The Monuments Men (Hazine Avcıları) 2014

The Monuments Men (Hazine Avcıları) 2014

Birçok yapımda yer alan başarılı aktör ve yapımcı George Clooney’nin yönetmenliğini yaptığı The Monuments Men, İkinci Dünya Savaşı’nın Nazi Almanyasında geçiyor. Başrollerini George Clooney, Matt Damon ve Cate Blanchett‘in paylaştığı filmin konusu yaşanmış bir hikayeden alınmış. Aynı zamanda bu hikayeye Robert M. Edsel de The Monuments Men: Allied Heroes, Nazi Thieves and the Greatest Treasure Hunt romanında yer vermiş.

Bir grup tarihçi ve sanat uzmanının bir araya gelmesiyle oluşan ekip, Naziler tarafından ele geçirilen ve İkinci Dünya Savaşı’nın içinde her an yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan çok değerli sanat eserlerini kurtarmaya çalışıyor. Bu kurtarma operasyonu sırasında sanat eserlerinin değeri insan hayatının değeriyle karşılaştırılıyor.

Fragman

Film ne kadar aksiyon, macera dolu bir film gibi görünse de izleyince o kadar olmadığını anlayacaksınız. Konu güzel, oyuncular iyi fakat senaryodan beklenilenin aksine film durgun bir tempoda ilerliyor. Fakat böyle olmasına rağmen insanı sıkmıyor. Her an bir kovalamaca bir gerilim var. Muhtemelen bu George Clooney’nin kendine özgü film anlayışı olsa gerek.

Bir araya getirilen ekipte oyunculuğunu en sevdiğim aktörler Richard Campbell rolündeki Bill Murray ve Walter Garfield rolündeki John Goodman‘dı. Cate Blanchett da casus rolünde oldukça başarılıydı. George Clooney bu rol için çok iyi bir seçim yapmış.

İşin içinde nazilerin olduğu bu filmde daha fazla aksiyon, gerilim ve macera beklerdim ama olmadı. Bunu görmememizin nedeni bence yönetmen George Clooney’in film ile ilgili yaptığı açıklamadan da anlaşılacağı üzere ve ilk paragrafta bahsettiğim gibi filmin konusunun ‘sanat eserlerinin değerinin insan hayatının değeriyle karşılaştırılması’ olması. Böylesine dram dolu bir konu aksiyonu arka planda tutarak çekilirse ortaya The Monuments Men gibi bir film çıkıyor. Bu film George Clooney’nin iyi bir oyuncu ama o kadar iyi bir yönetmen olmadığını gösteriyor.

Film izlenebilirlik açısından güzel, insanı sıkmıyor. Ailenizle beraber izleyebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...