Blog Muhasebesi

gün batımı gemi

En son yazdığım mim yazısının üstünden tam üç sene geçmiş. Geçmişten günümüze kullandığım telefonları yazdığım o yazıdan sonra ne mim geldi ne bir şey. Belki yazdığım yazıların türü değiştiğinden ya da blog tutma şeklimin değişiminden dolayı çoğu yazıda mimlenmedim. Bunda benim de çok büyük etkim var. Çünkü çoğu bloğu takip etmeyi bıraktım. Ne kadar istesem de ya vakit bulamadım ya da bazı nedenlerden ötürü biraz kenara çekildiğimden olabilir. Arada sırada göz attığımda blogcu arkadaşlarımın hala kaliteli içerik ürettiğini görmekteyim. Sonuçta başka blogları takip etmeyip yorum atmayı bıraktığımda kendi bloğumun da takip edilmesini bekleyemem. Neyse ki Yalçın bir gece ansızın bana yazdı ve bu mimden bahsetti. Hemen verdim cevabını şu an okuduğunuz üzere.

Blog Alemine Nasıl Girdin?

ağaç çam ormanı

Blog alemine adım atmam aslında küçük bir anıyla başladı. Şimdi anlıyorum ki blog yazmak için sadece çok küçük bir kıvılcıma ihtiyacım varmış. Her şey lise birinci sınıftaki coğrafya öğretmenimin sınıftaki yeşil tahtaya kendi sitesini yazmasıyla başladı. Sitesini bedava-sitem üzerinden oluşturmuştu. Dolayısıyla ben de oradan başladım. Reklam ve kullanıcı arayüzünün kullanışsızlığı gibi nedenlerden dolayı Blogger’a geçtim. Ancak html ve css’nin temelini burada öğrendim diyebilirim. Bloggerda bunu biraz daha geliştirdim. Çoğu blogcu arkadaşımla da bu esnada tanıştım. Bloggerda sitenin her yerine müdahale edemediğim için WordPress’e geçtim. Hepsinin kendine göre artıları eksileri tabii ki var. Bazen başladığım yere geri dönüp sade bir şekilde blog tutmaya devam etmek geliyor içimden. Neyse ki biraz sonra geçiyor.

Hangi Blog Sana İlham Oldu?

macera ilham destek

Bu soruya vereceğim cevap oldukça karmaşık. Blogculuğa başladığımdan beri farklı dönemlerde farklı farklı bloglardan ve çeşitli web sayfalarından etkilendim diyebilirim. Bunlardan birkaçı ise şöyle: Egonomik, Spaksu Blog, BuzzFeed, AOrhan Blog, Distractify, Beyn, Fubiz Media, Webeyn, TechCrunch, Kelimeler Benim, FilmLoverss, BoredPanda diye devam eder gider. Bazılarından tasarım yönünden bazılarından içerik yönünden oldukça etkilendim diyebilirim. Bu blogları yazan kişilerden ayrı olarak bu satırlara sığmayacak kadar çok kişiden yardım aldım, yardımlaştık. Hepsine teşekkür ederim.

Bloga Yazdığın İlk Yazınla Son Yazın Arasında Fark Var Mı?

blogspot eski tema

Olmaz mı? Dağlar kadar fark var. Blog yazmaya ilk başladığımda deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeyi sevdiğim için haliyle blog yazmanın amacını da bu şekilde öğrendim. O yüzden ilk yazılarım adeta çöp denilecek cinsten ancak bendeki anlamı oldukça büyük. Geldiğim yeri unutmamamı sağlıyor ve adeta nasıl yollardan geçtiğimi betimliyor. Belki okuyucu için aynı şeyi ifade etmez. Ancak her yazım bana yazdığım anı, o anki duygusal halimi ve yazıyı yazmadan önce ve sonra yaşadıklarımı hatırlatıyor.

wordpress yeni tema

Bloğumdaki ilk yazı 13 Aralık 2009 tarihinde beğenerek izlediğim Ölümcül Deney Serisi hakkında siteme girenlere filmleri tanıtmak için yazdığım bir yazıydı. Yazdım demek o kadar da doğru sayılmaz. Resmen kopyala yapıştır yapıp birkaç kelimeyi kalınlaştırmışım. En azından görselleri blogspot üzerine yükleyebilirmişim.

Yakın Çevrendeki İnsanlar Blogunu Biliyor Mu?

İlk zamanlar herkese adeta duyurusunu yapmıştım. Sonrasında biraz gizli takılmaya başladım. Ardından tekrar eskisi gibi her yazımı sosyal medyada paylaşmaya başladım. Akrabalardan pek bilen yok. Çevremdeki arkadaşlarımın da çoğu biliyor.

Blog Yazmak Yaşantına Ne Kattı Ya Da Ne Çıkardı?

Blog yazmak hayatımı oldukça çeşitli şekillerde etkiledi. Son zamanlarda zaman yönetimi konusunda kendimi düzene sokmamı sağladı. Daha öncelerinde de araştırma tutkumu oldukça üst seviyelere çıkardı. Üşengeçlik huyumu bile köreltmiş olabilir. Blog yazarken yeni arkadaşlar edindim. Yeni yazılar yazarken araştırmalarım sonucunda oldukça farklı kaynaklara rastladım. Çoğunu okumak için yabancı dil gerekmesi nedeniyle İngilizce bilgimi de oldukça artırdı diyebilirim.

Şu Anda Blogunda Kaç Yazı ve Kaç Sayfa Görüntülenmen Var?

hedef

Blogger’dan WordPress’e geçtikten bir süre sonra geniş kapsamlı içerik planlaması yaptım ve çoğu yazımı silerken çoğunu da düzenledim. Bu yaptıklarım hem bloğumu biraz olsun düzene sokmak hem de adsenseden gelen engeli kaldırmak içindi. 2012 yılında gelen engeli bu sayede biraz da tatlı dille 2017 yılının ikinci yarısında kaldırdım. Yazılarım istediğim kaliteye ulaştı. Eski yazılarımın çoğunu istediğim şekilde düzene soktum ve şu an bu yazı dahil olmak üzere blogda 1.191 adet yazı bulunuyor. Bu yazıları ise 1.556.244 ziyaret etmiş ve 2.141.446 defa görüntülemiş. Blogger’ı bıraktığımda yazı sayısı 1.062 iken görüntülenme sayısı iki milyonu geçmişti ve şu an 2.162.086 olarak görünüyor. WordPress’e geçtiğimde ziyaretçi ve görüntülenme sayısının sıfırlandığını, dediğim gibi çoğu yazımı da sildiğimi belirteyim.

Bu arada düzenli olarak en az haftada bir yazı giriyorum. Bazen bir iki gün gecikebiliyor ama giriyorum. Takip etmek istersiniz belki. Başka bir mim yazısında görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

5/5 - (2 votes)

Paylaş

4 Cevaplar

  1. Saadet Sezer dedi ki:

    Güzel bir mim olmuş,kaleminize sağlık. İlk yazdıklarımla son yazdıklarım arasında dağlar kadar fark var demişsiniz. Blog yazarı arkadaşlar da hep bunu söylüyorlar. İnşallah ben de ileride çok daha güzel yazılar yazabilir, daha güzel işler yapabilirim. 🙂

    • Furkan Özden dedi ki:

      Teşekkür ederim cevabınız için. Bence arada fark olması bloğu yazan kişinin yeniliklere açık olduğunu gösterir. Zaten fark olmayan blog yok denecek kadar azdır. Umarım istediğiniz yerde bulursunuz kendiniz, keyifli bloglamalar.

  2. Sizi yeni keşfettim. Tüm yazılarınıza bakıyorum. Baya faydalı içerikler var. Elinize sağlık 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...