Zootopia (2016)

zootopia 2016 poster

Bir tavşan ve bir tilki nasıl olur da el ele verip bir gizemi açığa çıkarabilir? Zootopia’da her şey mümkün.

Türkçe olarak Zootropolis: Hayvanlar Şehri adıyla vizyona giren film Bolt ve Big Hero 6 filmlerinin de yönetmenliğini yapmış olan Byron Howard’ın elinden çıkan ve Disney’in içinde hiç insan karaktere yer vermeyen üçüncü filmi.

Zootopia, bir zamanlar doğada vahşi bir şekilde yaşamlarını sürdüren fakat zaman içinde evrimleşerek modern bir uygarlık içinde yaşamaya ayak uyduran memeli hayvanlardan oluşan bir dünyayı konu alıyor. Zootopia’daki bu hayvanlar tıpkı insanlar gibi sabah erken kalkıp giysilerini giyip arabaları ile işlerine gidiyorlar. Yine tıpkı insanların dünyasında olduğu gibi ırkçılık, ayrımcılık gibi üstesinden gelmeleri gereken sorunları var.

Av ve avcı her ne kadar birlikte yaşasa da hayatın bazı yönlerinde doğal olarak avcının üstünlüğü önplana çıkıyor. Özellikle olay polis olmaya gelince avın yüzüne kimse bakmıyor. Fakat pes etmek nedir bilmeyen tavşan Judy için bu rahatlıkla üstesinden gelinebilecek bir engel gibi görünüyor. Arkadaşlarının ve yakınlarının itirazları da Judy’i yıldırmayınca Judy polis akademisine kaydoluyor ve akademiyi birincilikle bitiriyor. Zootopia’nın ilk tavşan polis memuru olan Judy, polis şefi Bogo tarafından trafik görevine atanıyor. Tavşan Judy daha ilk günden avın avcı üzerindeki üstünlüğüne ve ayrımcılığına şahit oluyor. Judy bir yolunu bulup avcı konumundaki hayvanların bir anda vahşi hayvanlara dönüştüğü yönünde bir gizemi araştırmaya başlıyor.

Zootopia aslında günümüzde rahatlıkla karşımıza çıkabilecek olan önyargı, ayrımcılık ve ırkçılık gibi konulara değiniyor. Bu yönüyle film çocuklara hitap ettiği kadar yetişkinlere de hitap ederek bu gibi sorunları ve nasıl üstesinden gelineceğini gayet eğlenceli bir şekilde izleyiciye yansıtıyor. Bunu yaparken çeşitli esprilerle bizleri güldürmeyi de es geçmiyor. Özellikle çok konuşulan tembel hayvanların çalıştığı devlet dairesi sanırım filmin en komik sahnelerinden biri. Bunun yanında Breaking Bad ve Godfather filmlerine yapılan göndermeler de harika olmuş.

Film, fazlasıyla sıcak Sahra Meydanı’ndan tutun da buz gibi Tundra Kasabası’na kadar her türden hayvanın kendine ait iklimlerde yaşayabileceği çeşitli habitatların yer aldığı bir dünyaya yer vermesiyle oldukça ilgi çekici bir hal alıyor. Tavşan Judy’nin şehre girmesiyle farklı farklı canlıların kendi boyutlarına göre araçlara binmesi, kendi boyutlarına göre kapılardan girip çıkmaları, yine kendilerinin rahatça oturabileceği mahallelerde yaşamalarıyla oluşmuş muazzam bir şehir karşılıyor bizi. Farklı açılarla çekilen bu şehri izlerken fazlasıyla mükemmel manzaraları seyretme şansı buluyoruz.

Zootopia ailenizle izleyebileceğiniz yılın en iyi animasyon filmi niteliğinde bir film.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: