Oyunlaştırma Nedir?

bingo

Oyunlar gerek içerisindeki karakterlerle, gerekse insanların ilgisini çeken tasarımlarıyla çocukların olduğu gibi yetişikinlerin de ilgisini çekmeyi başarabilmektedir. Bir çok insan oyunlarla vakit geçirerek, vaktini eğlenceli hale getirmektedir. Bu durumun farkında olan firmalar da insanların bu durumundan yararlanarak satışlarını artırma politikası izlemekte ve oyunlaştırma yöntemiyle insanların ilgisi çekerek satışlarını artırmayı hedeflemektedir. Oyunlaştırmanın ülkemizde yaygınlaşması sayesinde Gamification Turkey ajansları ortaya çıkmış ve Türkiye’deki markalar için oyunlaştırma yöntemiyle satış stratejileri ortaya koymuştur. Gamification Turkey yönüyle incelenecek olursa örnek olarak Yemeksepetini gösterebiliriz. Yemeksepeti web sitesi ve uygulaması üzerindeki muhtarlık uygulaması buna verilecek en güzel örneklerden biridir. Buna örnek olarak Swarm uygulamasını, Foursquare uygulamasını ve daha bir çok uygulamayı gösterebiliriz. İnsanlar bazı alışveriş eğilimlerini gösterirken, onları çok etkileyen unsurlardan biri oyunlaştırma Gamification Turkey olmaktadır.

Moda İnfluencer Nedir ?

Son zamanlarda bir çok sosyal medya hesabında ve video kanallarında giyim tarzıyla öne çıkmak isteyen ünlüler görmüşsünüzdür. Aslına bakacak olursanız bu giyim davranışlarının arkasında farklı şeyler yatıyor. İnsanların giyim tarzı konusunda beğenip, modayı üzerinden takip ettiği kişiler giyim firmalarıyla çeşitli anlaşmalar yaparak bir moda influencer ikonu olmaktadır. Moda İnfluencer belli bir hayran kitlesine sahip kişilerin takipçilerini belli bir giyim/marka alışkanlığına yöneltmesi etkinliğidir. Firmalar bu konuda iyi noktalara gelmiş sosyal medya fenomenlerine kendi markalarının bu konudaki etkinliğini yapması için ciddi ödemeler yapmaktadır. Örnek verecek olursak bir televizyon programında giyim tarzıyla dikkat çeken Hanife karakterinin sosyal medya hesabında devamlı giyim şeklini ön plana çıkarmasını gösterebiliriz. Bu paylaşımlar sayesinde moda influencer giydiği elbiselerin etkin tanıtımını yapmakta ve arka planda insanları o modaya doğru yöneltmektedir. Yani farklı bir deyişle söyleyecek olursak moda influencer olarak tanımlanan kişiler bir nevi modaya yön vermekte ve insanların giyim tarzlarına şekil vermektedir.

Oyunlaştırma Nedir ?

Oyunlaştırma insanları farklı metodlarla alışveriş etkinliklerine yöneltme uygulamalarıdır. Bir marketin alışveriş yaptıkça puan biriktirerek hediyeler kazandırması ve insanların bu karta ilgi göstererek puan toplaması ve o puanlarla hediyeler kazanmaktan keyif alması başarılı bir oyunlaştırma örneğidir. Oyunlaştırma son yıllarda ülkemizde aktif şekilde yapılmakta ve başarılı olmaktadır.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d