DPI ve CPI Farkı Ne Anlama Geliyor

Satın almak için yeni bir fare arıyorsanız DPI terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. DPI, özellikle oyun oynamak için yeni bir fare alırken göz önünde bulundurulması gereken en yaygın noktalardan biridir. Bununla birlikte bazı şirketler bunun yerine CPI terimini kullanmayı tercih eder. Haliyle tüketiciler de bundan dolayı CPI anahtarının DPI anahtarından farklı olup olmadığını merak ediyor. İşte CPI ve DPI konusundaki farklılıklar ve nedenleri:

DPI ve CPI Nedir?

İnç başına sayımlar veya CPI, bir inç hareket ettiğinde farenin bildireceği adım sayısını belirtmek için kullanılır. Temel olarak, farenin fiziksel hareketiyle ilgili olarak farenin ekranda ne kadar mesafe gideceğini belirlemek için kullanılan farenin duyarlılığını ifade eder.

İnç başına nokta veya DPI ise uzamsal baskı veya video nokta yoğunluğunun bir ölçüsüdür. Bir inçlik aralık içinde bir satıra yerleştirilebilecek tek tek noktaların sayısını belirtir. Başka bir deyişle DPI, dijital bir baskıda inç başına nokta çözünürlük sayısını tanımlamak için kullanılır. Aynı zamanda çıktılardaki baskı çözünürlüğünü de ifade eder.

CPI, oyun farelerinize bağlı olan şey olsa da, DPI aslında baskı dünyasına atıfta bulunan bir terimdir.

DPI ile CPI Arasındaki Fark Nedir?

Bu noktada muhtemelen farenizdeki düğmeye bakıyorsunuz ve CPI yerine neden DPI yazdığını merak ediyorsunuz? Teknik olarak doğru isimlendirme CPI olacaktır. Ancak bunun yerine DPI terimi daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, grafik tasarımcıları görüntülerinin kalitesini veya derinliğini temsil etmek için DPI terimini kullandığını ancak bununla PPI (İnç Başına Piksel) kastettiklerini görmüş olabilirsiniz.

Kaynak: wepc.com

Gerçek şu ki çoğu şirket genel kullanıcının kolayca kavrayabileceği terimleri kullanmaya çalışıyor. DPI, hemen hemen herkesin duyduğu bir terimdir. Oyun fareleri söz konusu olduğunda çok belirgin bir örnek görülebilir. Daha önce bir oyun faresi gördüyseniz veya kullandıysanız kesinlikle DPI anahtarı terimiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu DPI kavramı teknik olarak aslında CPI kavramını işaret eder.

Bu Farklılık Kullanıcıları Nasıl İlgilendiriyor?

Artık CPI ve DPI’nın gerçekte ne anlama geldiğini bildiğinize göre muhtemelen işleri nasıl değiştirdiğini merak ediyorsunuzdur. Aslında öyle değil. Farenizi daha önce kullandığınız şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Görünüşe göre, üreticiler iki isimlendirme arasındaki farkın farkındalar. Buna rağmen tüketiciler arasında daha yaygın olduğu için DPI terimine bağlı kalmaya devam edecekler. Sonuç olarak firmanın adı ne olursa olsun DPI ya da CPI… Aslında ikisi de farenizin hassasiyetini belirten birer kavram.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...