Dürüst Hırsız (2020) Film İncelemesi

Dürüst Hırsız, hayatını banka soyarak geçiren bir hırsızın bir kadına aşık olduktan sonra teslim olma hikayesini konu ediniyor. Tom adındaki bu ünlü hırsız çaldıklarını stokladığı depoda çalışan Annie’e aşık olur. Annie’ye karşı hissettiği duygular onun hayatının değişmesine neden olacaktır. Annie, Tom’u geçmişinde sebep olduğu hataları geride bırakması ve birlikte yeni bir hayat kurması konusunda teşvik eder. Yalanlar üzerine bir ilişki kurmak istemeyen Tom’un bu fikir aklına yatınca FBI’a teslim olmaya karar verir. Suçlarını itiraf etmek istediğinde ise FBI’ı arar ve ajan Baker ve ajan Meyers bunun bir şaka olduğunu düşünür. Tom’un anlattıklarını ciddiye almayıp üstüne bu konuyla ilgilenmesi için daha az kıdemli olan ajan Nivens ve Hall’u gönderir. Ancak Tom’un söylediklerinin gerçek olduğunun farkına varan iki ajan yasa dışı toplanan paranın onların rahat ve huzurlu bir emekli hayatı geçirmelerine yeteceğini düşünürler. Bu durum üzerine iyi ile kötünün yer değiştirdiği bir kedi fare oyunu başlar.

Normalde film inceleme yazılarıma fragmanı da dahil ederim ama bu film için bir istisna yapacağım. Nedeni ise fragmanın filmin özeti gibi olması… Genelde film izlerken yönetmenine, oyuncularına, senaryosuna ve en son kapağına bakarım. Fragmanı izlemeden izlerim. Yönetmen filmin kalitesini, oyuncular filmin seyir zevkini, kapağı ise filmin amacını açıklar bana göre. Dürüst Hırsızı bu kriterlerle değerlendirdiğimde biraz olsun şans verdim. Filmin yönetmeni Mark Williams önceden izlediğim The Accountant filminde de görev almıştı. Oyuncu kadrosunda ise Liam Neeson, Kate Walsh ve Jai Courtney gibi bilinen isimler vardı. Haliyle hemen izlemeye koyuldum.

Film oldukça sıradan ve bir o kadar da tahmin edilebilir bir senaryoya sahip. Filmi izledikçe neler olacağını tahmin etmeniz kaçınılmaz. Haliyle karşınıza sürpriz bir şeyler çıkmıyor ve izlediğiniz aksiyon ve suç karmaşasıyla baş başa kalıyorsunuz. Bu elde kalanları da güzelleştirecek olanlar oyuncular doğal olarak.

Filmin oyuncu kadrosundaki tecrübeli ve yetenekli kişiler sayesinde film izlenebilir bir hal alıyor. Yine de izlemeden önce fazla beklentiye girmeden filme başlamanızı öneririm. Dürüst Hırsız size güzel bir film gecesi vaad etse de sonrasında pek bir etki bırakmayabilir.

Paylaş

6 Cevaplar

 1. Evissa dedi ki:

  İzlediğimin bi film olay örgüsünü izlerken az çok tahmin edebiliyorsunuz .

 2. Blog yazma konusunda en istikrarlı sitelerden birisiniz sizi tebrik ederim.
  Benimde 2020 yılında açmış oldugum blogum var .
  insallah istikrarlı bir şekilde blog yazacağım.
  https://www.libereji.com siteme ziyaret ederek fikirlerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum.
  İsmime tıklayarak sitemi ziyaret edebilirsiniz.

 3. Ogustos dedi ki:

  Lupin de bunun dizi versiyonu izleyin derim

 4. Şeyma dedi ki:

  İzleme listeme aldım. Yazıya fragmanı dahil etmemeniz iyi olmuş. Yazı içeriği bile az da olsa film hakkında bilgi veriyorken fragmanı da izleyince sağlam bir spoiler yemiş oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

%d blogcu bunu beğendi: