuvius (Vezüv) yanardağı şiddetli bir şekilde patlar. Şehir harabeye döner. Bir gemide köle olan Milo, şehirde mahsur kalan sevgilisi Cassia’yı bu felaketten kurtarmak ister. Cassia aynı zamanda bir Roma komutanıyla zorla evlendirilmek istenmektedir. Milo, Pompeii’ye giderek sevgilisi ve en iyi arkadaşı Atticus için doğayla ve Roma askerleriyle savaşmaya hazırdır.

Fragman

Böyle bir tarihi olayın sinemaya uyarlanması gerçekten harika bir şey. Filmin yönetmeninin Paul W. S. Anderson gibi kaliteli bir yönetmen olması da izleyiciye ayrı bir tat veriyor. Filmde en çok önplana çıkan şey şüphesiz efektlerdi. Eğer imkânınız varsa filmi 3D seçeneğiyle izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Öyle gerçekçiydi ki filmi gidip İtalya’da çektiler sandım. Oysa ki filmin büyük bir bölümü Kanadada Cinespace Film Stüdyolarında çekilmiş. Şehir ve dövüş arenası gibi alanlar bile bir efektten ibaret. Ama böyle dediğime bakmayın. Bir o kadar da gerçekçiler. İşin kötü yanı bu inanılmaz sahneler 105 dakikalık filmin son yarım saatinde yer alıyor. Bunu dert etmenize gerek yok çünkü böylesine ihtişamlı görsel öğelerle geçen bir yarım saat çok makul bir süre.

Mekan tasvirleri filmdeki olayın yaşandığı zamanla göz zevkini bozmayan bir uyum içinde. Savaş arenaları ve dövüş taktikleri bazı filmleri ve dizileri anımsatması kaçınılmaz bir gerçek. Aynı dönemde yaşanmış olaylar ve kişiler farklı bir şekilde sunulamazdı herhalde? Bu filmde de yönetmenin işçiliğine kalan bir yöntemle olaya ve kişilere farklı boyutlardan bakılmış.

Araştırdığım kadarıyla film için 3000 farklı kostüm tasarlanmış. Filmi izlerken göze çarpan ütopik bir kıyafete rastlamadığım filmin kostüm tasarımcısı Wendy Partridge‘in işini iyi yaptığını gösteriyor.

Başroldeki kişilerin sahneledikleri oyunculuklara hayran kalmamak elde değil. Milo ve Atticus’un gladyatörlerle arenadaki savaşları mükemmeldi. Bu filmdeki favori karakterim şaşkınlıkla söylemek isterim ki Kiefer Sutherland‘ın canlandırdığı acımasız karakter Romalı Komutan Corvus‘tı. Belki de aksanı ilgimi çekmiş olabilir. Ama sonunun ibretlik olduğu kesin.

Film tür olarak aksiyon, macera, dram, tarihi ve romantik kategorisine giriyor ama filmde romantizmin devede kulak kaldığını görmek hiç olmadı. Oysa ki o muhteşem mekânlar ile ihtişamlı görsel efektleri harmanlarken araya biraz daha fazla romantizm katsaydınız fena mı olurdu? Her şeyin felaketin ortasında olup bitmesi de kötü olmuş. Gerçi filmin kendisi oldu bittiye gelmiş bir film. Senaryo böyle gerektiriyor yapacak bir şey yok.

Bu filmin Kit Harington’ın rol aldığı ikinci film olduğunu da yazımın şöyle sonuna not düşmeyi ihmal etmeyeyim.

Filmi ailenizle beraber izleyebilirsiniz. Mümkünse üç boyutlu izleyin.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...