CBR Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

Bilgisayar kullanırken karşımıza birçok farklı dosya uzantısı çıkar. Popüler dosya uzantıları açmak için gereken programlar genelde her bilgisayarda bulunduğu için sorun çıkarmaz. Fakat bazı dosyaları açarken ayrıca bir program yüklemeniz gerekebilir.

The Walking Dead’in çizgi romanını okumak için edindiğim dosyaları açarken böyle bir sorunla karşılaştım. Sorunu çözmek aslında çok basit. Daha net anlaşılması için resimlerle destekledim.

CBR Dosyası Nedir?

.cbr dosyası , içinde .jpg, .png ya da .bmp gibi resim dosyalarının sıkıştırılıp özel bir programla görüntülenen bir dosya uzantısıdır. Çizgi romanlar bu şekilde sıkıştırılır. Sadece .cbr değil şu uzantılara sahip dosyalar aynı türden dosyalardır. Yani aşağıdaki anlatımdan yararlanarak listedeki diğer uzantılara sahip dosyaları da açabilirsiniz.

 • .cbr
 • .cbz
 • .cbt
 • .cba
 • .cb7

1

Dosyamız bu. Görüldüğü gibi dosya uzantısı .cbr olan bir dosya. Dosyaya sağ tıklayıp ‘Özellikler’ seçeneğini seçin.

2

Ardından çıkan pencerede kırmızıyla işaretlediğim yerdeki ‘Değiştir’ butonuna basın.

3

Bu pencerede bu tür dosyaları açmak için resimdeki programı kullanacağız. WinRAR programını ücretsiz olarak bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

4

.cbr uzantılı dosyayı açmak için WinRAR programını seçtikten sonra yeşille gösterdiğim yerdeki kutuyu işaretlerseniz .cbr uzantısına sahip olan bütün dosyalar WinRAR programıyla açılacaktır. Eğer penceredeki programların içinde WinRAR programı yoksa mavi ile işaretlediğim butona tıklayıp WinRAR programını el ile seçmeniz gerekiyor. WinRAR (değiştirmediyseniz) standart olarak C:\Program Files\WinRAR yolunda bulunuyor. Ardından kırmızı ile işaretli ‘Tamam’ butonuna basıp aşağıdaki adıma geçin.

5

Dosyanın hangi program ile açılacağını seçtikten sonra dosyaya iki kez sol tıklayarak WinRAR ile açıyoruz. Gördüğünüz gibi dosyanın içerdiği tüm resimler ortaya çıktı. ‘Dizine Çıkart’ seçeneğinden dosyaları uygun bir yere çıkarttıktan sonra çizgi romanınızı okumaya başlayabilirsiniz.

5/5 - (3 votes)

Paylaş

7 Cevaplar

 1. mustafa dedi ki:

  Sonuc olarak winrar ile aciyoruz ? 😀

 2. Mustafa dedi ki:

  Tabletlerde sağ tıklanmıyor, cbr uzantıları nasıl açılacak?

 3. kerim dedi ki:

  winrar cıkmıyor orda ?

  • OLUMLU BAK dedi ki:

   muhtemelen sorunu çoktan çözdün ama ben yapamayan arkadaşlar için kendi bulduğum çözümü yazayım.Arama çubuğuna winrar yazın,çıkan winrar uygulamasını dosya konumunda açın ve çıkan dosyadaki winrar’ı masa üstüne atın.Ardından cdr dosyasını açmayı tekrar deneyin “başka bir uygulama kullan diyin ve masa üstünü seçin.Masa üstünden winrar’ı seçim aynı işlemleri yapın.Şahsen ben yaptıkdan sonra winrar’ı çıkartdığım dosyaya geri attım belki bir sorun olur diye 😀 anlattıklarım w10 için geçerlidir diğer sürümleri bilemem

 4. mustafa dedi ki:

  cep telefonunda nasıl yapacağız peki ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...