Kader Panosu Nasıl Kullanılır? – Albion Online Rehberi #1

Kader Panosu (Destiny Board), Albion Online aracılığıyla yetenek ağacınız ve ilerleme rehberinizdir. İlerlemeyi izlemenin yanı sıra, becerilerin kilidini açmak, daha güçlü donanımlar giymek veya daha iyi kaynaklar toplamak için hangi etkinlikleri tamamlamanız gerektiğini gösterir.

B tuşuyla veya küçük Kader Panosu sembolüne tıklayarak açın. HUD ayarlarınıza ve cihazınıza bağlı olarak simge sağ üst köşede veya alt ortada olacaktır.

albion online kader panosu

Hoşunuza giden aktiviteleri tekrarladığınızda karakteriniz bu alanlarda otomatik olarak gelişecektir. Örneğin, bir kılıcı sallamaktan hoşlanıyorsanız, düşmanları öldürürken onu kullanmaya odaklanmalısınız. Çünkü bu, daha fazla becerinin ve daha iyi kılıçların kilidini açacak ve daha fazla hasar vermenize olanak sağlayacaktır.

Teorik olarak Kader Panosunun tüm alanlarında tek bir karakter üzerinde ustalaşmak mümkün olsa da, her şeyi tamamlamanın uzun zaman alacağını unutmayın. Kader panosu, her işi bilen biri olmak yerine, mesleklerinde uzmanlaşan oyuncuları daha iyi ödüllendiriyor. Ancak bu sizi yeni şeyleri denemekten alıkoymamalı.

Öğrenme Puanları nedir?

Öğrenme Puanları elde etmek için, bir karakter oluşturmak ve oyun içinde Premium durumu satın almak gerekir. Karakterinizin Premium durumu olduğu sürece, günlük olarak 30 Öğrenme Puanı üretirsiniz. Bunlar ayrıca çevrimdışıyken de üretilir. İlk kez toplamda 30 gün veya daha fazla Premium satın aldıktan sonra, ekstra 500 Öğrenme Puanı ile ödüllendirilirsiniz.

Ne Kadar Öğrenme Puanım Var?

Karakterinizin mevcut kaç Öğrenme Puanına sahip olduğunu görmek için, Kader Panosu’nu açın ve sağ köşedeki küçük kitap simgesinin yanındaki sayıyı kontrol edin. Bu puanlar, Premium durumu gibi, yalnızca bir karakter içindir ve diğer karakterlerle paylaşılamaz. Bir hesaptaki her bir Premium durumlu karakter tabii ki günlük olarak 30 Öğrenme Puanı üretecektir.

Premium olmayan karakterler, günlük Maceracı’nın Meydan Okuması görevini tamamlayarak günde 10 Öğrenme Puanı kazanabilirler.

Ancak, yalnızca Öğrenme Puanları aracılığıyla bir beceri elde edemezsiniz. Bir sonraki seviyeyi açmak için gereken toplam Şöhretin en az %20’sini toplamanız gerekir.

Öğrenme Puanlarını biriktirerek ve hedeflerinize ulaşmak için ihtiyacınız olan becerilere akıllıca kullanarak, büyük bir zaman tasarrufu sağlayacak ve oyunu daha verimli bir şekilde oynayabilirsiniz. Kullanılan Öğrenme Puanlarını geri alamayacağınızı unutmayın, bu yüzden onlara dikkatlice kullanın ve onları boşa harcamamaya çalışın.

Bağlantı Noktası Kilidi Nasıl Açılır?

Yukarıda belirtildiği gibi, görevleri tekrarlayarak düğümleri tamamlayacak ve Kader Panosunu doldurmaya başlayacaksınız.

Bir şeyi açmak için gereksinimleri tamamlayarak, tamamlamak istediğiniz düğüme tıklamanız yeterlidir. Örneğin, Kader Panosu’nda kilidini açmadığınız bir eşyayı takmaya çalışırsanız, oyun sizi gereken düğüme yönlendirecektir. Örneğin “Bu belirli öğeyi üretin ve bunu yaparak bu miktarda Şöhret kazanın.” Bu öğeyi üreterek belirli bir miktar Şöhret alacak ve bu süreci yeterince tekrarladıktan sonra bir sonraki seviyeyi başarıyla açabilirsiniz. Aynı prensip, savaş ve toplama gibi diğer etkinlikler için de geçerlidir.

albion online bağlantı noktası

Bir Seviye 4 becerinin kilidini açmaya çalışırken, bir sonraki seviye için Şöhret gereksinimlerinin iki kısma ayrıldığını fark edeceksiniz. İlk kısım toplam Şöhretinizin %20’si; bu eşikten sonra Öğrenme Puanları harcayabilirsiniz. İkinci kısım, toplam Şöhret gereksinimini karşılamak için kalan %80’dir. Her zamanki gibi ilk kısmı tamamladıktan sonra, artık aynı şekilde devam etme veya ihtiyacınız olan Şöhreti Öğrenme Puanlarıyla değiştirerek atlama seçeneğiniz var. İşte Öğrenme Puanlarının çalışma şekli ve neden bu kadar önemli olduklarını öğrendiniz.

