Yarının Savaşı (2021) Film İncelemesi

yarının savaş afiş

2051 yılından bir grup zaman yolcusu acil bir mesaj iletmek için geldiğinde dünya şaşkına döner. Gelecek otuz yıl içinde insanlık ölümcül bir uzaylı türüne karşı küresel bir savaşı kaybedecektir. Hayatta kalmak için tek umut, şimdiki asker ve sivillerin geleceğe taşınması ve savaşa katılmasıdır. İşe alınanlar arasında lise öğretmeni ve aile babası Dan Forester (Chris Pratt) da yer almaktadır. Küçük kızı için dünyayı kurtarmaya kararlı olan Dan, gezegenin kaderini yeniden yazmak için umutsuz bir arayış içinde parlak bir bilim adamı ve kendisine yabancılaşmış babasıyla bir araya gelir.

Orijinal adı The Tomorrow War olan film Yarının Savaşı olarak ülkemizde gösterime girdi. Yeni dünya düzeni ile birlikte sinemalar yerine Amazon Prime’da gösterime giren film ilk haftasında en çok izlenenler listesinde yerini aldı. IMDb her ne kadar aksiyon, macera ve dram kategorisine dahil edip bilim-kurgu kısmını atlasa da Amazon Prime bunu göz ardı etmemiş. Zaten filmdeki böylesine fazla CGI (Bilgisayar üretimli imgeleme) teknolojisi ile bütünleşen senaryoya bakıldığında bu olmazsa olmazdı.

yarının savaşı

Galaksinin Koruyucuları ile kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya başlayan Chris Pratt, Jurassic World ile bu yolda özveriyle devam etti. Yenilmezler filmleri ile zirveye ulaşıp Sonsuzluk Savaşı ile zirvedeki konumunu da korumayı başardı. Bütün bunlardan sonra böylesi bir filmde rol alması kariyerine gölge düşürecek cinsten bir girişim olmuş gibi. Her ne kadar ona verilen görevi layıkıyla yerine getirse de filmdeki senaryonun basitliği ve kompozisyon bu çabasını arkaplana atıyor.

yarının savaşı gelecek

Zamanda yolculuk temalı filmlerden oldukça fazla öğe barındıran Yarının Savaşı, bunun üstüne pek de farklı bir şeyler ekleyememiş gibi. Yapımcıların işine karışmak gibi olacak ama halihazırdaki yapımlara benzer bir film çekiliyorsa onu diğerlerinden ayıran farklı şeyler olması lazım. Bunu yönetmenimiz oyuncu kadrosu ve karakterlerle yapmayı denemiş ama olmamış. Geçmiş filmlere yönelik bayat göndermeler, komik olduğu sanılan espriler ve tabi ki vazgeçilmez olan dünyayı kurtarma işinin yine Amerikalılara düşmüş olması. Will Smith‘siz Kurtuluş Günü bile bundan daha iyiydi…

Yarının Savaşı, türün seveniyseniz ve bir doz aksiyon, macera arıyorsanız sizi üzmeyecek bir film. Fazla beklentiye girmeden çerezlik bir yapım tadında izlenebilir.

Paylaş

Furkan Özden

Blog dünyası ile 2009 yılında tanıştım. Bloğumda haftada en az bir yazı yayımlıyorum. Yazdığım yazıları beğendiyseniz beni Twitter'dan (@frknzdn) takip edebilirsiniz. Daha fazlası için hakkımda sayfasını ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...