Gönye Nedir?

güven sanat gönye

Gönye, dik üçgen biçiminde, okulda öğrencilerin matematik ve geometri derslerinde soruları çözmek için, mühendislikte, mobilya üretiminde, inşaat sektörü gibi benzeri alanlarda uygulanacak malzemenin istenilen açı ile yerleştirilmesinde veya teknik çizimler yaparken kolaylık sağlaması için kullanılan yaygın araçtır.

Gönye Nasıl Kullanılır?

Gönye iki çizginin veya yüzeyin birbirine dik açı yapmasını sağlayan bir araçtır. Dik açıları ölçmekte kullanılır. Gönye ile işlemlerin düzgün şekilde yapılması açısından kullanışlı ve fonksiyonel bir alettir. Gönye çeşitleri farklı alanlardaki kullanım amaçlarına göre farklı malzeme ve ebat seçenekleri doğrultusunda üretilir. Genelde en çok bilinen ve tercih edilen gönyeler metal veya plastik yapımlıdır. Gönye kullanırken dayama kenarının kullanılacak parçaya temas etmesi gerekir.

Özellikle inşaat sektörü gibi benzeri kullanım alanlarında gönyenin dik açılı yapıda olması sayesinde ölçülecek veya çizilecek malzemelerin bir araya getirilerek kullanılması anında eğrilik sorunu ortadan kalkmış olur. Gönye ile 30 derecelik, 45 derecelik, 60 derecelik ve 90 derecelik açılar ölçülerek çizilebilir ancak geniş açı çizilemez. Oldukça kullanışlı bu fonksiyonel alet olan gönye çeşitlerini https://www.guvensanat.com/gonye sayfasından satın alabilirsiniz.

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...