İlk kilometre taşını tamamladıktan sonra Öğrenme Puanlarını kullanıp kullanmamaya hemen karar vermek zorunda değilsiniz. Normal şekilde Şöhret toplamaya devam ederseniz, gereken Öğrenme Puanlarının toplam miktarı azalacaktır. Bekleyerek, Öğrenme Puanlarını daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kader Panosu’nun Farklı Yolları Nelerdir?

Kader Panosu, daha küçük bölümler içeren beş ana bölüme ayrılabilir.

İlk olarak, maceraperest yol olan uzun orta çizgiye dikkat edilir. Diğer Kader Panosu alanlarından farklıdır, çünkü oyunda kazanılan tüm Şöhret aynı zamanda Maceraperest Seviyesi‘nin ilerlemesine de katkıda bulunur. Oyunda sadece oynayarak daha yüksek seviyelere pasif olarak ulaşacaksınız. Burada hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız, yüksek miktarda Şöhret ödülü veren görevleri tamamlamanız önerilir. Daha yüksek bir Maceraperest seviyesine ulaşmak, örneğin daha iyi atlar binmenizi, daha büyük binalar inşa etmenizi veya daha güçlü aksesuarlar takmanızı sağlar.

Maceraperest Yolu’nun solunda, Savaş alanını görebilirsiniz. Düşmanları öldürmek ve geliştirmek istediğiniz silah ve zırhı giyerken ilerleyebilirsiniz. Daha önce belirtildiği gibi burada sınırlar yok, bu yüzden herhangi bir silahı herhangi bir zırhla birleştirebilirsiniz. Ayrıca, Savaş alanının ortasından geçen Reaver Yolu bulunmaktadır. Yaratıkları öldürerek, Reaver’ın pasif becerisi sayesinde karakterinizin genel hasarını ve savunmasını artırırsınız. Her yeni Reaver seviyesi kilidi açıldığında, daha iyi Seferlere katılmanıza da izin verilir.

Kader Panosu’nun alt yarısında, Çiftçilik beceri ağacı bulunur. Çiftçi veya hayvan yetiştiricisi olmak için bu becerileri özel adanızda veya lonca çiftliğinizde geliştirmeniz gerekecek.

Bunun yanında, Albion Online’da ustalaşabileceğiniz her türlü Toplama becerisi bulunmaktadır. Oyun içinde sürekli ilerleme için daha yüksek seviyeli toplama araçlarını donatma yeteneği önemlidir. Kaynakları toplayarak, sadece mükemmel araçlar değil, aynı zamanda kaynakları daha hızlı ve güvenli bir şekilde toplamanıza yardımcı olacak zırhları da kilitleyeceksiniz.

Son olarak, büyük bir Üretim bölümü bulunmaktadır. Albion Online’daki her eşya oyuncular tarafından yapıldığı için, birisinin onu üretebilecek yeteneğe sahip olması gerekmektedir. Daha fazla ve daha güçlü eşyalar üreterek, bu alanda ilerleyeceksiniz. Bunu yapmak, savaşta düşmanlarınızı (veya açık arttırmada rakiplerinizi) geçmek için kalitesi artırılmış daha güçlü ekipmanlar üretmenizi sağlar.

albion online üretim

Ustalık Puanı Nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, Kader Panosu, oyuncuları mesleklerinde uzmanlaştıkça daha fazla ödüllendirir. İşte burada Ustalık devreye girer.

Dördüncü Seviyeye ulaştıktan sonra, kullandığınız silahın genel türünü değil, aynı zamanda savaşta kullandığınız belirli silahı da geliştirmeye başlarsınız. Basitçe söylemek gerekirse, savaşta bir silaha, zanaatta bir eşyaya veya toplarken veya işlerken bir kaynağa odaklandıkça, o belirli silahı, eşyayı veya kaynağı kullanırken daha güçlü veya verimli hale gelirsiniz.

İşte her etkinlik türü için Ustalıkların nasıl çalıştığı:

Savaş

Eğer her zaman Tek Kılıç kullanıyorsanız, Kılıç Savaşçısı beceriniz için Şöhret kazanacaksınız, bu da size Claymore veya Çift Kılıç gibi tüm türdeki kılıçları kullanma yeteneği sağlayacak. Ayrıca, Kılıç Savaşçısı seviyenizi geliştirerek tüm kılıç türleri için yeni beceriler öğreneceksiniz. Her zaman Tek Kılıç kullanıyor olmanız nedeniyle, bu konuda Ustalığınızı artıracaksınız, seviye 1’den başlayarak seviye 100’e kadar ilerleyeceksiniz. Her Ustalık seviyesi, Tek Kılıç’ın Eşya Gücünü hafifçe artıracaktır. Silah ve Zırhlarında Ustalıklarını artırmaya odaklanan oyuncular, sonunda hiçbir Ustalığı olmayan oyunculardan çok daha fazla hasar verip karşı koyacaktır.

Savaş Şöhret Kredileri

Bir Savaş düğümünde seviye 100’e ulaştığınızda, o düğüm için aldığınız tüm Şöhret otomatik olarak Savaş Şöhret Kredilerine dönüştürülür. Bu Savaş Şöhret Kredileri, diğer savaş düğümlerindeki ilerlemenizi artırmak için ya da bir savaş ustalığını seviye 100’ün üzerine çıkarmak için harcanabilir.

Varsayılan olarak, kazanılan Şöhretin %20’si Savaş Şöhret Kredilerine dönüştürülür, Eğer Otomatik Yeniden Ayarlamayı etkinleştirirseniz, bu oran kazanılan Şöhretin %80’ine kadar artar. Ancak unutmayın ki bu, her Savaş Şöhret Kredisi üretimi için 1 gümüş karşılığında bir maliyetle gelecektir.

Ayrıca, Seviye 1’in üzerindeki herhangi bir Savaş düğümünü manuel olarak yeniden ayarlayarak Şöhret Kredilerini alabilirsiniz.

Elit Seviyeler

Elit Seviyeler, belirli bir savaş ustalığında seviye 100’e ulaştıktan sonra açılabilen 20 ek savaş ustalık seviyesidir. Ustalık seviyelerinin aksine, bunlar Şöhret Kredileri ve Gümüş ile kilidini açılmalıdır ve Şöhret kazanılarak pasif olarak elde edilmez.

Zanaat

Zanaat Ustalığınızı artırmak, zanaat yaparken ihtiyaç duyulan Odak Noktalarının sayısını azaltarak ve daha yüksek kaliteli eşyaları üretme şansını artırarak daha verimli zanaat yapmanıza olanak tanır. Odak Noktaları kendi başlarına bir konu oluştururlar, ancak temelde, onları kullandığınızda, kendinize bir kaynak geri dönüşü ve aynı zamanda eşyanın kalitesini artırma şansı garantilemiş olursunuz. Bir eşyanın kalitesini artırmak, daha yüksek eşya gücüne yol açar, bu da genel olarak daha fazla hasar veya daha iyi savunmaya yol açar.

Ayrıca, kaynakları işlemek için de Ustalıklar bulunmaktadır. Bunlar genellikle zanaat için olanlarla aynı şekilde çalışır; tek fark, kaynakların daha yüksek kalitelerde işlenememesidir.

Toplama

Bir toplama aracında uzmanlaşmak, zamanla o araç için toplama verimini ve hızını artırır. Ustalık ayrıca, geliştirdiğiniz araçla ilişkili olan toplama ekipmanını da olumlu yönde etkiler. Belli kaynaklara odaklanarak, toplam toplanan kaynakların miktarını artırır ve aynı zamanda gereken zamanı kısaltırsınız.

albion online toplayıcılık

Çiftçilik

Oyunun çiftçilik yönlerine daha da özelleşirken, çiftliklerinizi, ot bahçelerinizi ve meralarınızı daha maliyet etkin bir şekilde kullanabileceksiniz.

Ustalığınızı artırdıkça, örneğin, bitkileri sularken ihtiyaç duyulan Odak Noktalarının sayısını azaltırsınız. Sulama yaparak, ekim için kullanılan tohumları geri alırsınız ve ayrıca ekstra tohumlar elde etme şansınız olur, bu da her seferinde yeni tohum satın almanız gerekmeyeceği anlamına gelir.

Savaş ve Zanaat Uzmanlaşması

Silah veya zırh ağaçları için savaşçı ve zanaatçı düğümlerinin aksine, belirli seviyelerde ödüller sunan Savaş ve Zanaat Uzmanı düğümleri, seviye arttıkça Eşya Gücü ve Odak Maliyet Verimliliği sunar. Örneğin, Mızrak Savaşçısı düğümü, tüm Mızraklara her seviye için 0.2 Eşya Gücü sağlarken, Glaive Savaş Uzmanı düğümü özellikle Glaive için her seviye için 2 Eşya Gücü sağlar ve ayrıca Glaive’i içeren tüm Mızraklar için başka 0.2 Eşya Gücü sağlar. Bu, hem Mızrak Savaşçısı hem de Glaive Savaş Uzmanının seviye 100 olduğu bir oyuncunun, Glaive kullandığında +240 Eşya Gücü alacağı ve diğer tüm Mızraklar için +40 Eşya Gücü alacağı anlamına gelir.

Ustalık Özelleştirmesi

Özelleşme ile kazanılan Eşya Gücü’ne ek olarak, daha yüksek seviye ekipman kullanarak Eşya Gücü’ne ek bir bonus elde edebilirsiniz. T5 ve üstü eşyalar kullanmak, Özelleşme’den gelen bonusun bir yüzdesini ekler.

  • T5: +%5
  • T6: +%10
  • T7: +%15
  • T8: +%20

Bu, başlangıçta ustalıklar ve özelleştirmeden +100 Eşya Gücü aldığınızda, şimdi T8 Mızrak kullanırken bunun üstüne +20 daha alacağınız anlamına gelir.

Kaynak: albiononline.com

Rate this post

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da hoşunuza gidebilir...