X-Men Hakkında Şaşırtıcı 10 Gerçek

x-men wallpaper

X-Men hakkında her şeyi bildiğinizi sanabilirsiniz. Bu listedeki 10 şaşırtıcı gerçek marvel evreni hakkında size doğru bildiğiniz yanlışları bile ortaya çıkarabilir. Dilerseniz listemize birinci sıradaki madde ile başlayalım.

Vergide X-Men Karakterlerine İndirim

x-men-action-figure

X-Men serisinin asıl sorularından biri ‘Mutantlar insanî mi?’ yoksa ‘İnsan dışı yaratıklar mı?’ sorusudur.

Birleşik devletler uluslararası ticaret mahkemesi aksiyon figürleri için neyin oyuncak bebek ve neyin oyuncak olduğu hakkında önemli ve bir o kadar da ayırt edici bir karar aldı. Sonuç olarak ortaya ‘Oyuncak bebekler insandır oyuncaklar değildir.’ yargısı çıktı. Bu karar oyuncak firmaları için çok önemliydi. Çünkü oyuncak bebeklerin vergisi oyuncaklardan daha yüksek. Toybiz firması aksiyon figürlerinin insan olmadığını savundu ve bu savunmayla mahkemeyi kazandı. Çok ironik bir şekilde çizgi romanlar ve filmler size her ne kadar mutantların insan olduğunu söylese de vergi memurları olayı başka türlü görüyor.

Wolverine, adını babasından alıyor.

wolverine

James Howlett aslında Wolverine karakterinin gerçek ismi. Sonrasında farkında olmadan öldürdüğü gerçek babası Logan’ın adını kullanmaya başlıyor. Hafızasını kaybetmesinin ardından geçmiş hayatına dair elinde kalan tek şey olan asker künyesine kazınan bu ismi kendine ait tanıyabiliyor.

Mutant nefreti Birleşik Devletlerde ırksal karışıklığın bir yansımasıdır.

x-men

Mutantlar ve insanlar arasındaki ilişki hiç şüphesiz X-Men’in en önemli konularından biri… Süper güce sahip olanlar da dahil olmak üzere birçok kişi mutantları tehlikeli olarak görüyor. Genel anlamda Magneto’nun liderlik ettiği mutanlar insan ırkına tamamen hükmetme veya onları yok etme niyetinde.

Stan Lee ve Jack Kirby 1960 yıllarında birleşik devletlerde ırksal gerilimin yüksek düzeyde olduğu zamanda bu çizgi romanı yazdılar. Bu nedenlerle ırkçılık ve ön yargı ilk günlerden itibaren X-Men’in çıkış noktası oldu.

Wolverine ilk olarak Hulk’ta ortaya çıktı.

wolverine vs hulk

Serinin en ünlü karakteri Wolverine’in ilk ortaya çıkışı herhangi bir X-Men çizgi romanında olmadı. X-Men’in ilk ortaya çıtığı çizgi roman The Incredible Hulk’ın 180. sayısıydı.

Bu hikayede Hulk kendini Kanadada yer alan küçük bir mağarada buluyor ve indigo ile kavga etmeye başlıyor. Bu kapışma sırasında neredeyse koca bir orman yok olacakken kostümlü ve metal pençeli bir yaratık ortaya çıkıyor.

Orijinal İsimleri ‘Şen Mutantlar’ idi.

Stan Lee ilk başta seriyi ‘The Merry Mutants’ yani ‘Şen Mutantlar’ olarak isimlendirmek istemişti. Ancak bu fikir Marvel yayıncısı Martin Goodman tarafından reddedildi. Bunun yerine X’in beraberindeki kelimeye ‘Ekstra Güç’ anlamı katması dolayısıyla ‘X-Men’ tercih edildi.

İkizleri Ayıran Tuhaf Bir Quicksilver Anlaşması

avengers Age of Ultron the twins

Marvel 1990’ların başında iflasla burun buruna geldi. Bu nedenle bazı karakterlerin haklarını başka şirketlere satmak zorunda kaldı. Çoğunu geri alsa da, şu anda Scarlet Witch ve Quicksilver’ın hakları hem Marvel’ın hem de Fox’un elinde. Quicksilver’ı X-Men: Apocalypse filminde Evan Peters, Avengers: Age of Ultron filminde ise Aaron Taylor Johnson canlandırdı.

(Avengers: Age of Ultron’u izlemeyenler için spoiler uyarısı) Quicksilver ile ilgili anlaşmada Marvel, karakteri birden fazla filmde kullanmak için anlaşmıştı. Fakat daha yer aldığı ilk filmden onunla yollarını ayırdı. Şu anda ikizlerden biri Quicksilver Fox’ta, diğeri Scarlet Witch ise Marvel’da yer alıyor.

X-Men filmlerini kim yönetebilir?

x men apocalypse bryan singer michael fassbender james mcavoy

Bryan Singer beş X-Men filminin dördünü yönetti. İlk filmi yönetme fikrini reddetse de ardından çizgi romanı okuyunca fikrini tekrar gözden geçirdi. Fikrini değiştirmemiş olsa şu an bu listede bambaşka maddeler olabilirdi. Çünkü 20th Century Fox bu filmlerin yönetmenliği için başka isimleri değerlendiriyordu. Bu isimlerden birkaçı şöyle: Robert Rodriguez, Tim Burton, Joel Schumacher…

Serideki İlk Afroamerikan Mutant

halle berry as storm in x-men last stand

Türkçe adıyla Fırtına olarak bildiğimiz Storm, X-Men’deki ilk Afroamerikan mutanttır. Black Panther ile evlenmiş ve hayatlarını Black Panther’in Krallığı olan Wakanda’da devam ettirmişlerdir.

Bryan Singer, X-Men oyuncularının çizgi roman okumasını yasakladı.

Bryan Singer, çizgi romanların hikaye örgülerine çok ilgi gösteriyormuş gibi görünmediğinden Bryan Singer’ı çizgi roman hayranları çizgi romanlara sadık kalmamakla eleştiriyor. Bu karardaki katılığını setteki oyunculara çizgi roman okumayı yasaklamasından anlayabilmek mümkün. Bu kararında etkili olan şey aktörlerin tamamen senaryoya odaklanmasını istemesiydi. Hugh Jackman’e göre bazı aktörler yine de el altından çizgi romanları aralarında takas etti.

X-Men Tüm Zamanların En Çok Satan Çizgi Romanı

x men comics tile

Uzun zaman boyunca yüzbinlerce çizgi roman piyasaya çıkmasına rağmen sadece bir tanesi ‘Tüm zamanların en çok satanı’ olmayı başardı. Bu ünvanı 1991 yılında basılan X-Men Vol 2’nin ilk sayısı aldı. Kayıtlara göre bu sayı 7 milyonun üstünde sattı.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...