Rocket League Turbo Kullanımı

rocket league animus gp

Turbo kullanımı (Türkçe adıyla Destek) her Rocket League oyuncusunun bilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Bu rehberde turbo kullanımına ilişkin tasarımsal hesaplamaları, yönetimi ve farklı yönleriyle turbolardan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı hakkında bilgiler verdim.

Pick-up Tabanlı Tasarım

Rocket League sahalarında yer alan turbo ortak kullanıma sunulmuş bir öğedir. Kendiliğinden dolmaz (dropshot modu hariç) ve yalnızca sahada bulunabilen toplayıcılar (pedler veya kapsüller) ile kazanılabilirler. Haritada bulunduğunuz alanların hesaplaması ile belirli stiller oluşturarak daha hızlı yollarla turbo kazanabilirsiniz. Aşağıda saha ölçüleri ve turbo konumları ile ilgili bazı bilgilerin yer aldığı görsel harita mevcuttur.

rocket league turbo kullanımı

 • Sarı noktalar tam şarj kapsülünü temsil eder. (100 turbo, yeniden doğma süresi ~ 10 saniye)
 • Pembe noktalar küçük bir şarj pedini temsil eder. (12 turbo, yeniden doğma süresi ~ 4 saniye)
 • Çizgiler ve şekiller. 10280 ve 8240 Unreal Units’deki alan uzunluğunun ölçümüdür.

Her oyuncu her başlama vuruşunda 34 birim turbo ile başlar.

Turbo Yönetiminin Temelleri

Turbo yönetimi yöntemleri değişkendir ancak hepsi aynı hedeflere ulaşmaya çalışır:

 • Takım için mevcut turbo miktarınızı en üst düzeye çıkarmak.
 • Takım için yeniden doldurma süresini azaltmak.
 • Mevcut turbo miktarını rakip için en aza indirmek.
 • Rakiplerin turbo dolum süresini uzatmak.

Basit haliyle hedefiniz mümkün olduğu kadar yüksek miktarda turbo almak ve takım arkadaşınızın bir tane almaya hazır olması durumunda gereksiz turbo kapsüllerini almaktan kaçınmaktır. Turbo yönetimini saldırgan bir tutumla sürdürmek isterseniz yapmanız gereken rakibi takip etmek ve turbo kapsüllerini onlardan önce almaktır. Turbo kaynaklarını sömürerek rakiplerinizi tamamen yavaş bırakmayı başarmak zordur. Ancak bu konuda başarılı olursanız takımınız rakibinize büyük miktarda baskı uygulayabilir.

Haritada gezmeye başladığınızda turbo kapsüllerinin yerlerinin her sahada aynı veya yakın konumlarda yer aldığını fark edeceksiniz. Bu konumları kullanarak kendinize uygun bir strateji oluşturmanız mümkündür. Tavsiye edilen ise turbo miktarınız dibi görmemişken saha ortasındaki turbo kapsülleri üzerinden rotanızı çizmektir. Böylelikle hem maça hakim olursunuz hem de turbo miktarınız sürekli dolu olmuş olur. Tam şarj kapsüllerini turbo miktarınız tamamen bittiğinde almaya özen gösterin. Maçın kritik anlarında tam şarj kapsüllerine yönelmek istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Turbo yönetiminde birincil kural her zaman 12 birim desteğe sahip olmaktır. Bu miktarda bir turbo ile biraz yüksekten gelen hava toplarını karşılayabilirsiniz. En kötü durum senaryosu ise turbo miktarının 6’dan az kalmasıdır. Bunu ufak miktarda hızlanmak için bile kullanamazsınız.

İpuçları & Taktikler

 • Süpersonik hız seviyesine ulaştığınızda aracınız daha fazla hızlı gidemez. Bu nedenle süpersonik hız seviyesine ulaştığınızda gereksiz miktarda turbo kullanmaktan kaçının.
 • İleri ve geri itişler hız artışları ve harita üzerinde hızlı bir şekilde seyahat etmenizi sağladıklarından turbo miktarını sonraya saklamanın kolay bir yoludur.
 • Turbo kapsülünün toplandığını her gördüğünüzde maç saatine dikkat edin. Bu şekilde turbo kapsülünün ne zaman yeniden doğacağını bilirsiniz. Bu teknikte ustalaşınca onları yeniden doğdukları anda üzerlerine sürerek alabilirsiniz. Bu iyi bir harita farkındalığı ile birleştiğinde size maçta ihtiyaç duyabileceğiniz bir avantaj ve ek olarak rakibinizin alacağı turboları sabote etmenize olanak sağlar.
 • Baskı altında veya kritik bir durumda iseniz köşelerde ve kenarlarda yer alan tam şarj kapsüllerini hedef almayın. Onun yerine bulunduğunuz alanda bir O çizerek ufak kapsüllerden turbo miktarınızı doldurmaya çalışın.
 • Sahadaki rotanızı turbo pedleri boyunca sürmeyi öğrenirseniz turbo miktarınızı takip etmenize pek gerek kalmaz.
 • Turbolar maçın kaderini değiştirebilen göz ardı edilemeyecek unsurlardır. Kullanırken her zaman temkinli davranın.

Turbo kullanımı konusunda eklemek istediklerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

4.7/5 - (4 votes)

Paylaş

1 Cevap

 1. hiledebiz dedi ki:

  Teşekkürler. Güzel bir yazı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: